Prevence ponechání cizích předmětů během gynekologicko‐porodnických operací
Čtyřiačtyřicetiletá pacientka podstoupila abdominální supracervikální hysterektomii. Operace proběhla bez komplikací, počty roušek a jehel byly během operace opakovaně kontrolovány a jejich počet odpovídal.
Během druhého pooperačního dne si pacientka začala stěžovat na bolest v oblasti břicha, které bylo lehce vzedmuté. Obtíže nezmizely ani přes konzervativní postup. Čtvrtý pooperační den pacientka zvracela a prohloubilo se vzedmutí břišní stěny. Rentgenový nativní snímek břicha odhalil intra abdominálně lokalizovanou roušku s obstrukcí tenkého střeva.
Pacientka byla informována o nálezu a podstoupila reoperaci, při které byla rouška vyjmuta. Propuštění následovalo osmý pooperační den, kdy byla pacientka již v dobrém stavu.
Definice ponechaných cizích předmětů Ponechané cizí předměty jsou objekty, které jsou nechtěně ponechány v tělech pacientů během chirurgického zákroku. Zpravidla jde o tampony, jehly a chirurgické nástroje. Nejčastěji ponechanými předměty jsou pak roušk....
Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 4/2010, strana 31
Komentář
As. MUDr. Michael Halaška, Ph.D.
Gynekologicko‐porodnická klinika 2. LF UK a FN v Motole, Praha
Článek se zabývá tématem, které odpovídá pokročilejšímu legislativnímu stavu medicíny v USA ve srovnání s naším. Při zadání hesla „retained foreign objects“ v databázi PubMed nalezneme 17 prací zabývajících se ponechanými cizími tělesy. Z toho naprostá většina publikací pochází z posledních pěti let. Téměř všechny publikace jsou původem z USA, jen jedna pochází ze sousedního Německa.1 Je jisté, že se časem i toto téma stane v našich krajích diskutovaným problémem, kdy v jednotlivých nemocnicích probíhají národní či mezinárodní akreditace a je povinnost tyto situace hlásit. Pak bude možné získat statistická čísla i z našich pracovišť.
V uvedeném článku by měly být zdůrazněny dva zajímavé fakty. Jsou to rizikové faktory pro ponechání cizích těles během operace: urgentní výkon, operace, na které se podílí více operačních týmů, vyšší body mass index. Je navíc logické, že riziko se zvyšuje s náročností operace a vyšší krevní ztrátou. Druhým důležitým momentem je nepřesnost počítání roušek, kdy dochází k chybám lidského faktoru, a to poměrně ve vysokém procentu. Pro operatéry tedy vyplývá, že by sami měli věnovat kontrole nástrojů maximální pozornost a v souladu s americkými doporučením zvá‐ žit přerušení operace po dobu přepočítávání, pokud to situace dovoluje.
Na českých pracovištích je kontrola počtu roušek poměrně dobře plošně organizovaná ve smyslu pečlivé kontroly počtů roušek a nástrojů před operací a před začátkem uzaví....
Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 4/2010, strana 35
Zdroj: Gynekologie po promoci