Průlom v diagnostice dosud obtížně identifikovatelných nádorů
Podle údajů Národního onkologického registru u nás ročně gastroenteropankreaticko‑neuroendokrinními nádory onemocní zhruba 250 osob, jedná se tedy o spíše vzácné nádory. Onkologičtí odborníci ale varují, že nejde o přesné číslo – údaje z registrů řady evropských zemí totiž uvádějí, že až 90 % případů tohoto onemocnění není zjištěno vůbec, nebo až po smrti pacienta.
Zároveň jde o karcinom, jehož incidence stoupá mnohem rychleji, než je tomu u jiných druhů nádorů. Vinu na tom má nejen současný životní styl a stravovací návyky, ale i zpřesněná diagnostika, díky níž se oproti dřívějším letům daří řadu tumorů zachytit již v počátečních stadiích.
Od přelomu století totiž mají i čeští lékaři možnost pacienty s podezřením na gastroenteropankreaticko‑neuroendokrinní nádor vyšetřit pomocí isotopové metody založené na scanu somatostatinových receptorů. Na ty se po aplikaci přípravku Octreoscan navážou analogy hormonu somatostatinu, tzv. oktreotidy (peptid o 8 aminokyselinách) nesoucí isotop indium 111, který komunikuje s gama kamerou. Ta poté dokáže zobrazit místa s vyšší koncentrací radiofarmaka, a tedy i s nádorem. Výsledkem je detailní obraz rizikových buněk v organismu. „Lze tak odhalit přítomnost nádoru například v žaludku, ve střevech nebo slinivce břišní již v raných stadiích nemoci. To umožňuje včasnou a cílenou léčbu, díky níž je možné se vyhnout zbytečným nákladům způsobeným špatnou diagnózou a chybnou terapií,“ hodnotí přínosy metody MUDr. Jozef Kubinyi, Ph.D., FEBNM, primář Ústavu nukleární medicíny 1. LF UK a VFN.
Pokud se dobře diferencovaný nádor chirurgicky odstraní v počátečním stadiu, může nemocný počítat s dožitím v řádu desítek let – může se tedy po léčbě opět zapojit do pracovního procesu. U pacienta s vysoce proliferujícím nádorem ve fázi generalizace prognóza přežití radikálně klesá na šest až dvanáct měsíců. „Podání Octreoscanu má výhodu i v tom, že míra jeho přijetí nádorovými buňkami dokáže předpovědět účinnost následné léčby analogy somatostatinu. To umožňuje automatický výběr pacientů, u nichž je vysoká pravděpodobnost, že terapie bude fungovat,“ dodává MUDr. Kubinyi. Odpadá tak finančně náročné minimálně tříměsíční zkušební období, což představuje průměrnou úsporu nejméně 80 000 Kč na pacienta. Celkově bylo v průběhu klinických studií zjištěno, že použití Octreoscanu vedlo k překvalifikování diagnózy u 24 % pacientů a v 25 % případů ke změně plánovaného chirurgického zákroku.
Literatura:
1. Lebtahi R, a kol. Clinical impact of somatostatin receptor scintigraphy in the management of patients with neuroendocrine gastropancreatic tumors. Journal of Nuclear Medicine, 1997.
2. Krenning EP, a kol. Somatostatin receptor scintigraphy with [111In‑DTPA‑D‑Phe1]‑ and [123I‑Tyr3] ‑octreotide: the Rotterdam experience with more than 1 000 patients. European Journal of Nuclear Medicine, 1993.
Zdroj: Medical Tribune