Přeskočit na obsah

Předběžná zpráva EK - promarněná šance?

Evropská komise zveřejnila koncem listopadu svou předběžnou zprávu věnovanou farmaceutickému průmyslu. Konstatuje v ní mj. pozitivní roli farmaceutického průmyslu pro zdraví evropských občanů a za klíčový nástroj odměňování farmaceutických společností za inovace i motivace k dalšímu výzkumu a vývoji označuje patenty.

Tyto body předběžné zprávy oceňuje i Evropská federace farmaceutických společností a asociací EFPIA. Zároveň však konstatuje, že se v předběžné zprávě nedaří dobře pojmenovat, jak toto komplexní a vysoce regulované odvětvífunguje, a že tak byla promarněná šance věnovat se důvodům, které brání inovacím, výzkumu, vývoji a přístupu k novým lékům.
Evropská komise ničím nepotvrdila svoje tvrzení z úvodu předběžné zprávy otom, že farmaceutický průmysl se inovacím brání. EFPIA proto upozorňuje, že v posledních letech naopak významně pokročila farmaceutická léčba pacientů např. s karcinomy, revmatoidní artritidou nebo HIV/AIDS. Podle EFPIA je smutné i to, že Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž EU používá citátů, které zavádějícím způsobem charakterizují odvětví jako nedostatečně konkurenční. Přitom na konci zprávy se uvádí, že neexistují žádné důkazy o tom, že byv sektoru farmaceutického průmyslu docházelo k porušování pravidel hospodářské soutěže. Zpráva přeceňuje míru i důvody pozdního vstupu generických léků na trh. Podle průzkumu Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž i podle vnitřních šetření EFPIA přicházejí generické léky na trh- existuje-li silný ekonomický zájem -již do čtyř a méně měsíců od uvolnění patentů. To je velmi krátká doba-v porovnání se 14 měsíci, které musejí čekat pacienti v některých evropských zemích na svůj inovativní lék. Při analýze zpožďování vstupu generik na trh se zpráva Evropské komise podle názoru EFPIA vůbec nevěnuje nedostatečné výkonnosti trhu s generickými léky. Nezjišťuje, proč evropští pacienti platí méně za inovativní léky a více za léky generické než například pacienti v USA. Zpráva uvádí, že rychlejší vstup generik na trh by za 8 let v 17 vybraných zemích EU ušetřil 3 mld. ?, což znamená 375 mil. ? každý rok. Stejná zpráva už ale nezmiňuje, že jedna jediná členská země, Nizozemsko, ušetřila ještě více, ato400mil.? každý rok jenom tím, že u 33 léků iniciovala a uvolnila cenovou soutěž mezi výrobci generik.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené