Přichází další balík reformních změn
V nejsilnější možné sestavě představilo minulý týden vedení ministerstva zdravotnictví svůj další postup při reformě resortu. V její následující fázi dojde k celkem osmi novelizacím a vydány budou čtyři nové zákony.
Součástí těchto změn budou i transpozice směrnic Evropské unie do české legislativy. Podle všeho bude pokračovat trend, kdy se ministerstvo vzdává role přímého manažera velké části zdravotnických zařízení. Významným krokem k tomu bude zákon o univerzitních nemocnicích. „Po patnácti letech diskusí a jednání mezi ministerstvem a vysokými školami došlo ke shodě nad návrhem této normy, který již byl odeslán do vnějšího připomínkového řízení,“ uvedl náměstek pro legislativu Martin Plíšek. Ředitele univerzitních nemocnic by měla jmenovat správní rada, složená ze zástupců státu, vysokých škol a krajů. Tyto nemocnice budou taxativně v zákonu vyjmenovány a zrušení jejich statutu bude možné jen na základě novely zákona.
Novela zákona o regulaci reklamy, která by měla nabýt účinnosti od ledna 2013, mimo jiné reguluje neintervenční postmarketingové studie (ty již nebude možné provádět za úplatu) nebo definuje rozsah sponzoringu kongresové turistiky – firmy budou moci hradit jen dopravu, ubytování, stravu a registrační poplatek. Budou zakázány návštěvy zástupců firem v ordinační době.
Zcela zásadní novelou projde zákon 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních. Předpokládá se, že dojde ke zrušení kreditního systému a odpovědnost za celoživotní vzdělávání přejde na zaměstnance, zaměstnavatele a odborné společnosti. „Tato novela by spolu se souvisejícími úpravami navazující legislativy měla být klíčem k naplnění té části vládního programového prohlášení, kde se hovoří o přesunu některých kompetencí směrem od lékařů k nelékařským zdravotnickým povoláním,“ řekl nový náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák.
Transpozice směrnice Evropské unie o přeshraniční péči přinese pacientům právo obdržet náhradu nákladů na péči čerpanou v jiné zemi Evropské unie ve výši hrazené v jejich státě. Zatím se přitom dá jen těžko odhadnout, do jaké míry tuto možnost budou pacienti skutečně využívat. Teoreticky se dá předpokládat taková zdravotní turistika směrem do zemí s kratšími čekacími lhůtami.
Novela zákona o léčivech bude rozdělena do dvou fází, přičemž finální podoba nabude účinnosti od 1. 1. 2013. Pacientům přinese větší ochranu v případě zjištěných nežádoucích účinků či padělků léčiv, zavede jednotná pravidla pro všechny subjekty v dodavatelském řetězci a má ambici potlačit nežádoucí reexport léčiv. Zákon o zdravotních prostředcích vymezí úpravu jejich regulace, podmínky uvádění na trh, požadavky na distribuci apod. Novela transplantačního zákona upraví pravidla pro zajištění jakosti a bezpečnosti orgánů určených pro transplantaci a přizpůsobí právní normu evropské legislativě.
„Mezi klíčové kroky patří vytvoření nového právního rámce pro zdravotní pojišťovny, který vymezí pravidla pro jejich fungování, slučování či zánik, změny ve veřejném zdravotním pojištění a vznik zákona o univerzitních nemocnicích,“ uvedl ministr Leoš Heger a doplnil: „Podle našeho názoru připravované změny přinesou pozitivní výsledky pro české pacienty, lékaře i celý zdravotnický systém a přiblíží české zdravotnictví standardům obvyklým v Evropské unii. Zároveň přispějí k dalšímu zamezení plýtvání finančními prostředky.“
Medical Tribune lon
Zdroj: Medical Tribune