Přeskočit na obsah

Primární péče má k EU ještě daleko

Podle statistických údajů celkové výdaje zdravotních pojišťoven rostou, ovšem podíl, který z těchto prostředků připadá na praktické lékaře, naopak klesá. Přitom demografické trendy kladou na jejich činnost stále vyšší nároky. V ČR zatím podle autorů návrhu koncepce nedochází k efektivnímu přesunu poskytování zdravotní péče z nemocnic do ambulancí a z oblasti kurativy do oblasti prevence. Přitom segment primární péče čekají v blízké budoucnosti změny směřující k vyššímu podílu týmové práce. Všeobecný praktický lékař bude potřebovat fungující personál, kvalitnější vybavení a informační zázemí – ať už medicínské, či obecné. Do praxí se přesune i daleko více pregraduální výuky. Proto je třeba využít potenciálu primární péče efektivně. Musí dojít k alokaci finančních prostředků ve prospěch praktického lékařství, a to ve výši odpovídající zvýšení objemu péče poskytované praktickými lékaři. Podle doporučení EU je tento přesun z hlediska systémových úspor nezbytný.

Šetřit na prakticích znamená utrácet více

Segment praktických lékařů nechal ve spolupráci s VZP provést nákladovou studii režií průměrných praxí za rok 2001. Tato studie se stala reálným a podle autorů návrhu koncepce i nezpochybnitelným východiskem pro cenová jednání.

Vyplynulo z ní, že již před šesti lety byla kapitační platba výrazně podhodnocena a praktičtí lékaři de facto dotovali provoz svých praxí na úkor vlastních příjmů. Od té doby se vlivem inflace propad reálných příjmů ještě prohloubil.

K dalšímu propadu oproti ostatním poskytovatelům došlo po vydání seznamu výkonů k 1. lednu 2006. Navýšená cena práce byla promítnuta jen do mimokapitačních výkonů. Ty však z celkového objemu příjmů praktických lékařů představují jen cca 15 % (u praktických lékařů pro děti a dorost cca 25 %).
...
Návrh: Zvýšenou cenu práce promítnout i do základní kapitační platby. Chronické podfinancování primární péče ohrožuje i celý zdravotní systém – neumožňuje dále rozšiřovat spektrum činnosti praxí, přebírat některé základní činnosti od specialistů a celkově produkovat v ambulantní sféře levnější medicínu. Šetření na primární péči pak ve svém důsledku přináší vyšší celkové náklady.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 15/2007, strana B1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené