Přeskočit na obsah

Prométheus u nádorů jater

MT: V České republice jsou v současné době čtyři přístroje Prométheus pro dočasnou umělou náhradu funkce jater. Hlavním úkolem prvních tří je především pomoci pacientovi, který nezadržitelně směřuje k transplantaci jater, překlenout období, než se dočká vhodného dárce. Poslední z přístrojů byl pořízen ve FN Plzeň s už šířeji koncipovaným záměrem.

„Původní využití Prométhea se předpokládalo zejména u pacientů s nezvratitelným jaterním selháním. To je však jen jednou z možností. Schopnost Prométhea zbavit organismus toxických látek kombinací adsorpce toxinů vázaných na albumin a eliminací ve vodě rozpustných mediátorů takzvanou high‑fluxovou dialyzační membránou, lze využít i pro nemocné s akutním zhoršením chronické jaterní dysfunkce, při toxických postiženích jater či při současném selhání jater a ledvin. Právě v těchto indikacích bychom systém Prométheus chtěli v krátké budoucnosti využít,“ objasňuje přednosta I. interní kliniky FN Plzeň doc. MUDr. Martin Matějovič, Ph.D. Plzeňský Prométheus by měl být především pevnou součástí programu chirurgické léčby nádorů jater. Díky němu by mohli být k operaci indikováni i ti pacienti, u kterých dosud byla ztráta jaterního parenchymu příliš velká na to, aby přežili pooperační období, kteří ale dlouhodobě mohou prosperovat.

Jde však o nákladnou léčbu – každý den, kdy je pacient na přístroj napojen, stojí 80 tisíc korun a hrazení této terapie dosud není dořešené. „Játra však regenerují velmi rychle, odhadujeme, že v průměru bychom potřebovali tak týden. To se dostáváme k částce kolem půl milionu korun. To je sice hodně, ale v kontextu dnešní onkologie to až tak závratné není – na straně zisků jsou mimo jiné i ušetřené náklady za chemoterapii,“ říká přednosta Chirurgické kliniky FN Plzeň prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 16/2007, strana C5

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené