Prevalence astmatu se zvyšuje, úspěšnost léčby stoupá
Světová zdravotnická organizace a Světová iniciativa pro astma vyhlašuje každé první úterý měsíce května Světovým dnem astmatu. „I Vaše astma může být pod kontrolou!“ – tak zní letošní vzkaz lékařů‑specialistů všem, které toto nepříjemné a občas životu nebezpečné chronické onemocnění sužuje. Letos připadl Světový den astmatu na 7. května.
Úroveň kontroly astmatu se v České republice rok od roku zlepšuje. „Zatímco v roce 2000 bylo kvůli astmatu hospitalizováno přes 8 000 lidí, v roce 2009 to bylo necelých pět a půl tisíce,“ vypočítává ředitel České iniciativy pro astma, o.p.s. (ČIPA), prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc., z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze, „důvodem je lepší diagnostika a především moderní léky, které umožňují nemocným žít plnohodnotný život. I tak počet astmatiků každoročně roste, tento fakt přičítáme celkovému vzestupu výskytu alergie, vlivům prostředí i celkovému životnímu stylu. Přesto se nám daří udržet české astmatiky ve velmi dobrém zdravotním stavu, s plnou pracovní výkonností, schopností pohybu i sportu a s normální kvalitou života. Díky moderní léčbě předcházíme i mnoha akutním těžkým záchvatům dušnosti, které mohou nemocné ohrozit na životě.“
Chceme snížit počet hospitalizací pro astma
Cílem odborníků doma i ve světě je snížit v příštích pěti letech počet případů, kdy musí být pacient kvůli svému astmatu hospitalizován, nejméně o 50 procent. Průduškové astma postihuje v České republice až 800 000 lidí, dispenzarizováno je však jen přibližně půl milionu z nich. U dětí a dospívajících se výskyt pohybuje kolem 10 % populace.
Akutní záchvat dušnosti může bez včasné lékařské pomoci skončit i smrtí. Přes všechny moderní léčebné postupy ročně v Česku zemře v souvislosti s exacerbací astmatu asi 95 nemocných.
Zvýšené riziko vzniku astmatu hrozí v rodinách, v nichž už se astma a jiná alergická onemocnění vyskytly dříve, například ve formě alergické rýmy nebo ekzému. „Jedním z významných faktorů pro vznik a zhoršování astmatu je kontakt s cigaretovým kouřem. Ten dokáže dokonce měnit některé dědičné informace, které se předávají dalším generacím,“ zdůrazňuje prof. Pohunek.
Česká iniciativa pro astma školí už čtvrtým rokem učitele základních a mateřských škol, aby uměli řešit problematiku alergických dětí a život ohrožující situace související s alergií a astmatem.
„Celorepublikový projekt, který má zajistit připravenost škol na nejrůznější krizové situace zapříčiněné alergií a astmatem, se jmenuje ‚7A – 7× o alergii a astmatu pro školu‘,“ vysvětluje PaedDr. Lenka Kubrichtová, manažerka a spoluautorka programu. Projekt nabízí odborné a metodické postupy k řešení uvedeného problému. Kromě školení ČIPA pro pedagogy připravuje edukační materiály na CSD, sborník přednášek, DVD a metodické příručky. Do této chvíle prošlo školením přes 1 800 učitelů základních a mateřských škol z celé republiky. Některé školy absolvovaly již i proškolení všeho personálu a získaly označení „Škola přátelská dětem s alergií a astmatem“.
Zdroj: Medical Tribune