Přeskočit na obsah

Přečten genom mnohočetného myelomu

Studie publikovaná v prestižním vědeckém týdeníku Nature shrnuje výsledky sekvenace kompletních genomů 38 různých vzorků mnohočetného myelomu a srovnává je s genomem nemaligních buněk konkrétních pacientů. Nikdy předtím onkologové a genetici nenahlédli do dědičné informace tohoto nádoru tak důkladně. Umožnil to nebývalý pokrok sekvenačních technik, které „čtou“ dědičnou informaci velice rychle a s velkou přesností a spolehlivostí.

Hlavní problém podobných studií je odlišit změny genomu, které mají příčinný vztah k nádorovému bujení, od změn, jež proběhly nezávisle na tomto procesu nebo jsou teprve jeho důsledkem. Právě velký objem dat získaný s minimálním počtem chyb dovolil vyvinout software odhalující změny genomu, jejichž výskyt v daném souboru jasně překračuje hranice statistické významnosti

Výsledky studie odhalily několik signálních kaskád, jež se zcela jistě významně podílejí na vzniku mnohočetného myelomu. Jednou z nich je signální kaskáda NF‑κB, tedy transkripčního faktoru, který se kromě jiného podílí i na expresi genů pro lehký kappa‑řetězec imunoglobulinů.

Narušení funkce signální kaskády NF‑κB bylo v podezření z aktivního podílu na vzniku nádorů již dříve, ale mechanismus nebyl jasný.

Genetické analýzy mnohočetného myelomu odhalily významné změny na 11 různých genech, jež se na regulaci této signální kaskády podílejí. Některé mnohočetné myelomy měly narušeno hned několik genů spojených s funkcí signální kaskády NF‑κB. Studie však odhalila i celou řadu významných mutací u genů, které doposud nikdo nespojoval ani s mnohočetným myelomem, ani s karcinogenezí.

U poloviny pacientů byly odhaleny mutace genů významně se podílejících na prostorovém uspořádání molekul proteinů a na obratu molekul RNA. Například mutace genů DIS3 a FAM46C výrazně ovlivňují stabilitu molekul RNA a v důsledku toho mají velký vliv i na úroveň translace.

Dalším překvapivým objevem byly četné mutace genů, jež se podílejí na srážení krve.

Celkem brzké klinické využití může najít objev mutací genu BRAF u malé části pacientů s mnohočetným myelomem. Mutace tohoto genu byly dříve zjištěny u některých karcinomů tlustého střeva nebo u zhoubného melanomu.

V současné době probíhají intenzivní klinické zkoušky léků, jež jsou cíleny na nádorové buňky nesoucí mutaci genu BRAF. Výsledky jsou především u melanomu velmi slibné. Pokud by byl lék podobně účinný i u mnohočetného myelomu, mohl by pomoci asi 4 % pacientů s tímto typem nádoru.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené