Přínosy gabapentinu v léčbě závislosti na alkoholu
Na medicínském portálu Medscape byly v červenci 2011 publikovány výsledky zajímavé klinické studie, která ověřila, že přidání gabapentinu k naltrexonu může významně zlepšit výstupy při léčbě závislosti na alkoholu.
V této menší monocentrické klinické studii, již společně se svými kolegy vedl dr. Raymond F. Anton, profesor psychiatrie na lékařské fakultě v Jižní Karolině, byl srovnáván účinek gabapentinu, který byl přidán k léčbě naltrexonem, oproti naltrexonu samotnému nebo placebu u jedinců s těžkou závislostí na alkoholu. Výsledky studie byly rovněž publikovány v červencovém čísle časopisu American Journal of Psychiatry. „Z preklinických studií na myších a krysách je známo, že biologickou podstatou závislosti na alkoholu, zejména příznaků při vysazení alkoholu, je dysbalance některých neurotransmiterů, především GABA (kyseliny gamaaminomáselné) a glutamátu. Po vysazení alkoholu pak dojde v důsledku této nerovnováhy k rozvoji abstinenčních příznaků,“ zdůrazňuje dr. Anton a dodává: „Mechanismus účinku gabapentinu spočívá v normalizaci rovnováhy glutamátu a GABA – tedy je opačný než působení alkoholu. V předchozích preklinických i klinických studiích se zjistilo, že v důsledku podání gabapentinu dochází ke zmírnění abstinenčních příznaků. To nás vedlo k hypotéze, že by podávání gabapentinu v rámci léčby alkoholové závislosti, v období bezprostředně navazujícím na vysazení alkoholu, mohlo příznivě potencovat účinek naltrexonu.“
Aktuálně publikovaná studie probíhala jako randomizované, placebem kontrolované klinické hodnocení. Jejími účastníky byli pacienti s těžkou závislostí na alkoholu, kteří byli náhodně rozděleni do jedné ze tří hodnocených skupin. První skupině byl podáván samotný naltrexon v dávce 50 mg/den, druhé skupině naltrexon v téže dávce spolu s gabapentinem v dávce maximálně 1 200 mg/den, třetí skupina byla kontrolní – placebová. Účastníci studie byli většinou muži, běloši, ve věkovém rozmezí 40 až 50 let. Studijní léčba jim v tomto režimu byla podávána po dobu šesti týdnů, které bezprostředně navázaly na úplné vysazení alkoholu. Po uplynutí tohoto období bylo zjištěno, že u 50 % pacientů v placebové skupině a ve skupině se samotným naltrexonem se objevily těžké abstinenční příznaky, zatímco u pacientů, jimž byl podáván kromě naltrexonu i gabapentin, se příznaky z vysazení objevily pouze v 35 % případů. Po uplynutí šestnácti týdnů studie byl však výskyt abstinenčních příznaků ve všech hodnocených skupinách srovnatelný. Po vysazení gabapentinu tedy jeho příznivý účinek pominul.
Jak uvádí dr. Anton, prvotní myšlenkou této studie byl předpoklad, že gabapentin by mohl části účastníků v prvních týdnech po vysazení alkoholu pomoci překonat nepříjemné abstinenční příznaky. Po uplynutí této doby byl očekáván navazující nástup účinku naltrexonu. Výsledky studie však ukázaly, že samotný naltrexon příznivý účinek gabapentinu udržet nedokázal a výskyt abstinenčních příznaků byl ve všech skupinách opět srovnatelný. Dr. Anton výsledky studie komentuje jako velmi přínosné, neboť by mohly pomoci k rozšíření užívání kombinované farmakoterapie při léčbě těchto pacientů. „Gabapentin by mohl být nadějným léčivem ke zvládnutí nepříjemných abstinenčních příznaků, proto by bylo prospěšné provedení větších kontrolovaných klinických studií, jež by jeho příznivý účinek ověřily, a to i při jeho podávání v monoterapii,“ podotýká dr. Anton. V doprovodném editorialu se k příznivým ohlasům připojují i další odborníci. Dr. Charles P. O’Brien, PhD, profesor psychiatrie z univerzity v Pensylvánii, zdůraznil, že již aktuálně publikované výsledky by mohly poskytnout lékařům v běžné klinické praxi předběžný návod, jak zacházet s pacienty s těžkou závislostí na alkoholu, u nichž se při léčbě naltrexonem vyskytují chronické mnohočetné abstinenční příznaky. Výskyt těžkých abstinenčních příznaků je v takových případech významným limitujícím faktorem, vedoucím k selhání léčby. Lékaři proto hledají cesty, jak tyto pacienty na léčbě udržet. Podávání gabapentinu by pro tyto pacienty mohlo být jednou z efektivních cest. Výsledky dalších výzkumů budou jistě netrpělivě očekávány širokou odbornou veřejností. Jejich cílem by mělo být ověření účinku gabapentinu jak v rámci kombinované léčby, tak i při jeho podávání v monoterapii, včetně upřesnění nezbytné doby jeho podávání.
Zdroj: Medical Tribune