Produkce polyvalentních subkutánních imunoglobulinů (SCIG) a polyvalentních intravenózních imunoglobulinů (IVIG) ve světě a v ČR
Světová výroba a trh s polyvalentními imunoglobuliny
Subkutánní imunoglobuliny (SCIG)
Trh se subkutánními polyvalentními imunoglobuliny vzrostl mezi lety 2010 až 2012 o 43,2 % v množství a o 33,8 % v dolarech, avšak v eurozóně došlo k dvouprocentnímu poklesu v množství. V roce 2012 se prodalo na celém světě 6,9 tun SCIG, což představuje 5,7 % celkových prodejů polyvalentních imunoglobulinů (122,3 tuny). Celková tržní hodnota SCIG v roce 2012 byla 460,8 milionů dolarů při průměrné ceně 66,5 USD za jeden gram. Tato cena je vyšší než průměrná cena IVIG (58,9 USD za 1 gram), což může být důsledkem faktu, že prodeje SCIG jsou soustředěny do vyspělých průmyslových zemí. Společnost CSL Behring zaujímala v roce 2012 pozici nejsilnějšího prodejce SCIG s podílem na trhu 79,2 % (v USD). V roce 2013 uvedla společnost Baxter subkutánní imunoglobulin pro infuzní podání jednou za měsíc.
Polyvalentní intravenózní imunoglobuliny (IVIG)
Celkové prodeje IVIG stouply z 5,7 miliard USD v roce 2010 na 6,8 miliard USD v roce 2012, a to více v důsledku nárůstu objemu prodejů (+ 13 %) než vzrůstu cen, které se navýšily o 5,7 % za uvedené dva roky. V jednotkách trh vzrostl ze 102,1 tuny na 115,4 tuny (o 13,0 %). Celkově stouply ceny IVIG jen mírně (meziročně o 2,8 %) a průměrná cena činila 58,9 USD za gram.
Společnosti Baxter, CSL Behring a Grifols společně zásobovaly zhruba 61 % trhu IVIG. Objem celkového trhu s polyvalentními imunoglobuliny (společně IVIG a SCIG) činil 122,3 tuny s meziročním růstem 8,3 % od roku 2010 do 2012. Celková tržní hodnota byla 7,3 miliard USD za rok.
Faktory, které se podílely na růstu trhu s imunoglobuliny
- Stoupající potřeba IVIG v léčbě chronické zánětlivé demyelinizující polyneuropatie (CIDP) a dalších neurologických onemocnění,
- stále stoupající počet diagnostikovaných pacientů s primárními imunodefi city (PID), kterým se v důsledku zájmu pacientských organizací, lékařů i výrobců dostalo celoživotní léčby,
- off -label použití pro některé nové diagnózy,
- lepší dostupnost IVIG/SCIG v důsledku zlepšení úhrad v mnoha zemích; stoupající nabídka IVIG/SCIG pro pohotovostní trhy, přestože náklady na léčbu stále představují překážku růstu trhu,
- lepší dostupnost přípravků IVIG,
- pozitivní změny ve vnímání a hodnocení účinnosti přípravků IVIG/SCIG jak pacienty, tak odbornou veřejností, ke kterým v posledních letech dochází.
IVIG/SCIG mají rozhodující podíl na trhu s výrobky z plazmy (47,7 %) a ovlivňují rozhodování o frakcionizaci plazmy. Očekává se, že si udrží svou roli i v blízké budoucnosti jak na poli rutinní léčby, tak jako záchranná terapie pro pacienty se vzácnými onemocněními. Přestože výsledky klinických studií hodnotících léčbu časných stadií Alzheimerovy choroby IVIG přinesly rozčarování, budoucnost uplatnění polyvalentních imunoglobulinů je velmi nadějná.
Zdroj: The Worldwide Plasma Proteins Market, 2012
Polyvalentní imunoglobuliny v České republice
V ČR se ročně prodá 52 kg SCIG a 260 kg IVIG. Celkové prodeje dosahují 337 milionů korun za rok. Trh subkutánních imunoglobulinů roste meziročně o 15 % a intravenózních klesá o 12,8 % ročně. Hlavními dodavateli na český trh jsou společnosti CSL Behring, Baxter, Octapharma a Grifols.
Zdroj: SÚKL
Zdroj: MT