Projde novela zákona o léčivech Senátem?
Novelu zákona o léčivech, kterou krátce před Vánocemi schválila Poslanecká sněmovna, má do konce ledna projednávat Senát. Součástí zákona je tzv. přílepek o povinné elektronické preskripci. Posvětí horní komora tento zákon, či nikoli?
„Česká lékařská komora zásadně odmítá povinné zavádění elektronických receptů, které v podobě prosazené pokoutním způsobem cestou na ministerstvu zdravotnictví připraveného pozměňovacího návrhu poslanců Šťastného, Skalického a Rusnoka nepřináší výhody ani pro pacienty, ani pro lékaře,“ píše prezident ČLK v dopise senátorům a dodává: „Vysoké náklady na realizaci projektů a možné zneužití citlivých údajů o zdravotním stavu pacientů jsou nebezpečím, jež převažuje nad možnými výhodami návrhu, který nebyl svými předkladateli s lékaři vůbec projednán. Z výše uvedených důvodů si Vás dovoluji jménem České lékařské komory a padesáti tisíc jejích členů požádat, abyste se zasadil(a) o zrušení nesmyslné povinnosti elektronického způsobu předepisování léků.“
Proti tomu, aby za dva roky museli lékaři všechny recepty vystavovat pouze elektronicky, vystoupil také prezident České lékárnické komory, PharmDr. Lubomír Chudoba. Poukazuje především na to, že před schválením zákona chyběla jakákoli komunikace politiků s odbornou veřejností.
Očekávané ne senátorů
Senát zřejmě výzvy představitelů lékařské i lékárnické komory vyslyší a postaví se proti tomu, aby lékaři museli od roku 2015 až na výjimky povinně předepisovat elektronické recepty místo papírových. Horní komoře to jednomyslně doporučil její zdravotnický výbor, ve kterém tento postoj prosadila zpravodajka tohoto zákona MUDr. Alena Dernerová. Senát o něm bude jednat ve dnech 30. a 31. ledna. „Jsem odpůrce povinného elektronického předepisování léčiv. I když mám výhrady k zákonu jako k celku, budeme se snažit zaměřit pouze na to, aby ze znění zákona bylo odstraněno ustanovení o elektronické preskripci. Senát může zamítnout e‑preskripci a ostatní přijmout jako celek, s tímto pak zástupci Senátu půjdou do dolní komory zdůvodňovat své rozhodnutí,“ uvedla pro Medical Tribune senátorka Dernerová. Podle senátora prof. Jana Žaloudíka by totiž nebylo moudré zamítnout zákon jako celek, neboť Senát je vůči Poslanecké sněmovně v nerovnoprávném postavení, snadno je přehlasován. „Proto spíše budeme usilovat, aby došlo k vypuštění problémových částí zákona,“ dodal MT prof. Žaloudík. Souhlas se zrušením elektronické preskripce dal i senátor za ODS a ředitel pražské Zdravotnické záchranné služby MUDr. Zdeněk Schwarz.
Otázkou zůstává, jaký bude další osud e‑preskripce v případě, že bude povinnost elektronického předepisování receptů ze zákona nakonec vypuštěna. Budou úředníci ministerstva zdravotnictví a poslanci hledat další cesty, jak ji direktivně prosadit, nebo se spíše budou snažit systém zkultivovat tak, aby umožnil bezpečné sdílení lékové anamnézy pacienta podle jasných pravidel? Na užitečnosti sdílení takových dat se nejspíš shodnou jak lékaři, tak lékárníci i pojišťovny a výsledkem by mohlo být zvýšení bezpečnosti pacientů i úspora financí. Diskuse by se měla vést o tom, jak toho dosáhnout, aniž bychom za peníze z veřejného zdravotního pojištění budovali další předražený IZIP.
Zdroj: Medical Tribune