Prospěšnost očkování proti chřipce u onkologických pacientů
S O U H R N
Každý podzim a zimu se nemocní s maligními nádory a jejich rodiny dotazují onkologů, zda by se měli nechat očkovat proti chřipce. V této sezóně se v souvislosti s rostoucími obavami týkajícími se nového viru chřipky H1N1 a nedávno schválené vakcíny proti tomuto viru stává zmíněná otázka častější a stále naléhavější.
Cílem tohoto článku je podat přehled důkazů vztahujících se ke schopnosti pacientů s malignitami vyvinout imunologickou odpověď na očkování proti viru chřipky. Je předložen souhrnný přehled a zhodnocení literárních zdrojů zabývajících se imunogenitou vakcín u dětských a dospělých pacientů, u nemocných se solidními nádory a hematologickými malignitami, osob neléčených i podstupujících aktivní terapii a u pacientů užívajících biologická léčiva. Kromě toho jsou zmíněny možné strategie směřující ke zvýšení účinnosti očkování proti viru chřipky u onkologických nemocných, jako je vhodné načasování očkování, použití série s více než jednou dávkou, zvýšení dávky antigenu a využití adjuvantní terapie.
Závěrem dospěli autoři ke konstatování, že existují důkazy o schopnosti onkologických pacientů podstupujících chemoterapii reagovat na očkování proti viru chřipky a že očkování proti sezónní chřipce a novému kmenu H1N1 je vzhledem k bezpečnosti, nízké ceně a široké dostupnosti této intervence indikováno.
J Clin Oncol 28:2481-2490. © 2010 by American Society of Clinical Oncology
__________________________________________________________________________________________________
Časopis si můžete objednat e-mailem: predplatne@tribune.cz nebo na adrese: MEDICAL TRIBUNE CZ, Na Moráni 5, 128 00 Praha 2.
Zdroj: Journal of Clinical Oncology