Přeskočit na obsah

Přísaha i ČSSD navrhují 24hodinové školky

V polovině července vzbudilo značnou pozornost zveřejnění programu hnutí Přísaha, jehož součástí je i návrh na zavedení čtyřiadvacetihodinových školkových zařízení pro děti zdravotníků. Následovaly rozporuplné reakce ze strany politické konkurence i od odborníků z oblasti zdravotnictví a školství.

Kritikům se mimo jiné nelíbí, že by děti měly být v tomto zařízení přes noc, takže by školka nemohla plnit svoji vzdělávací funkci.

Hnutí si za návrhem stojí. Chce tak reagovat na stávající nedostatek zdravotnického personálu, zejména sester, v českých nemocnicích, který byl ještě citelnější během letošní koronavirové pandemie. Robert Šlachta, zakladatel hnutí Přísaha, ve svém youtubovém pořadu zdůrazňuje, že by služba fungovala na bázi dobrovolnosti: „Řešíme problémy vůči zdravotnickému personálu, vůči zdravotníkům. A vůči těm, kteří by měli mít jistotu, že pokud jsou zaměstnáni, tak se o jejich děti někdo profesionálně postará. Ale, a to je to nejdůležitější, nikde není nic psáno o žádné povinnosti. Je to jedna z možností, kterou jsme řešili.“

Odborným poradcem hnutí Přísaha pro oblast zdravotnictví má být podle oficiálních materiálů strany prof. Aleksi Šedo, k problematice nočních školek se však nechtěl vyjadřovat. Uvedl jen, že s ním tento návrh nebyl konzultován.

Z programu Přísahy ani není zřejmé, jak by byla služba financována nebo rozšířena. O něco konkrétnější je koncept strany ČSSD, který počítá s nepřetržitým hlídáním dětí zdravotníků při každé nemocnici s oddělením akutní péče. „Pro personální stabilizaci je nutná podpora rodin s dětmi předškolního věku pracující(ch) ve zdravotnictví. Podpoříme při každé nemocnici akutní péče zajištění nepřetržitého hlídání dětí v noci a o víkendu,“ uvádí strana ve 103. bodu svého programu.

Zároveň ale místopředsedkyně ČSSD ministryně Jana Maláčová návrh Přísahy kritizovala. „Děti odložíme v noci do školky a matka může makat jako šroub! To se nám mladé ženy do zdravotnictví přímo pohrnou. Noční školka by měla být výjimka, když už opravdu není zbytí, ne nějaká nonstop noclehárna,“ podotkla Maláčová na Facebooku.

Fakultní Thomayerova nemocnice, jedno z největších zdravotnických zařízení v zemi, zaměstnává přes 2 000 zaměstnanců. Má vlastní školku i jesle. Před časem zkoušela zavést nepřetržitý provoz, nyní už jej ale nenabízí. „Noční provoz v naší MŠ byl před časem zrušen, a to z důvodu malého zájmu ze strany zdravotníků. Naše mateřská školka funguje pravidelně od 6 do 17 hodin a v případě potřeby i déle. Vše záleží na aktuální poptávce ze strany našeho personálu,“ uvádí Petr Sulek, mluvčí FTN.

Nemocnice se podle Sulka snaží reagovat na nedostatek personálu a vychází vstříc požadavkům ohledně pracovní doby: „Pokud je zájem o kratší úvazek, tak se snažíme vyjít vstříc s ohledem na naše kapacitní a personální možnosti. Bohužel dlouhodobě nám chybějí všeobecné a praktické zdravotní sestry, záchranáři a sanitáři.“

Zájem o zkrácené úvazky ze strany zdravotnic, které se do zdravotnictví vracejí po mateřské dovolené, potvrdila serveru Novinky.cz i Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. Nonstop školky ale striktně odmítla. Návrh jí nedává smysl i kvůli tomu, že se maminky po noční směně potřebují vyspat, a tak by si dítě nevyzvedly ráno po směně, ale až v odpoledních hodinách: „Spíš maminky využívají to, že při rodičovské chodí na malé úvazky do práce, aby nepřišly o novinky v rámci profese. Pochybuji, že by stály o to, aby se vrátily do nepřetržitých provozů, a to ještě tímto způsobem,“ sdělila Žitníková Novinkám.

Nepřetržitý provoz mateřských škol se tak většině českých nemocnic patrně nevyplatí. Již nyní však existují nejen pro děti zdravotníků tzv. internátní školky s nočním provozem, které fungují například v Praze, Jihlavě nebo v Ústí nad Labem.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené