Přeskočit na obsah

Pražská záchranka v roce 2015

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy je krajská příspěvková organizace zřizovaná hlavním městem Prahou. Její hlavní činností je poskytování přednemocniční neodkladné péče Pražanům a návštěvníkům metropole.

V roce 2015 bylo jejími výjezdovými skupinami uskutečněno 132 974 výjezdů, během nichž bylo ošetřeno 115 530 pacientů. V meziročním srovnání došlo k navýšení ošetřených pacientů o 4,6 procenta. Z uvedeného počtu výjezdů bylo devadesát procent realizováno výjezdovými skupinami rychlé zdravotnické pomoci. Přítomnost lékaře vyžadoval vážný zdravotní stav pacientů u deseti procent výjezdů. Tento tzv. setkávací systém „rendez‑vous“, kdy se u pacienta setkává výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci (RZP) ve velké skříňové sanitě s výjezdovou skupinou rychlé lékařské pomoci (RLP) v osobním voze, využívá pražská záchranka ve svém provozu od roku 1987. Systém zkracuje dojezdový čas k pacientovi a efektivně využívá práci lékaře, který je po provedení všech nutných zákroků uvolněn pro další výjezd. Pokud zdravotní stav pacienta nevyžaduje přítomnost lékaře, převáží ho do zdravotnického zařízení výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci.

Operátorky zdravotnického operačního střediska vloni převzaly přes 221 tisíc tísňových volání, letecká výjezdová skupina zasahovala u 528 pacientů. Nejzatíženějším měsícem uplynulého roku byl březen, kdy ZZS HMP řešila 10 663 událostí. Protipólem bylo září s 9 394 událostmi. Průměrný dojezdový čas se dlouhodobě pohybuje u nejzávažnějších případů pod hranicí osmi minut, dvacetiminutový limit stanovený vyhláškou bývá překročen pouze u jednoho až dvou procent výjezdů.

Mezi mimořádné úspěchy patří vysoká úspěšnost resuscitací. Z celkového počtu 586 provedených loňských resuscitací se u téměř poloviny z nich (45 procent) podařilo na místě události obnovit účinný oběh a předat je do následné specializované péče nemocnic. Zpět do normálního života se podařilo vrátit bez následků 93 pacientů (16 procent). Zásadní podíl na tomto úspěchu má ochota Pražanů poskytnout laickou pomoc před příjezdem záchranné služby – unikátních 81 procent pacientů bylo dle pokynů operátorky zdravotnického operačního střediska resuscitováno svědky události.

V souvislosti s bezpečnostní situací v Evropě byli záchranáři na konci roku vybaveni novými přilbami s ochranným štítem a čelovkou, dále kevlarovými rukavicemi, odolnými proti proříznutí. Inspektor provozu zahájil testování vesty s balistickou ochranou. Pro případ mimořádné události byly na výjezdové základny pořízeny mobilní boxy se zdravotnickým materiálem pro ošetření většího počtu osob. Pro zvýšení ochrany byly výjezdové skupiny vybaveny osobními detektory oxidu uhelnatého, které je alarmem ochrání před možnou intoxikací.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené