Přeskočit na obsah

Prostate Health Index ochrání muže před biopsií

Má‑li pacient podstoupit biopsii prostaty či nikoli, u mužů, jejichž koncentrace se pohybují v „diagnostické šedé zóně“ mezi hodnotou dvě až 10 ng/ml, lépe rozhodne Prostate Health Index (PHI) než PSA, říkají odborníci z Northwestern Feinberg School of Medicine v Chicagu, USA, ve studii publikované v Journal of Urology.

Pokud se koncentrace PSA pohybují na hodnotě 4 ng/ml nebo vyšší, je u pacienta doporučena biopsie. Specificita vyšetření je však nízká, a proto může docházet poměrně často ke zbytečným biopsiím. Je známo, že karcinom prostaty je u pacientů s koncentracemi PSA do 10 ng/ml přítomen pouze ve čtvrtině případů. Přitom je však také známo, že většina kurabilních karcinomů je spojena s koncentrací PSA právě do hodnoty 10 ng/ml, nad touto hodnotou se často jedná o pokročilé stadium onemocnění.

PHI je matematický vzorec, který využívá měření prekursoru PSA zvaného [‑2]proPSA (p2PSA), jenž je podjednotkou volného PSA. Již dřívější studie ukázaly, že zvýšení specificity vyšetření je svázáno s využitím hodnot právě volného PSA a současně celkového PSA.

V rámci své studie odborníci analyzovali krevní vzorky 892 mužů, u nichž byly současně k dispozici bioptické vzorky prostatické tkáně a z nichž 430 (48,2 %) mělo karcinom prostaty. Všichni tito muži měli koncentrace PSA mezi dvěma a 10 ng/ml a zároveň negativní fyzikální nález. PHI skóre a koncentrace p2PSA byly signifikantně zvýšeny u pacientů s karcinomem prostaty ve srovnání s těmi, kdo karcinom neměli, zatímco volný PSA a poměr volného a celkového PSA byly nižší.

Při použití 95% senzitivity mělo u pacientů s karcinomem prostaty PHI nejvyšší specificitu ve srovnání s ostatními markery, jako je poměr volného a celkového PSA, p2PSA, PSA a volný PSA (16,0 % vs. 8,4 %, 7,6 %, 6,5 % a 3,5 %). Navíc plocha pod křivkou, kde skóre jedna indikuje perfektní rozlišení, byla pro PHI také vyšší než u ostatních markerů (0,703 ve srovnání s 0,648, 0,615, 0,557 a 0,525).

Pokud byla senzitivita snížena na 90 %, specificita PHI se na rozdíl od ostatních markerů signifikantně zvýšila. „Logikou matematického vzorce PHI je, že čím vyšší proPSA a celkový PSA a čím nižší volný PSA, tím pravděpodobnější, že pacient má agresivní karcinom prostaty,“ uzavírá jeden z autorů studie.

ija

Zdroj: MEDICAL TRIBUNE

Sdílejte článek

Doporučené