Přehled konzervativní léčby chronických žilních onemocnění
Chronická žilní onemocnění patří ve všech zemích a populacích k nejčastěji se vyskytujícím zdravotním postižením. Pro jejich diagnózu, prevenci a léčbu jsou periodicky vytvářeny nebo aktualizovány doporučené postupy zpracované obvykle skupinami mezinárodních nebo národních odborníků.1–4 Následující přehled tzv. konzervativní léčby vychází z dokumentu recentně vzniklého v rámci České angiologické společnosti.5
Úvod
Hlavní léčebné přístupy u chronických žilních onemocnění, ať už intervenční, nebo konzervativní, jsou primárně zaměřeny na odstranění nebo snížení žilní hypertenze. Chronické zvýšení tlaku v žilním systému dolních končetin je hlavním hemodynamickým a patogenetickým faktorem zodpovědným za vznik a vývoj chronické žilní insuficience – selhání funkce žilního systému. Čím vyšší je žilní tlak a čím déle se v průběhu dne na dolních končetinách uplatňuje, tím závažnější jsou klinické projevy onemocnění, jež v terminálních stadiích končí tvorbou obtížně léčitelných ulcerací.
U pacientů s primárním žilním onemocněním lze žilní hypertenzi nejúčinněji odstranit chirurgicky. V případech, kdy chirurgická léčba není indikována nebo je nepoužitelná, musíme využít celou škálu tzv. konzervativní léčby. Jde o postupy, které jsou v praxi používány nejčastěji a týkají se prakticky všech pacientů, včetně operovaných nebo jiným způsobem léčených osob. V souhrnu se jedná o opatření jednak režimová, jednak pohybová a o postupy fyzikální a medikamentózní léčby.
Režimová opatření
Doporučení týkající se životosprávy a jejich dodržování představuje podíl samotných pacientů, u nichž mohou přispívat k prevenci a léčbě projevů chronických žilních onemocnění. Také v tomto případě je smyslem navrhovaných opatření snížení celkové doby, po kterou jsou dolní končetiny vystaveny vysokému žilnímu tlaku. Následující přehled hlavních situací, na něž je třeba se zaměřit.
Životospráva pacientů s chronickými žilními onemocněními:
- předcházet dlouhému stání,
- pokud se stání nelze vyhnout, používat kompresní pomůcky,
- polohování končetin,
- elevace končetin při krátkém odpočinku během dne,
- podložení chodidel v noci,
- chladná sprcha dolních končetin,
- péče o pokožku na dolních končetinách, prevence vzniku kožních defektů,
- kontrola hmotnosti, redukce v případě obezity.
Pohybová léčba
Přítomnost chronického žilního onemocnění není kontraindikací pro sportovní činnosti. Naopak udržování pravidelné pohybové aktivity je významným prostředkem k ovlivnění žilní stázy na dolních končetinách, k udržování hmotnosti, k dobré činnosti svalově žilní pumpy a žilní drenáže z dolních končetin. Sportovní činnost nemusí být na speciální úrovni. Pacienti s chronickým žilním onemocněním často sami zjišťují subjektivní úlevu, jakou jim přináší jednoduchá pěší chůze, při níž významně klesá žilní tlak na dolních končetinách.
Sportovní aktivity vhodné pro pacienty s chronickou žilní insuficiencí:
- preference chůze, která uvádí v činnost svalově‑žilní pumpu (vhodná i u starších osob),
- běh (v měkkém terénu, vhodná obuv),
- lyžování na běžkách,
- plavání (kombinace s vazokonstrikcí v chladné vodě),
- cyklistika (cvičení na rotopedu),
- cvičení zaměřená na zachování hybnosti hlezenních a kolenních kloubů.
Činnosti, jejichž dlouhodobé provozování může mít negativní dopad, jsou spojeny s omezením svalově‑žilní pumpy nebo se zvýšením intraabdominálního tlaku.
Vybrané sportovní aktivity nevhodné pro pacienty s chronickou žilní insuficiencí:
- bowling, střelba (statické činnosti),
- vzpírání, posilování (zvýšení intraabdominálního tlaku,
- sjezdové lyžování (vyřazení činnosti svalově‑žilní pumpy).
Kompresní léčba
Kompresní léčba představuje jeden z hlavních a široce používaných neinvazivních prostředků pro všechna onemocnění provázená chronickou žilní insuficiencí dolních končetin. Její princip je starobylý a spočívá vedle ovlivnění vysokého žilního tlaku ve zrychlení žilního toku, zmenšení žilního refluxu, zlepšení činnosti svalově‑žilní pumpy, reabsorpci edému v tkáních. Může působit nemoderním dojmem, ale neměla by být v žádném případě opomíjena. Její nynější podoba je standardizovaná a testovaná v kontrolovaných klinických studiích.
Indikace kompresních pomůcek na podkladě evidence účinku u pacientů s chronickým žilním onemocněním:6
- subjektivní známky a projevy chronického žilního onemocnění,
- kvalita života a závažnost chronického žilního onemocnění,
- otok způsobený zátěží končetin (např. dlouhé lety, práce vstoje) u pacientů s chronickým žilním onemocněním i u zdravých osob,
- otok u pacientů s chronickým žilním onemocněním v souvislosti s povoláním vykonávaným vstoje,
- lipodermatoskleróza pokožky u pacientů s chronickým žilním onemocněním,
- prevence vzniku bércových vředů,
- hojení bércových vředů,
- bolesti u pacientů s bércovými vředy,
- posttrombotický syndrom,
- prevence žilní trombózy,
- vedlejší projevy po chirurgické léčbě varixů,
- vedlejší projevy po skleroterapii varixů.
Mezi jednotlivými body obsaženými v tomto výčtu nenalezneme preventivní působení kompresních punčoch na vznik varixů, progresi jejich rozsahu nebo na rekurence varixů po operacích. Preskripce komprese z těchto důvodů není podložena výsledky klinických studií, i když mnoho pacientů v této představě kompresní pomůcky používá.
V klinické praxi jsou zavedeny tři hlavní způsoby aplikace této metody: 1) kompresní punčochy, 2) kompresní bandáže a 3) přístrojové aplikace komprese. V tabulce 1 je uveden praktický přístup k preskripci kompresních pomůcek z hlediska evidence prokázaného efektu u jednotlivých stadií chronické žilní insuficience vyjádřené na základě klinické části CEAP (Clinical, Etiologic, Anatomic, Pathophysiologic) klasifikace pacientů. V iniciálních stadiích lze použít punčochy I. kompresní třídy (s tlakem v úrovni kotníku 10–20 mm Hg) nebo II. kompresní třídy (s tlakem v úrovni kotníku 20–30 mm Hg). Nejčastěji jsou předepisovány punčochy II. kompresní třídy, které jsou vhodné pro pacienty s varixy kmenových žil. U nemocných se známkami chronické žilní insuficience po prodělaných bércových vředech připadá v úvahu III. kompresní třída (tlak 30–40 mm Hg). Komprese pomocí bandáží jsou většinou používány při přechodně indikované kompresní léčbě, jako je tomu u pacientů po operacích varixů nebo u osob s aktivními bércovými vředy. Pod zkratkou IPC se skrývá intermitentní pneumatická komprese, která představuje alternativu přístrojové kompresní léčby. Spočívá v přikládání nafukovacích vaků napojených na přístroj s miniaturním kompresorem vhánějícím vzduch do návleků a vytvářejícím na končetinu tlak střídající se s uvolněním, a to na předem nastavitelnou dobu a výši. V porovnání s punčochami je tato metoda těžkopádnější, vyžaduje připoutání pacienta k přístroji. Je proto omezeně využívána, převážně k léčbě chronických končetinových edémů.
Kompresní léčba je většinou pacientů dobře snášena a přijímána pozitivně. Problémem u starších lidí může být obtížné navlékání kompresních punčoch. Jak vyplývá z následujícího výčtu, kontraindikací jejího použití je málo. U nemocných s končetinovou ischemií není doporučována při kotníkovém tlaku nižším než 60 mm Hg. Alternativou může být v těchto případech použití punčoch s nižší kompresí (I. kompresní třída).
Kontraindikace kompresní léčby:7
- pokročilá srdeční insuficience (NYHA III–IV; New York Heart Association – klasifikace rozsahu srdečního selhání podle NYHA do čtyř stadií),
- kritická končetinová ischemie,
- kotníkový tlak < 60 mm Hg,
- povrchově uložené tepenné bypassy v místě komprese,
- pokročilá diabetická neuropatie nebo mikroangiopatie,
- alergie na materiál kompresních pomůcek.
Farmakoterapie
Medikamentózní léčba chronické žilní insuficience má k dispozici skupinu přípravků, jež se již řadu let nemění a jsou označovány různými synonymy – venofarmaka, venoaktivní látky, venotonika, venotropní nebo flebotropní substance, vazoprotektiva, látky s antiedematózním účinkem apod. Jde o léky obsahující jednak rostlinné extrakty, jednak jejich polosyntetické deriváty nebo plně syntetické substance. I když chemické složení je rozdílné, hlavní mechanismus jejich účinku je podobný a týká se především působení na tonus žilní stěny, ovlivnění porušených kapilárních funkcí, sníženého uvolňování zánětlivých mediátorů a ochrany endotelu před poškozením způsobeným žilní stázou.
Metaanalýza 53 klinických studií,8 zahrnujících více než 6 000 pacientů, ukázala, že uvedené látky ve srovnání s placebem mohou příznivě ovlivnit subjektivní i objektivní známky chronické žilní insuficience. Tabulka 2 uvádí přehled účinnosti hlavních používaných substancí na subjektivní známky a edém končetin. Klinická efektivita není u všech látek doložena na stejné úrovni. Nejlepší postavení v tomto směru mají přípravky obsahující mikronizovanou purifikovanou flavonoidní frakci (MPFF), extrakt z rostliny Ruscus aculeatus a kalcium dobesilát.
Pro volbu přípravku k předepsání může sloužit přehled síly důkazů o účinnosti jednotlivých substancí zpracovaný systémem GRADE (Grading of Recommendations Assessment, Development and Evaluation) a uvedený v tabulce 3, která je převzata z mezinárodních doporučených postupů týkajících se péče o pacienty s chronickými žilními onemocněními.3 Nejvyšší ohodnocení v tabulce má MPFF, která dosahuje stupně 1B. Kromě toho prokázala MPFF jako jediná ze skupiny venofarmak efekt u pacientů s bércovými vředy (klasifikace C6). Její podávání v kombinaci s kompresní a lokální léčbou může významně zrychlit průběh hojení bércových vředů.
Hlavní indikace venofarmak
Z klinických studií a mezinárodních doporučených postupů vyplývá, že užívání venofarmak může přinést prospěch ve všech stadiích chronického žilního onemocnění, a to jak samostatně, tak v kombinaci s jinými léčebnými postupy. Při preskripci je třeba vycházet z existující evidence účinku, která je u jednotlivých přípravků rozdílná. Délka podávání přípravku by neměla probíhat podle fixních schémat, ale měla by vycházet z posouzení individuálního klinického stavu a průběhu léčby přítomných projevů onemocnění. Vzhledem k farmakologickým vlastnostem používaných látek může v případě potřeby léčba probíhat dlouhodobě a bez přerušení. Užívat současně kombinace venofarmak různého složení není podloženo teoreticky ani výsledky klinických studií. Preskripce venofarmak k prevenci vývoje varixů, jejich progrese nebo rekurencí není podložena výsledky klinických studií.
Hlavní zásady preskripce venofarmak:
- indikována ve všech stadiích symptomatického chronického žilního onemocnění,
- evidence účinku u jednotlivých přípravků je rozdílná,
- délka podávání dle individuálního stavu a účinku léčby,
- kombinace venofarmak není podložena studiemi,
- kombinace venofarmak a komprese doporučena,
- léčba trombóz samotnými venofarmaky nedoporučena.
Naproti tomu použití venofarmak v kombinaci s jinými postupy je doporučováno. V případě kompresní léčby může vést k vzájemné potenciaci jejich efektu nebo představovat léčebnou alternativu pro osoby s kontraindikací komprese (např. při současně přítomné ischemii končetin).
Nejvíce studií ověřujících účinek a rozšiřujících použití v různých klinických situacích, včetně léčby bércových vředů, bylo provedeno s MPFF.9 Ukazuje se, že podávání tohoto venofarmaka v perioperačním období nebo při endovaskulární léčbě u pacientů s varixy může mít pozitivní vliv na pooperační průběh10 a kombinace venofarmak s antikoagulancii při léčbě akutní žilní trombózy může být spojena s nižším výskytem posttrombotického syndromu.11
Vedlejší účinky venofarmak nejsou časté ani závažné. Uvádějí se asi u 5 % léčených osob a nejčastěji jde o bolesti hlavy, menší dyspeptické potíže, vzácněji se vyskytuje nauzea, zácpa, průjem.
Závěr
Takzvaná konzervativní léčba je základním a nejčastěji používaným postupem u pacientů s chronickým žilním onemocněním dolních končetin. Nevede k odstranění postižených žilních úseků, ale jejím cílem je zamezit progresi onemocnění. Je indikována u pacientů ve všech stadiích onemocnění, včetně osob operovaných nebo léčených jinými metodami. Může představovat jediný možný postup v situacích, kdy nelze operovat. Opírá se o dvě hlavní složky – kompresní léčbu a farmakoterapii, která má k dispozici řadu přípravků ze skupiny venofarmak. Kompresní i medikamentózní léčba prošla v uplynulých letech analýzou dosavadních klinických studií, která vedla k definici léčebných postupů vycházejících z evidence prokázaného účinku.
Literatura
- De Maeseneer MG, Kakkos SK, Aherne T, et al. European Society for Vascular Surgery (ESVS) 2022 Clinical Practice Guidelines on the management of chronic venous disease of the lower limbs. Eur J Vasc Endovasc Surg 2021;22:63:184–267.
- Nicolaides A, Kakkos S, Baekgaard N, et al. Management of chronic venous disorders of the lower limbs. Guidelines according to scientific evidence. Part I. Int Angiol 2018;37:181–254.
- Nicolaides A, Kakkos S, Baekgaard N, et al. Management of chronic venous disorders of the lower limbs. Guidelines according to scientific evidence. Part II (chapters 9‑18). Int Angiol 2020;39:175–240.
- Nicolaides A, Kakkos S, Eklof B, et al. Management of chronic venous disorders of the lower limbs. Int Angiol 2014;33:87–208.
- Karetová D, Roztočil K, Vlachovský R, Černohorská J. Doporučení ČAS pro léčbu CVD. 48. angiologické dny s mezinárodní účastí, Praha 2.–4. 3. 2023.
- Rabe E, Partsch H, Hafner J, et al. Indications for medical compression stockings in venous and lymphatic disorders: An evidence‑based consensus statement. Phlebology 2018;33:163–218.
- Rabe E, Partsch H, Morrison N, et al. Risks and contraindications of medical compression treatment – a critical reappraisal. An international consensus statement. Phlebology 2020;35:447–460.
- Martinez‑Zapata MJ, Vernooij RW, Simancas‑Racines D, et al. Phlebotonics for venous insufficiency. Cochrane Database Syst Rev 2020, 11, CD003229.
- Rafetto JD, Eberhardt RT, Dean SM, et al. Pharmacologic treatment to improve venous leg ulcer healing. J Vasc Surg Venous Lymhat Disord 2016;4:371–374.
- Vlachovský R. Výhody podávání venofarmak při chirurgickém nebo nitrožilním ošetření křečových žil. Med Praxi 2021;18:123–127.
- Lobastov K, Schastlivtsev I, Barinov V. Use of micronized purified flavonoid fraction together with rivaroxaban improves clinical and ultrasound outcomes in femoro‑popliteal venous thrombosis: Results of a pilot study. Adv Ther 2019;36:72–85.