Přeskočit na obsah

Proč chtějí pojišťovny rušit právě pediatrii na Bulovce?

Koncem června se veřejnost dozvěděla, že příští rok nechtějí pojišťovny uzavřít smlouvu s pediatrickým oddělením Nemocnice Na Bulovce v Praze. Tato zpráva vyvolala pozdvižení nejen mezi lékaři v samotné nemocnici, ale také uvnitř odborné pediatrické společnosti i mezi pražskými politiky. Důrazně se ozvali i někteří zástupci Senátu. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák dostal na toto téma několik osobních dopisů. Všechny se shodují – zrušit vysoce kvalifikované pracoviště s dlouhodobou tradicí znamená pro pražské i středočeské zdravotnictví nenahraditelnou ztrátu. Zdravotní pojišťovny však tvrdí, že je v Praze více seniorů než dětí a v celé metropoli postačí necelých 600 pediatrických lůžek. S plánem zrušit právě dětské oddělení Nemocnice Na Bulovce nesouhlasí zástupci odborných společností, s nimiž o tom nikdo z pojišťovny nejednal. Podle MUDr. Hany Cabrnochové, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů, by se tímto krokem zhoršila dostupnost lůžkové péče pro velký počet dětí z rozsáhlé spádové oblasti. Prof. MUDr. Jan Janda, CSc., předseda České pediatrické společnosti ČLS JEP, sice připouští, že některá lůžková dětská oddělení v ČR by bylo vhodné sloučit z důvodu neplnění některých základních kritérií, pediatrické oddělení v Nemocnici Na Bulovce k nim však rozhodně nepatří.

Informace o uzavření pediatrického oddělení Nemocnice Na Bulovce byla šokující i pro vedení Městské části Prahy 8, jak píše v reakci řediteli VZP s žádostí o přehodnocení uvedeného stanoviska zástupkyně starosty MČ Prahy 8 Vladimíra Ludková. Počet obyvatel ze spádových oblastí Bulovky lze odhadovat na 300 000. Podle zástupkyně starosty by zrušení pediatrického oddělení vedlo k okamžitému snížení dostupnosti péče.

Proti záměru zdravotních pojišťoven zrušit dětské oddělení Nemocnice Na Bulovce se postavila také Odborná společnost praktických dětských lékařů. V dopise řediteli VZP se odkazuje na to, že rušení pediatrického oddělení Nemocnice Na Bulovce nebylo s odbornou společností projednáno a společnost s tímto krokem v žádném případě nemůže souhlasit. „Pediatrické oddělení na Bulovce nabízí i specializované ambulance pro velkou spádovou oblast, na pediatrické lůžkové oddělení je navázána i péče neonatologického oddělení poté, co dojde k propuštění novorozence a je nutné ze závažných důvodů dítě znovu hospitalizovat. FN Bulovka a její dětská infekce je natolik ojedinělá pro celou oblast Prahy, že s akutními infekčními onemocněními jsou hospitalizovány děti právě zde. Kooperace s pediatrickým oddělením je z našeho pohledu nezbytná,“ píše předsedkyně společnosti MUDr. Hana Cabrnochová.

Poukazuje na to, že kolegové‑pediatři, kteří působí na Praze 8, případně ve spádových oblastech nejen Středočeského, ale i Ústeckého a Libereckého kraje, opakovaně upozorňují na vážný problém nedostupnosti lůžkové, ale i specializované ambulantní péče pro děti ze spádové oblasti. „Na Bulovku posílá spádově děti k hospitalizaci pravidelně 100 až 200 praktických lékařů pro děti a dorost. Jde o pacienty z oblastí Prahy 7, 8, 9, Kralup, Neratovic, Mělníka, Brandýsa a přilehlých obcí. Jedná se ale i o pacienty z ostatních částí Prahy s lepší dostupností k nemocnici a dále například z Českého Brodu, Roudnice nad Labem a velké řady dalších, vzdálenějších míst. V přilehlé oblasti Středočeského kraje byla v uplynulých letech zrušena pediatrická lůžka v Mělníku, Nymburce a Českém Brodě, podle našich informací prakticky nefungují pediatrická lůžka v Brandýse nad Labem a v Roudnici nad Labem. Nejbližší dětská lůžka jsou proto k dispozici v Mladé Boleslavi a v Litoměřicích,“ upozorňuje MUDr. Cabrnochová.

Pediatrie na Bulovce plní odborná kritéria

Také prof. MUDr. Jan Janda, CSc., předseda České pediatrické společnosti ČLS JEP, píše řediteli Horákovi důvody, proč není rozumné pediatrii na Bulovce rušit. Výbor společnosti se podle prof. Jandy zabýval podrobně výsledky dotazníkové akce, kterou výbor inicioval a získal údaje od 75 % dětských lůžkových oddělení v České republice. „Získaná data potvrzují nutnost slučování některých dětských oddělení, důvodem je neplnění některých základních kritérií daných MZ ČR i naší společností. Výbor ČPS nicméně konstatuje, že mezi takové dětské lůžkové oddělení Nemocnice Na Bulovce rozhodně nepatří. Dětské oddělení na Bulovce splňuje všechna kritéria – 30 lůžek, z toho 5 lůžek nižší intenzivní péče, na nich je ročně přijímáno okolo 1 500 dětí. V ambulantní části se v odborných ordinacích ošetří více než 20 000 dětí ročně. Porodnice na Bulovce vykazuje navíc okolo 2 000 porodů ročně,“ píše řediteli VZP prof. Jan Janda.

Rušení zasáhne i další odbornosti

Zrušení pediatrického oddělení by ovlivnilo také chod dalších oddělení Nemocnice Na Bulovce. Další fungování akutní péče o dětské pacienty si nedovede představit ani primář oddělení ARO MUDr. Tomáš Beran: „V rámci nemocnice máme ročně z celkového počtu 17 000 anestezií přibližně 2 000 celkových anestezií dětí. Často jsou potřebná různá doplňující vyšetření, včetně konsiliární perioperační péče. Bez participace dětského oddělení na jejím zajišťování a s ohledem na nové směrnice by byla dětská operativa nemyslitelná,“ píše MUDr. Beran v dopise adresovaném primáři dětského oddělení MUDr. Ivanu Peychlovi.

Dopis řediteli Horákovi odeslala také předsedkyně výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Daniela Filipiová. Poukazuje na to, že v případě zrušení pediatrického oddělení Nemocnice Na Bulovce „by mohlo dojít k narušení péče o děti s vazbou na ostatní oddělení, jako například infekční, na porodnici, chirurgii, oční a další. Tím pochopitelně dojde ke snížení kvality a dostupnosti péče o děti i na těchto odděleních a ke snížení kredibility v podstatě celé nemocnice,“ píše Daniela Filipiová.

Proč právě dětské na Bulovce?

Ministerstvo zdravotnictví ponechává rozhodnutí o pokračování či nepokračování smluv se zdravotnickými zařízeními na pojišťovnách. Odkazuje se na to, že pojišťovny znají prostředí daných nemocnic lépe než úředníci na ministerstvu. Z jakých důvodů tedy VZP uvažuje o tom, že neuzavře smlouvu právě s dětským oddělením ve Fakultní nemocnici Na Bulovce? Jak hodnotí kvalitu péče a výsledky tohoto oddělení právě VZP? Na tyto dotazy pojišťovna odpovídat nechce.

„Pokud se týká pediatrické péče v Nemocnici Na Bulovce, bude v nejbližších dnech probíhat další jednání za účasti VZP ČR, Svazu zdravotních pojišťoven, statutárních zástupců poskytovatele a zástupce MZ ČR. Podrobnější informace tedy zatím není možné poskytnout,“ odpověděl na dotaz Medical Tribune tiskový mluvčí VZP Jiří Rod. Proč chtějí pojišťovny dětské na Bulovce zrušit, naopak vysvětlil předseda Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. Podle něj je v Praze více seniorů než dětí, v péči o pediatrické pacienty stačí využívat více jednodenní léčby a navíc podle statistik prý stačí, aby v Praze bylo zachováno necelých 600 akutních lůžek pro děti.

„V porovnání s průměrnými demografickými ukazateli ČR je v Praze významně nižší podíl dětí a naopak vyšší podíl staršího obyvatelstva. Využitelnost stávajících lůžek na pediatrii se v Praze pohybuje kolem hodnoty maximálně 250 dnů, čili významná část lůžek není efektivně využita. Řada chorobných stavů v pediatrii je v současné době uspokojivě řešitelná bez nutnosti hospitalizace, např. i využitím stacionární (jednodenní) péče. Z dat o vyúčtované zdravotní péči zpracované Národním referenčním centrem vyplývá, že dle optimalizované produkce postačuje pro zajištění optimální dostupnosti pediatrické péče v Praze 581 lůžek (minimální potřebnost by byla 540 lůžek). Zdravotní pojišťovny přesto předpokládají příští rok zhruba 671 pediatrických lůžek (v evidenci zdravotních pojišťoven bylo k letošnímu roku 691 lůžek).

„Předpokládáme tedy redukci v tomto oboru zhruba o jedno oddělení,“ odpověděl Friedrich na dotaz MT a dodává důvody, proč se má redukce dotknout právě Bulovky: „U Nemocnice Na Bulovce předpokládáme jako nosnou profilaci především v oblasti infekčního lékařství, jehož součástí je a zůstane zachována péče i o dětské pacienty. Na Bulovce bude i po případném zrušení pediatrického oddělení nadále pediatrická péče dostupná, a to včetně zajištění lékařské služby první pomoci. Proto jedním z návrhů, kde redukovat pediatrickou péči, je právě Nemocnice Na Bulovce. Nic však doposud není rozhodnuto a v tomto bodě i nadále probíhají jednání,“ uzavírá předseda Svazu zdravotních pojišťoven.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené