Přestřelka nad „pracovní sobotou“
Ministr napsal lékařům osobní dopis, v němž zdůvodňuje svůj návrh na změnu zákoníku práce ve smyslu možnosti lékaře rozšířit si regulérní týdenní pracovní dobu o osm hodin. Odborový funkcionář též napsal lékařům dopis, v něm naopak vysvětluje, jak je tento návrh pro ně diskriminující a ochuzující. Podle ministra odboroví vůdci vylhanými „pracovními sobotami“ straší a účelově matou v zájmu svých politických cílů, předák LOK-SČL na tomto termínu ale trvá a ministra Julínka zařazuje do paralely s komunisty.
V ministerském dopise se čtenář dozvěděl, že zákonných 40 pracovních hodin se nemění, jen přibývá možnost dobrovolného nadúvazku za individuálně sjednané peníze nebo - což je ještě výhodnější - za dohodou zvýšený základní plat. A navíc zbývá dalších osm legálních přesčasových hodin týdně.
Tomáš Julínek považuje smluvní mzdy za optimální cestu ke zlepšování finančního ohodnocení práce lékaře. V dopise mimo jiné uvádí (zkráceno): „Díky charakteru své profese budou mít zdravotníci vždy povinnosti i mimo klasickou pracovní dobu, ale vše má své meze. Lékař má být odměňován za odbornost a kvalitu práce, ne za měsíčně ?udělané` přesčasy. Je třeba zrušit tabulkové platy, určené spíše úředníkům. Představa, že vládou stanovené (tabulkové) platy porostou i v příznivých ekonomických podmínkách o více než 6 %, je nereálná. Zavedení smluvních platů však ve zdravotnictví znamená potenciální růst o desítky procent. Bude se odvíjet od výkonnosti a schopnosti lékaře a prosperity jeho nemocnice.“ A doplňuje: „Chci pro zdravotníky ?jen` mzdu adekvátní odvedené práci a také zamezit současnému porušování zákona. A v podstatě je mi jedno, zda stejný počet legálních hodin bude rozložen mojí lepší cestou sjednání delší řádné pracovní doby, či horší cestou odborářskou, rozšířením limitu přesčasové práce.“
Lukáš Velev argumentuje např. tím, že za rozšířenou pracovní dobu není nárok na náhradní volno. Dále rizikem, že mladí lékaři mohou být požadavkem 48hodinového pracovního týdne vydíráni. Nebo tím, že zvýšení DPH u léků a zdravotnického materiálu a zdražení energií zvýší náklady nemocnic, bez záruk, že toto zvýšení bude kryto zvýšeným příjmem od pojišťoven. Takže na zvyšování platů nebudou prostředky. Představa, že si za oněch 8 dobrovolných hodin lékař vyjedná vyšší mzdu, je podle něho pochybná. „Jestli to není pravý důvod, proč pan ministr tak usiluje o ?smluvní platy`,“ ptá se v dopise.
Dále místopředseda LOK-SČL píše (zkráceno): „Kdyby ministrovy úmysly byly opravdu čiré, měl dost času své návrhy s námi projednat. Sám způsob, jakým se snaží změnu zákona protlačit, jej usvědčuje z nepravosti.“ A dodává: „Nebyl to Tomáš Julínek, kdo vždy zatracoval odbory, že chtějí pořád jen ty vysoké základní mzdy pro všechny, a on by rád diferencoval ty schopné? Najednou si všichni mohou vyjednat základní mzdu, schopní či neschopní, jen pouhým souhlasem s osmi hodinami. Podepiš a my se o tebe postaráme!“
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 35/2007, strana B4
Zdroj: