Pro CyberKnife bude spádová oblast celá republika
* Mohl byste popsat pozici této metody ve vztahu ke stávajícím léčebným modalitám?
Přiznávám, že to není úplně jednoduché. V některých indikacích nahrazuje standardní radioterapii, například u karcinomu prostaty, kde nabízí výrazné zkrácení léčby - deset dnů místo osmi a půl týdne - a nižší procento komplikací. Jinde CyberKnife nahrazuje chirurgii, a to zejména v situacích, kdy chirurgická léčba není možná. Příkladem může být inoperabilní karcinom pankreatu s bolestivým syndromem bez metastáz, inoperabilní karcinom plic z interních příčin - s výhodou především u malých tumorů. Prostřednictvím CyberKnife je možné ozářit plicní metastázy, které jsou v obou plicích, a to ablativní dávkou. Zde by již chirurgie narazila na své limity. Podobně je tomu u jater.
* A pokud jde o vymezení vůči Leksellově gama noži?
Zde určitě nejde o konkurenci. Tyto dva přístroje dohromady tvoří základ koncepce stereotaktické radioterapie v České republice. Zjednodušeně by se dalo říci, že pro intrakraniální výkony by měl sloužit Leksellův gama nůž v Nemocnici Na Homolce, pro extrakraniální CyberKnife. Třebaže náš přístroj výkony na mozku umožňuje také, v prvním půl roce se do nich určitě pouštět nebudeme, pak se uvidí podle reálné potřeby.
* Jak je to s úhradou této léčby?
Zatím je domluvena s VZP, kdy jednání bylo tvrdé, ale slušné. Byl vytvořen zcela nový kód Stereotaktická extrakraniální radiochirurgie, nyní se kalkuluje jeho cena. Podmínkou pro jeho nasmlouvání pojišťovnou je, že spádovou oblastí bude celá republika, což je podle mého názoru správně. Dohodli jsme se, že po půl roce se sejdeme a tento program vyhodnotíme. S ostatními pojišťovnami intenzivně komunikujeme.
* Jaké předpokládáte čekací doby?
Očekávaná kapacita přístroje je 600 pacientů ročně. Budeme je samozřejmě nabírat postupně od nuly, ale čekání na první ozáření by ani později nemělo být delší než měsíc, jinak to začíná ztrácet smysl. Tak, jak si zatím provoz modelujeme, by to mělo být reálné.
* Přístroj sice fyzicky bude v O stravě, ale na tom, aby byl správně využit, se budou muset podílet všechna onkologická pracoviště napříč republikou. Jste připraveni na takovou náročnou komunikaci?
Snažíme se o to. Indikace budou přesně popsány na webových stránkách cyberknife.fno.cz, jež by měly být spuštěny během května. Také usiluji o to, aby kvalifikovaně posoudit indikaci uměl každý z našich radioterapeutů, i když přímo této metodě se bude věnovat jen asi třetina týmu.
* Přestože je zde celorepublikový přesah, co CyberKnife přinese konkrétně vašemu pracovišti?
Ideálně doplní spektrum přístrojů a výkonů na naší klinice - provádíme radioterapii s modulovanou intenzitou i radioterapii řízenou obrazem, máme v nemocnici vynikající neurochirurgickou kliniku, výbornou spolupráci s urology i pneumology.
Stereotaktická radiochirurgie je zkrátka logickým vývojovým stupněm a integrální součástí našeho portfolia. Navíc u nás budou probíhat klinické studie, které podporuje výrobce - půjde například o klinický výzkum u inoperabilního karcinomu plic. Stručně by se dalo říci, že to pro nás znamená spoustu zajímavé a smysluplné práce.
* Taková věc budí zájem médií a následně i pacientů. Už vám začal zvonit telefon?
Ano, a není to úplně snadné. Někdy jde o velmi emotivní rozhovory. Trpělivě vysvětluji, že tato metoda je určena jen pro velmi přesně definovanou skupinu nemocných a ani od ní nelze očekávat zázraky u generalizovaného onemocnění.
* Koncem května přijede do Ostravy vynálezce této technologie, profesor neurochirurgie ze Stanfordu John Adler. Bylo těžké jej pro tuto návštěvu získat?
Právě že vůbec ne, byla to otázka tří e-mailů. Profesor Adler je nesmírně komunikativní a vstřícný. Je to pro nás neskutečná čest, což opravdu není fráze. Bude zde mít přednášku, povede workshop zaměřený na tuto metodu a bude nám k dispozici pro veškeré dotazy. Je úžasné, že jeho návštěva proběhne právě ve fázi závěrečného testování těsně před prvním klinickým použitím. Už nyní počítá s tím, že s námi zůstane v kontaktu i do budoucna pro eventuální konzultace.
Zdroj: Medical Tribune