Protonová terapie karcinomu prostaty v světle EBM
Pražské Protonové centrum zveřejnilo začátkem března senzační zprávu, podle které, s odkazem na studii prezentovanou na nedávné odborné konferenci ve Washingtonu, léčba pacientů s karcinomem prostaty pomocí protonů dosahuje mimořádných výsledků. Titulek zprávy hlásá „Průlom v léčbě rakoviny prostaty, 97 % mužů po protonové léčbě je zcela vyléčeno“. Podobně jako v jiných senzačních případech je však realita poněkud jiná. O komentář k tomu, jaké jsou nejnovější názory zahraničních odborníků na benefity ozařování protony v porovnání s fotonovou radioterapií u pacientů s karcinomem prostaty, MT požádala prof. MUDr. Karla Odrážku, Ph.D.
Výbor pro nové technologie ASTRO (Americká společnost radiační onkologie) nedávno revidoval úlohu protonové terapie v léčbě zhoubných nádorů [1]. Závěr týkající se karcinomu prostaty je následující – protonová terapie je jednou z možností léčby karcinomu prostaty, ale žádný přínos v porovnání s fotonovou IMRT technikou nebyl prokázán.
Sheets a spol. analyzovali údaje registru SEER (pokrývá 26 % americké populace) a porovnávali výsledky léčby karcinomu prostaty pomocí fotonové (n = 684) a protonové (n = 684) radioterapie v letech 2002–2007 [2]. Pacienti ozařovaní fotony (IMRT) měli nižší gastrointestinální toxicitu v porovnání s pacienty, kteří podstoupili protonovou terapii (absolutní riziko 12,2 vs. 17,8 na 100 pacientoroků, relativní riziko 0,66; 95% CI 0,55–0,79). V ostatních zkoumaných parametrech (jiná toxicita, potřeba následné protinádorové léčby) se obě metody významně nelišily.
Anthony Zietman, prezident ASTRO, v přehledovém článku publikovaném v roce 2013 výstižně komentoval roli protonové terapie u karcinomu prostaty [3]. Závěry autora lze shrnout do čtyř bodů: 1 – protony mají oproti IMRT fotonům dozimetrické výhody (menší zatížení zdravých tkání středními a nižšími dávkami záření) i nevýhody (větší objem zatížený vysokou dávkou záření), 2 – pravděpodobnost vyléčení karcinomu prostaty je u protonové a fotonové radioterapie identická, 3 – významné rozdíly v toxicitě protonové a fotonové terapie nejsou průkazné, 4 – pouze randomizovaná studie může kvantifikovat přínos protonů – pokud nějaký existuje – v léčbě karcinomu prostaty.
Literatura
1. Allen AM, Pawlicki T, Dong L et al. An evidence based review of proton beam therapy: The report of ASTRO’s emerging technology committee. Radiother Oncol. 2012;103:8–11
2. Sheets NC, Goldin GH, Meyer AN et al. Intensity‑modulated radiation therapy, proton therapy, or conformal radiation therapy and morbidity and disease control in localized prostate cancer. JAMA. 2012;307:1611–1620
3. Zietman A. Proton beam and prostate cancer: An evolving debate. Rep Pract Oncol Radiother. 2013;18:338–342
Zdroj: Medical Tribune