Přeskočit na obsah

Projekt efektivnějšího užívání antibiotik

 

Pod názvem Debug IT (Detecting and Eliminating Bacteria Using Information Technology) byl počátkem letošního ledna zahájen projekt, jehož cílem je zmapovat předepisování a užívání antibiotik ve vybraných evropských státech. Vznikl pod záštitou 7. rámcového programu Evropské komise jako reakce na nepříznivá zjištění o zvyšující se rezistenci lidského organismu na účinnost antibiotik. Projekt koordinuje belgická společnost AGFA Health Care.

Cílem projektu je vytvořit informační systém, který by na vstupu zpracovával zdravotnická data související s účinkem antibiotik v návaznosti na způsob a četnost jejich předepisování. Výstupem systému by měla být informace poskytující konkrétnímu lékaři (konečnému článku systémového řetězce) doporučení, jak z hlediska eliminace hrozby vzniku rezistence naložit v případě konkrétního pacienta s preskripcí antibiotik. V praxi by lékař při předepisování léku obdržel varování, že pacient měl stejná antibiotika předepsána několikrát v krátké době, a mohl by tedy uvážit, zda nezvolí jinou alternativu.

Vedle klinického cíle – smysluplné regulace užívání antibiotik – má Debug IT i další významná poslání, například vytvoření evropského datového standardu (jednotné šablony informace, kterou bude schopen přijímat a odesílat každý z účastníků systému) nebo sjednocení významové nejednotnosti v lékařské terminologii.

Projekt Debug IT potrvá čtyři roky a účastní se ho jedenáct partnerů z devíti zemí Evropské unie.

Podílí se i IZIP

Českým zástupcem v řešitelském týmu je akciová společnost IZIP, provozovatel elektronických zdravotních knížek pacientů na internetu, která se bude na jeho práci podílet zejména poskytováním anonymních lékařských dat.

„Byli jsme přizváni ke spolupráci hlavně proto, že naše společnost je přirozeným zdrojem takovýchto informací. Například omezení předepisování nevhodných či často opakovaných léků bylo jedním z prvotních motivů vzniku elektronické zdravotní knížky,“ uvedl Tomáš Mládek, výkonný ředitel IZIP. „Vážíme si toho, že se projektu můžeme účastnit a přispět k vyšší kontrole při předepisování antibiotik. V konečném důsledku se tak můžeme podílet na celkovém ozdravení populace,“ doplnil T. Mládek

Podle jeho slov bude pro další činnost IZIP  budování systému internetového přístupu ke zdravotním informacím pacienta – velkým přínosem i sdílení know how, technologií a informací s ostatními partnery projektu, a tím získání nového prostoru pro aktivity v této oblasti.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 4/2008, strana B6

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené