Přeskočit na obsah

Prof. I. Karel pasován Rytířem lékařského stavu

Rytířský titul uděluje Česká lékařská komora od roku 1996 a před profesorem Karlem bylo pasováno již 13 významných osobností české medicíny. V chronologickém pořadí: prof. Antonín Fingerland, prof. Jiří Syllaba, prof. Miloš Štejfa, MUDr. Josef Hercz, prof. Josef Marek, prof. Václav Tošovský, prof. Bohuslav Niederle, prof. Zdeněk Mařatka, MUDr. Karel Macháček, doc. Zdeněk Ježek, prof. Radana Königová, prof. Ota Gregor a prof. Ctirad John.

Z hudební rodiny…

Prof. MUDr. Ivan Karel, DrSc., se narodil 16. února 1926 v Praze jako syn hudebního skladatele a profesora konzervatoře. Maturoval na Vančurově reálném gymnáziu v Praze na Smíchově v květnu 1944. Od listopadu 1945 studoval na lékařské fakultě UK v Praze, kde promoval 30. června 1950. Po skončení vojenské služby byl šest týdnů sekundárním lékařem v TBC léčebně v Dobříši. Od roku 1956 pracoval na II. oční klinice VFN a UK v Praze 2, nejdříve jako sekundární lékař, od roku 1961 jako odborný asistent, od roku 1983 jako ustanovený docent oftalmologie a od roku 1990 jako profesor. Po odchodu do důchodu v roce 1998 pracuje dosud jako konzultant na Oční klinice JL v Praze 5‑Nových Butovicích. Vědeckou hodnost kandidáta lékařských věd obhájil prof. Karel v lednu 1967, doktora lékařských věd v květnu 1984. V rámci vědecko-výzkumné činnosti publikoval 158 prací, z toho 31 v zahraničních časopisech.

Tematicky lze rozdělit publikované práce do několika skupin. Problematikou anestezie v oční chirurgii se zabývalo sedm prací, v nichž byly uveřejněny výsledky výzkumu „Stupňovaná premedikace při očních operacích“, který byl prováděn v letech 1958 až 1961. Vrozené a hereditární oční choroby byly předmětem dvanácti prací. Poznatky získané při dlouhodobém sledování velké skupiny dětí trpících vrozenou difuzní tapetoretinální degenerací byly zpracovány a shrnuty v kandidátské disertační práci „Příspěvek ke klinickému obrazu vrozené difuzní tapetoretinální degenerace“.

Fluorescenční angiografie a její využití u různých afekcí zrakového nervu, sítnice a cévnatky byly předmětem 21 prací. Význam a přínos fluorescenční angiografie pro diferenciální diagnózu zduřelého zrakového terče byly zhodnoceny v doktorské disertační práci „Fluorescenční angiografie zduřelého zrakového terče“.

… k chirurgii sítnice a sklivce

Od sedmdesátých let byla středem zájmu prof. Karla onemocnění sítnice, především diagnostika a terapie odchlípení sítnice a vitreoretinální chirurgie. V té době rozvíjející se vitreoretinální chirurgie byla předmětem krátkodobých studijních pobytů na očních klinikách v Bonnu a Essenu, Tübingenu, Kölnu, Rotterdamu a Londýně. V roce 1976 založil prof. Karel Centrum vitreoretinální chirurgie při II. oční klinice, v té době jediné u nás. „Diagnostika a terapie odchlípení sítnice“ byly předmětem resortního výzkumného úkolu v letech 1980 až 1985. V osmdesátých letech byl prof. Karel koordinátorem očního diabetologického programu v ČR a řešitelem výzkumného úkolu „Diabetická retinopatie a její komplikace“. V letech 1990 až 1999 byl řešitelem tří grantů „Sklivcová chirurgie a vnitřní tamponáda sítnice jako konečné řešení komplikovaného odchlípení sítnice“, „Náhrada sklivce kopolymery na základě alkylesterů methakrylové, resp. akrylové kyseliny“ a „Pars plana vitrektomie v profylaxi a terapii idiopatické makulární díry“. V letech 2001 až 2004 byl prof. Karel na Oční klinice JL řešitelem grantu „Transpupilární termoterapie u věkem podmíněné makulární degenerace“. Problematika odchlípení sítnice, diabetické retinopatie, očních úrazů, věkem podmíněné makulární degenerace a vitreoretinální chirurgie byly předmětem 96 prací, z nichž 20 bylo publikováno v zahraničí. Výsledky prací byly předneseny též na zahraničních kongresech v Německu, Rakousku, Nizozemsku, Itálii, Švédsku, Rusku, Polsku, Maďarsku, Bulharsku. Soubor prací publikovaných v roce 1978 byl odměněn cenou Československé oftalmologické společnosti, úspěšné splnění resortního výzkumného úkolu „Diagnostika a terapie odchlípení sítnice“ bylo odměněno cenou ministra zdravotnictví za rok 1987, práce „Transpupilární termoterapie u věkem podmíněné makulární degenerace“ byla odměněna 1. cenou jako nejlepší práce publikována v Čs. oftalmologii v roce 2002. Silikonové implantáty pro chirurgii odchlípení sítnice a orbitální silikonové implantáty vyvinuté ve spolupráci s VŠCHT byly v roce 1979 odměněny jako zlepšovací návrh a zavedeny do výroby v Rubeně Náchod. Za vědeckou a pedagogickou činnost byl prof. Karel též vyznamenán medailí Evropské společnosti refrakční chirurgie (1996) a medailí k 650. výročí založení Karlovy univerzity (1998).

Profesor Ivan Karel je členem České lékařské společnosti, čestným členem České oftalmologické společnosti a členem České vitreoretinální společnosti. Dvě funkční období pracoval ve výboru České oftalmologické společnosti.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 10/2007, strana A4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené