Protesty skončily, začíná práce
Slovenské lékařské odbory se dohodly s vládou a odvolaly svůj hromadný protest, ve kterém hrozilo výpovědí na 1 200 nemocničních lékařů. Končí tak krizový stav a lékaři se vracejí zpět do nemocnic.
Dlouhá a náročná jednání mezi slovenskou vládou a lékařskými odbory vedenými MUDr. Marianem Kollárem nakonec vyústily v dohodu o navýšení platů lékařů. Obě strany musely v požadavcích ustoupit, nicméně výsledkem je memorandum, na jehož základě se mají do roku 2013 zvýšit platy zkušených lékařů až na dvojnásobek průměrné mzdy.
Tento krok má být navíc garantován zákonem. Ze strany odborů jde o ústupek, neboť původní požadavek zahrnoval až trojnásobné zvýšení mzdy. Ustoupit musela i vláda a ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik, jenž nabízel lékařům plošné zvýšení platů o 300 eur měsíčně, platné od května roku 2012. Vláda navíc ručí za to, že všichni lékaři, kteří podali výpověď a budou se chtít vrátit, dostanou v nemocnici totéž pracovní místo, jež měli před výpovědí.
Nouzový stav končí
Slovenská vláda vyhlásila v reakci na hrozící hromadné výpovědi dne 29. listopadu nouzový stav v patnácti nemocnicích. Šlo o krok, který lékařům přikazoval navzdory výpovědím do nemocnic nastoupit.
Zavedení nouzového stavu se stalo okamžitě předmětem kritiky a lékaři v jednu chvíli dokonce hrozili mezinárodní arbitráží. Mnoho zdravotníků však nařízení nakonec ignorovalo a nechali si napsat neschopenku.
Nouzový stav odsoudil i Stálý výbor evropských lékařů (CPME) na svém zasedání ve Varšavě.
„Tento krok by byl bezprecedentní v životech evropských lékařů a je naprosto nepřijatelný,“ uvedl CPME ve svém prohlášení.
Výbor dále vyzval k dohodě lékařů s vládou:
„Valné shromáždění Stálého výboru evropských lékařů zásadně protestuje proti takovému postupu slovenských orgánů a vyzývá orgány Slovenského státu, aby při řešení situace používaly pouze mírumilovných prostředků a v diskusi se slovenskými lékaři společně hledali nejlepší řešení jejich problémů,“ stojí dále v prohlášení.
K dohodě nakonec došlo, ale provoz nemocnic utrpěl. Vzhledem k nedostatku lékařů musela některá zdravotnická zařízení fungovat více než týden v omezeném režimu, neboť nouzový stav oficiálně skončil až 8. prosince, navzdory skutečnosti, že k dohodě mezi lékaři a vládou došlo již 3. prosince. Odboráři totiž trvali na přísné právní revizi všech podepsaných dokumentů a odsouhlasených závazků.
Češi se vracejí domů
Na pomoc slovenským občanům byla vyslána jednotka českých armádních lékařů, která pomohla zdravotnickým zařízením zajistit akutní péči. Během pobytu na Slovensku provedli 91 urgentních výkonů.
Vojenští specialisté od soboty na žádost slovenské vlády pomáhali v nemocnicích v Bratislavě, Nitře, Žilině a Ružomberku.
Nasazení českých lékařů však přes úspěch vzbudilo kritiku jak doma, tak v zahraničí. Předseda slovenských lékařských odborů Kollár přirovnal o víkendu misi českých doktorů k příchodu okupačních vojsk v srpnu 1968 do tehdejšího Československa.
Na domácí politické scéně čelila za své rozhodnutí vláda Petra Nečase kritice především z řad opoziční ČSSD. Sociálním demokratům vadilo, že lékařská mise neprošla všeobecnou diskusí, a nelibě nesla také chování některých politiků z řad koalice. Vyslání vojenských lékařů označila ČSSD za protiústavní.
Kritikou nešetřili ani lékaři: „Česká lékařská komora se distancovala od akce Vlády ČR, která zneužila lékaře vojáky k vměšování se do vnitřních záležitostí Slovenské republiky,“ stojí v prohlášení prezidenta ČLK Milana Kubka.
Komora a Lékařský odborový klub nedávno vyzvaly české lékaře k odmítnutí jakékoli pomoci slovenské vládě. Případné pomocníky označovaly tyto instituce za stávkokaze. „Česká lékařská komora podporuje akci slovenských lékařů ‚Výpovědi‘. ČLK vyzývá své členy, aby se zdrželi jakéhokoli jednání, které by mohlo poškodit oprávněné požadavky slovenských lékařů, zejména pak případného nahrazování slovenských lékařů lékaři z České republiky,“ uvedla ČLK v tiskové zprávě.
Ještě není dobojováno
Protestní akce slovenských lékařů je minulostí a nyní je na vládě, aby dohodu naplnila. To ovšem nebude tak jednoduché, neboť splnění požadavků lékařů, zahrnujících zastavení transformace nemocnic, omezení přesčasů a postupné plošné zvýšení platů, vyžaduje rozsáhlé změny zákonů, které byly navíc od začátku prezentovány jako reformní.
Mezi poslanci vládní koalice navíc nepanuje velká ochota změny prosadit. Odbory proto vyhlásily stávkovou pohotovost a prohlásily, že jsou schopny výpovědní akci kdykoli zopakovat.
„Ještě však není dobojováno. Zisky, které by mohly ze slovenského zdravotnictví plynout finančním skupinám, které ovlivňují slovenskou politiku, jsou příliš lákavé na to, aby se jich tito finanční žraloci vzdali bez boje. A současné kličkování slovenské politické reprezentace, která se do plnění svých závazků příliš nehrne, dává tušit, kdo že to ve skutečnosti v zemi našich sousedů vládne,“ okomentoval pro Medical Tribune situaci Milan Kubek.
Vzhledem k tomu, že vládní kabinet Ivety Radičové je v důsledku sporu o záchranu evropských financí v demisi a na jaře příštího roku proběhnou nové volby, čeká slovenské zdravotnictví ještě hodně práce.
-------
autor: Štěpán Feik
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune