Přiškrtí připravované zvýšení DPH zdravotní péči?
Vejdou-li v život změny DPH, na nichž se minulý týden domluvili představitelé K9, tedy letošní zvýšení sazby DPH z 10 na 14 % a zavedení jednotné sazby 17,5 % od roku 2013, jednou z oblastí, které zasáhnou citelně, bude také zdravotnictví. Jen změna DPH z 10 na 14 % zdraží podle odhadů léky, zdravotnický materiál o čtyři až pět miliard. Na rozdíl od jiných resortů však zdravotnictví nemůže promítnout zvýšení DPH do ceny svých služeb, jako to mohou udělat například obchodníci. V případě péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění jde totiž o službu osvobozenou od DPH. Ačkoli zdravotnická zařízení nejsou konečným spotřebitelem, zůstane zvýšené DPH na nich.
Redakce Medical Tribune oslovila ekonomy, lékaře z terénu, lékárníky i ředitele nemocnic a pokusila se zmapovat, jak by se dopady zvýšeného DPH mohly promítnout do jednotlivých oblastí zdravotnictví (analýzu přinášíme na str. C1). Na podrobnější závěry je ještě brzy, zvláště vezmeme-li v úvahu, že návrh, který politici prezentovali v době uzávěrky MT, nemusí být definitivní.
Přesto, změna daně bude obecně znamenat velmi citelný zásah do financování jak ambulantní specializované, tak nemocniční péče, a to tím více, čím jsou závislejší na vysoké spotřebě zdravotnického materiálu a léčiv. Ředitelé některých nemocnic se již nechali slyšet, že dodatečné výdaje by pro nemocnice představovaly vážný problém. Hovoří o desítkách až stovkách milionů, které jim budou chybět.
"Je to neřešitelný problém, takové peníze nemocnice nemůže ušetřit," vyjádřila se v médiích ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová. Konečný vliv na hospodaření zdravotnických zařízení pak bude záležet na tom, jak budou nově nastaveny úhrady zdravotních pojišťoven a pacientů.
"Zdravotnická legislativa však na razantnější změnu DPH vůbec není připravena," upozorňuje daňový poradce Pavel Vítek a dodává: "Pokud by nedošlo ke změnám, především v zákoně o veřejném zdravotním pojištění, nesli by zvýšení DPH po změně pacienti a systém by se upravil až novými správními řízeními s výrobci léčiv, což je dle dosavadních zkušeností proces trvající nejméně tři měsíce až rok."
Na vyjasnění, jak moc se uvažované změny promítnou v každodenní praxi, si budou muset jak zdravotníci, tak pacienti ještě nějakou dobu počkat. O kompenzacích pro zdravotnictví doc. Heger se zástupci ministerstva financí stále jedná. Pesimisté se obávají, že případný neúspěch těchto jednání bude znamenat zvýšení spoluúčasti pacientů a finanční nestabilitu mnohých zdravotnických zařízení.
Optimisté zde naopak mohou vidět šanci, že tolik očekávané reformní změny, které počítají s restrukturalizací poskytované zdravotní péče a úsporami v řádech miliard korun, budou spuštěny co nejdříve. Pokud by se ještě podařilo potlačit úniky vzniklé v souvislosti s tolik zmiňovanou korupcí ve zdravotnictví, je možné, že dodatečné kompenzace ani nebudou potřeba. Ale to už je jiná pohádka ...
red
Zdroj: Medical tribune