Projekt VZP zlepšil záchyt karcinomu prsu
V současné době lze v České republice pozorovat velmi pozitivní změny ve vývoji epidemiologie nádorových onemocnění prsu, na nichž se významně podílí úspěšný screening. „Od roku 2003, kdy byl zahájen národní program screeningu karcinomu prsu, vzrostl počet vyšetřených žen z 210 000 na téměř 470 000 v loňském roce. Ve stejném období se pochopitelně zvýšil také počet zachycených zhoubných nádorů – z tisíce na více než dvojnásobek,“ upozorňuje na aktuální statistické údaje prof. MUDr. Jan Daneš, CSc., místopředseda Asociace mamodiagnostiků ČR a přednosta Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. „Více než šedesát procent žen cílové věkové supiny 45 až 69 let absolvovalo loni alespoň jedno mamografické vyšetření, což je o jedenáct procent více než v roce 2006. Tato věková skupina žen má podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR nárok na bezplatné mamografické vyšetření každé dva roky. Bohužel se mnoho klientek neúčastní prohlídek pravidelně.“
Podle oficiální předběžné analýzy přispěl ke zvýšené návštěvnosti mamografických center v České republice také pilotní projekt zvaní žen k mamografickému screeningu, na kterém se podílejí Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, Asociace mamodiagnostiků ČR a firma AVON.
Více než 105 000 žen, tedy osmnáct procent z celkového počtu pozvaných, zareagovalo na adresnou pozvánku VZP a od července 2007 do března 2008 se dostavilo na preventivní vyšetření v některém z šedesáti mamografických center po celé ČR. Pozvánky VZP rozeslala ženám ve věkové kategorii 45 až 69 let a rovněž 70 až 75 let, které déle než tři roky neabsolvovaly dané vyšetření. Výsledky byly evidovány jako součást běžného datového auditu mamografického screeningu, který povinně vede každé centrum.
„Mezi pozvanými ženami diagnostikovali lékaři asi 850 karcinomů. Téměř pětadevadesát procent z nich se vyskytlo u pacientek, které byly na mamografickém vyšetření vůbec poprvé. Díky zachycení karcinomů v časných stadiích Tis a T1, které tvořily nejméně 60 % všech novotvarů diagnostikovaných v pilotním projektu, se tak s největší pravděpodobností podařilo zachránit minimálně pět set žen,“ představuje výsledky projektu prof. Daneš, a dodává: „Na druhé straně se téměř 500 000 obeslaných žen screeningu nezúčastnilo. Podle našich odhadů se tedy mezi nimi vyskytují 2 000 až 3 000 případů nediagnostikovaného karcinomu prsu. A to by pro ně měla být velká výzva.“
Bonusy za akvizici nových pacientek
Větší ochotu zúčastnit se vyšetření projevovaly starší klientky ze skupiny 70 až 75 let, kterých přišla téměř čtvrtina. Ženy ve věku 45 až 69 let využily pozvánku z 16 procent. „Ukazuje se, že adresné pozvánky jsou efektivním nástrojem ke zvyšování účasti pacientů v preventivních programech,“ hodnotí pilotní projekt MUDr. Pavel Horák, MBA, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR. „Celkové náklady na projekt činily téměř 72 mil. Kč, z toho bylo na vlastní vyšetření alokováno 67,5 mil. Kč. Za záchyt jednoho případu karcinomu prsu jsme tedy zaplatili asi 84 000 Kč a jeden potenciálně zachráněný lidský život nás vyšel přibližně na 144 000 Kč.“
Podle prof. Daneše jsou uvedené částky mnohem nižší než v okolních státech. „Musíme si uvědomit, že jsme oproti většině vyspělých zemí západní Evropy určitým způsobem handicapováni. Tam jsou totiž klientky zvány do konkrétního screeningového centra na základě dat uvedených v centrálním registru, tudíž je účast v preventivních programech vyšší,“ vysvětluje J. Daneš. „Ideální by byla účast okolo 70 %, kdy je efektivita a vliv na pokles úmrtnosti mnohem výraznější. Dané hodnotě se postupně blížíme a myslím si, že by bylo do budoucna velmi výhodné doplnit systém zvaní žen na preventivní prohlídky prostřednictvím ambulantních gynekologů či praktických lékařů podobnými projekty, jaký zrealizovala VZP. Navíc u praktika nebo gynekologa lze udělat současně i další preventivní vyšetření – např. děložního čípku. Proto si myslím, že jediná možná cesta pro zlepšení záchytu nádorových onemocnění v ČR vede k intenzivnější spolupráci se zdravotními pojišťovnami.“
Všeobecná zdravotní pojišťovna chce podle MUDr. Horáka nadále pokračovat v podobných preventivních projektech i v jiných medicínských oblastech. Navíc hodlá podporovat akvizici nových klientek do ambulancí gynekologů prostřednictvím finančních bonifikací za preventivní prohlídky žen, které nejsou u gynekologa registrovány nebo ho hledají. „Logicky se dá očekávat nárůst počtu vyšetření, jejichž úhrady však nebudou žádným způsobem regulovány,“ doplňuje P. Horák.
Zdroj: