Přeskočit na obsah

Program mechanických srdečních podpor má v Brně na co navazovat

V nově vybudovaných prostorách Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se uskutečnil 9. dubna 2013 první ročník sympozia s názvem „Mechanická srdeční podpora a další možnosti léčby rozvinutého srdečního selhání“.

Sympozium bylo společnou akcí Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno (CKTCH) a William J. von Liebig Transplant Center Mayo Clinic v americkém Rochesteru.

V první části prezentoval P. Němec z CKTCH historický vývoj mechanických srdečních podpor (MSP), který začal v Brně již v 60. letech minulého století. Připomněl zásadní význam Ústavu patologické fyziologie, jehož součástí státní výzkumný úkol v té době byl. Za dobu více než 30 let byla vyvinuta celá řada originálních zařízení sloužících pro podporu srdeční činnosti, včetně 12 prototypů umělého srdce, které bylo implantováno více než stovce experimentálních zvířat s nejdelším přežitím 314 dnů, což byl v té době evropský rekord. Tento typ srdce byl použit i u 6 pacientů s nejdelším přežitím 10 dnů.

Současné výsledky použití mechanické srdeční podpory prezentoval L. Horváth, rovněž z CKTCH. Referoval o 15 pacientech, kterým byla levostranná mechanická podpora implantována v době jejich čekání na transplantaci srdce. Devět z nich úspěšně transplantaci podstoupilo a 4 pacienti jsou nyní v domácím prostředí a na transplantaci čekají.

Na podobné téma hovořil i J. Pirk z IKEM Praha, jehož tým právě v těchto dnech oslavil desáté výročí od první implantace mechanické srdeční podpory. Připomněl zásadní změnu v přístupu od oboustranných k levostranným podporám.

O historii a současnosti MSP v Rochesteru přednášel první host z Mayo Clinic, vedoucí chirurgické části R. Daly, který také dokumentoval použití umělého srdce a následnou úspěšnou transplantaci na tomto pracovišti. Nejnovější trendy v této oblasti ukázal J. Stulak z Mayo Clinic. Poukázal na výhody podpor třetí generace, zejména centrifugální pumpy HeartWare, která byla v letošním roce také implantována dvěma pacientům v Brně. Možnosti miniinvazivní implantace popsal S. Mahr ze všeobecné nemocnice ve Vídni. Na tomto pracovišti mají největší soubor nemocných a dosahují dlouhodobě nejlepších výsledků. Indikace k implantaci MSP popsal velmi podrobně ve svém sdělení ředitel transplantačního centra na Mayo Clinic B. Edwards.

Podpora nejen jako most k transplantaci…

Jednoho z největších problémů, který představuje pravostranné selhání po implantaci levostranné podpory, se dotkla E. Gonsalvesová z Národného ústavu srdcových chorob v Bratislavě. Další přednášky přednesené D. Borgesonem a J. Schirgerem z Mayo Clinic se týkaly možností a důležitosti echokardiografického vyšetření před, během implantace a v pooperačním sledování. Dále hovořili o možnosti použít levostrannou podporu nejen u pacientů čekajících na transplantaci, ale i jako trvalé řešení u pacientů, kteří nejsou k transplantaci indikováni. Tato tzv. destination therapy představuje dnes v USA více než 40 % všech implantací MSP. V ČR není implantace z této indikace bohužel doposud možná, neboť není zdravotními pojišťovnami hrazena.

Posledním z aktivních účastníků z Mayo Clinic byl B. Boilson, jehož velmi zajímavé sdělení na téma poruch srdečního rytmu po implantaci MSP bylo do sálu přenášeno v přímém přenosu prostřednictvím telemostu a vyvolalo bohatou diskusi.

V posledním bloku zazněla ještě dvě zajímavá sdělení: T. Kára se věnoval fyziologii a patofyziologii regulace srdečního rytmu a krevního tlaku a M. Klabussay současným možnostem, které poskytuje buněčná terapie u pacientů se selhávající levou komorou.

Příjemným překvapením byl velký zájem o tematiku léčby srdečního selhání, transplantace srdce a mechanických srdečních podpor, neboť sympozia se zúčastnilo více než 100 zájemců z řad odborné veřejnosti a studentů lékařské fakulty, a to přesto, že celé jednání probíhalo v angličtině. „Uskutečnění toho prvního společného sympozia je důkazem postupného rozvoje spolupráce a také toho, že Mayo Clinic bere FNUSA‑ICRC jako rovnocenného partnera, protože není vůbec běžné, aby takový počet významných odborníků z Mayo Clinic přijal pozvání a přednesl přednášky na jednom zahraničním sympoziu,“ uvedl při ukončení akce ředitel CKTCH, doc. MUDr. Petr Němec, CSc.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené