Příliš mnoho kuchařů v jedné kuchyni
MT: Co se vám nejvíce líbilo během vašeho pobytu v Praze?
Měl jsem požitek jak z výměny profesionálních informací se skupinou, které jsem přednášel, tak i z příležitosti více poznat, jak vypadá rehabilitační péče v České republice. Velmi jsem si užíval procházek po městě a prohlídek jeho krásné architektury. Nakonec byla pro mě zajímavá i historie vaší země a jejího národa.
MT: Pokud jste měl možnost vidět kvalitu české rehabilitační péče a vybavení, pozoroval jste nějaké nedostatky ve srovnání s americkými zařízeními?
Tyto systémy jsou velmi odlišné a systém úhrady nákladů je také dosti nesrovnatelný, což činí jakékoli porovnávání obtížným, ne‑li neférovým. Český systém zřejmě není tak dobře podporován finančně, což limituje to, co, kdy a na jak dlouhou dobu může být nabídnuto. Jsem si jist, že se vše bude měnit k lepšímu spolu s tím, jak se o to budou vhodně zasazovat profesionálové, jako je například doktorka Švestková, pacienti s traumatickým poškozením mozku a jejich rodiny a rovněž média a politici, kteří podporují potřeby svých voličů.
MT: Provádíte ve vašem centru také nějaký výzkum? Pokud ano, čemu se věnujete?
Ano, jsem v mezinárodních pracovních skupinách zabývajících se doporučeními pro poruchy vědomí, včetně vegetativních stavů a stavů s minimálním vědomím v souvislosti s hodnocením a léčbou. Angažuji se také v doporučeních pro středně těžká traumatická poranění mozku, v hodnocení poškození a invalidity a také ve výzkumu. Říkám‑li ve výzkumu, pak zejména ve vztahu k testování zátěže, k hodnocení bolesti a managementu bolesti a zabývám se rovněž psychoemocionálními následky traumatu.
MT: Jaké jsou před námi hlavní úkoly v oblasti rehabilitační péče?
Časná záchrana nervového systému u zraněných a zmírnění poškození u pacientů se starším zraněním. Myslím, že v tom druhém případě pravděpodobně terapie s využitím kmenových buněk a genové terapie slibují více než enterální léky.
MT: Která vyvíjená léčba se vám nyní zdá nejslibnější?
Jsou zde bezpočty vývojových procesů, které mnoho slibují v neurorehabilitaci včetně pohybové terapie, tréninku chůze s jen částečným zatěžováním tělesnou váhou, neuromuskulárního EMG biofeedbacku pro pohybový trénink, jmenuji-li ty nejhlavnější.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2007, strana A11
Zdroj: