Prof. B. Hučín se stal laureátem ceny J. E. Purkyně
Vzácné hosty přivítal prof. MUDr. Vladimír Palička, DrSc., místopředseda ČLS JEP, a v dalším vystoupení připomenul význam udělované ceny. Prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc., předseda ČLS JEP, krátce představil letošního laureáta jako zakladatele dětské kardiochirurgie v ČR a spoluzakladatele Dětského kardiocentra FN Motol.
Osobní zdravici s gratulací připojila také ministryně zdravotnictví, Mgr. Dana Jurásková, Ph.D. Pracovní úspěchy profesora Hučína a jeho obrovský přínos pro obor dětské kardiochirurgie následně ve svém sdělení připomněl doc. MUDr. Petr Němec, CSc., předseda České společnosti kardiovaskulární chirurgie ČLS JEP. Obrovský aplaus přítomných hostů sklidila emotivní laudace prof. MUDr. Josefa Kouteckého, DrSc. Profesor Hučín je podle něj nejen světově uznávaným kardiochirurgem a skvělým školitelem mladých kardiochirurgů, ale také vzorným manželem a otcem.
Se svojí manželkou vychoval čtyři vlastní děti. „Svůj obrovsky lidský přístup k životu profesor Hučín s manželkou projevili mimo jiné adopcí na dálku dvou chlapců z Ugandy a dvou dívek z I ndie, které podporují a osobně navštěvují,“ prozradil během své laudace profesor Koutecký.
V dalším vystoupení primář doc. MUDr. Jan Škovránek, CSc., seznámil přítomné hosty s historií i současností Dětského kardiocentra FN Motol a systémem péče o děti se srdeční vadou v České republice. V poněkud obecnější rovině se pak zásadním milníkům vývoje kardiochirurgie vrozených srdečních vad věnoval prof. MUDr. Martin Kostečka z Univerzity Leipzig v Německu, jenž profesoru Hučínovi také osobně poděkoval jako svému školiteli.
Specializované pracoviště pediatrické kardiologie a kardiochirurgie bylo slavnostně otevřeno v květnu roku 1977. Vedoucím pracoviště byl jmenován prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc., kardiochirurgii vedl prof. MUDr. Bohumil Hučín, DrSc. Toto zcela samostatné integrované kardiologicko‑kardiochirurgické pracoviště s celostátní působností bylo později přejmenováno na Dětské kardiocentrum FN Motol.
V programu vytvořilo nový komplexní systém péče o děti s onemocněním srdce a cév, především péči o novorozence a kojence s urgentními (život ohrožujícími) vrozenými srdečními vadami. Dokonale byla propracována vzájemná spolupráce s širokým pediatrickým terénem, sítí kardiologických poraden a specializovaným centrem v Praze.
Za první rok činnosti Dětského kardiocentra FN Motol (od května 1977 do května 1978) bylo hospitalizováno 325 pacientů; přijato bylo ovšem stále více dětí k vyšetření než k chirurgickým výkonům, a to i u vad urgentních. Novorozenci byli operováni ojediněle, u kojenců byly prováděny jen paliativní výkony. Operace v mimotělním oběhu nebyly žádné, nikdo z pacientů tedy nemohl být indikován k radikálnímu výkonu.
Prvním operovaným pacientem byla pětiletá dívka, jíž Bohumil Hučín provedl podvaz otevřené tepenné dučeje. V roce 1978 profesor Hučín provedl první operace srdce s mimotělním oběhem a od konce roku 1978 již začal operovat v mimotělním oběhu i novorozence a kojence. Koncem roku 1979 mělo již Dětské kardiocentrum FN Motol na kontě řadu úspěšných operací dětí s urgentními vadami s levopravým zkratem a nekorigovanou transpozicí velkých tepen. U starších dětí se začaly operovat další složité vady – Fallotova tetralogie, anomálie AV kanálu a závažné chlopňové vady.
V dalších letech již převažovaly operace v mimotělním oběhu, v zástavě cirkulace a hluboké hypotermii, přičemž řada operací v Dětském kardiocentru FN Motol byla prováděna poprvé v tehdejším Československu.
Od té doby samozřejmě vývoj dětské kardiologie a kardiochirurgie umožnil výrazné zlepšení výsledků, a to navzdory skutečnosti, že v současnosti se operují i nejsložitější vrozené srdeční vady, dříve považované za inoperabilní. Chirurgická úmrtnost se pohybuje kolem jednoho procenta.
Zdroj: Medical Tribune