Přítomnost nežádoucích účinků rozhoduje o compliance
Společnost Medicom International, která přinesla na náš trh originální molekulu trazodonu s firemním názvem Trittico AC, si nepozvala nikoho menšího než prof. Dr. Dr. hc. Siegfrieda Kaspera z Lékařské univerzity ve Vídni, který promluvil na téma „Možnosti antidepresivní léčby se zaměřením na mechanismy účinku“. Na jeho přednášku navázal prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc., z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN Praha (Různé depresivní poruchy -různá antidpresiva?). Symposium ukončila prof. MUDr. Alexandra Žourková, CSc., tématem snášenlivosti udržovací léčby.
5HT systém v mechanismu deprese
Profesor Kasper v úvodu zopakoval, že díky znalosti farmakodynamických vlastností můžeme stanovit účinnost a bezpečnostní profil léků. V případě podání léku ze skupiny SSRI dochází k inhibici reuptake serotoninu. Serotonin pak působí nejen na receptory 5HT1 (zásadní pro antidepresivní působení), ale i na receptory 5HT2A, jejichž aktivace vyvolává nežádoucí účinky, jako je nausea, bolesti hlavy a poruchy spánku. Trazodon jde ve svém účinku dál, kromě toho, že inhibuje reuptake serotoninu, blokuje také 5HT2A receptory. Tento mechanismus nebyl v době uvedení trazodonu na trh dostatečně pochopen.
Blokáda 5HT2A receptorů vede k redukci serotoninových nežádoucích účinků, které vznikají při stimulaci 5HT2A receptorů např. v limbickém systému (agitovanost, anxieta), mozkovém kmeni (insomnie) nebo míše (sexuální dysfunkce).
Navíc blokáda 5HT2A receptorů trazodonem odstraňuje jejich inhibiční vliv na 5HT1A receptory, čímž nepřímo posiluje účinky stimulace 5HT1A receptorů a vede ke zvýšené tvorbě neuroprotektivního růstového faktoru BDNF. Vedle těchto pozitivních vlastností má antidepresivum typu SARI srovnatelnou účinnost jako SSRI.
Komu jaké antidepresivum?
Prof. Raboch zdůraznil jednu ze zásadních výzev medicíny 21. století: včasnou diagnostiku a adekvátní léčbu depresivní poruchy. Antidepresiva byla Americkou psychiatrickou společností doporučena jako léky první volby u středně těžké a těžké deprese. V ČR se ještě v polovině 90. let minulého století předepisovalo více anxiolytik a hypnotik než antidepresiv, ale přibližně od roku 1995 se trend mění (1995 - 5,35 ddd/1 000 obyvatel/den; 2005 - 26,91 ddd/1 000 obyvatel/den) ve prospěch antidepresiv, nejvíce typu SSRI. V ČR také roste počet prvních ambulantních vyšetření (u afektivních poruch o 147 % mezi lety 1994 a 2006 dle ÚZIS).
Trend léčby depresí pomocí SSRI s sebou ovšem přinesl problémy s účinností především u těžších forem depresí a s jejich negativními vlivy na sexualitu a spánek, a také problémy s jejich farmakokinetickými interakcemi. Za největší nedostatek současné psychofarmakologie deprese považuje prof. Raboch fakt, že zatím nedokážeme na základě nějakých jasnějších parametrů vybrat pro konkrétního pacienta optimální variantu léku. Tímto konstatováním se přidal k názorům či steskům řady kolegů přednášejících v Jeseníku. Najít ideální lék pro konkrétního pacienta (cluster pacientů) by pravděpodobně znamenalo přiblížit se naplnění paradigmatu léčby deprese. Toto paradigma od roku 2006 zní: dosáhnout časné remise v prvním či druhém kroku léčby (pro srovnání vývoje: v 90. letech bylo cílem prosté zlepšení stavu pacienta). Naplnění nového paradigmatu ovšem předpokládá jasné definování termínu remise, což není také zcela jednoduché.
Americká agentura pro zdravotnický výzkum a kvalitu (AHQR) publikovala v rámci svého programu porovnání efektivity jednotlivých léčebných postupů analýzu účinků modernějších antidepresiv u dospělých jedinců s depresí. Nenašla významné rozdíly v efektivitě léků a jejich vlivu na kvalitu života. Více významných odlišností však bylo shledáno ve výskytu nežádoucích účinků. Formule s prodlouženým uvolňováním měly lepší míru compliance.
Compliance pacienta lze ovlivnit
Tématu compliance pacienta se podrobněji věnovala prof. Žourková. Dle jejích slov má hlavní vliv na adherenci pacienta k terapii (v případě udržovací léčby) snášenlivost a bezpečnost léčby - v popředí stojí riziko interakcí, přírůstek hmotnosti, poruchy spánku a sexuální dysfunkce. Trazodon nezpůsobuje přírůstek hmotnosti, má kladný vliv na spánkovou architekturu a je bezpečný z hlediska rizika vzniku sexuálních dysfunkcí.
Compliance může být ovlivněna rovněž počtem předepsaných léků, frekvencí dávkování, lékovou formou a vlastnostmi samotného přípravku (tvarem, velikostí, barvou - např. stimulancia by měla být červená, oranžová nebo žlutá, antidepresiva naopak bílá).
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 2/2008, strana A10
Zdroj: