Pražská onkologie slaví svátek v lednu
Koncem ledna příštího roku zaplní hotel Clarion v Praze čeští, moravští, slovenští, ale i zahraniční onkologové. 22. ledna. 2015 totiž začíná 6. pražské mezioborové onkologické kolokvium PragueONCO 2015, konané pod záštitami Evropské onkologické společnosti (ESMO), České onkologické společnosti (ČOS) a 1., 2. i 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
U příležitosti této akce se již pošesté sejdou odborníci v onkologii nejen se svými zahraničními kolegy, ale také se specialisty ostatních medicínských oborů, kteří musejí řešit problematiku zhoubných nádorů. Incidence a prevalence malignit v celé republice stoupá podobně jako ve světě, a tak se onkologie stává klíčovou medicínskou disciplínou.
Atraktivní zahraniční hosté
V rámci příštího ročníku očekáváme opět významné zahraniční hosty. Z Harvardské univerzity v Bostonu přiletí profesor Eric Winer, odborník na léčbu karcinomu prsu. Z Mnichova potom profesorka Nadia Harbeck, která se rovněž zabývá léčbou těchto nemocných. Kromě přednášek na téma cílené a hormonální léčby karcinomu prsu se oba význační odborníci zúčastní i interaktivní diskuse nejen s mladými onkology, při které objasní současné praktické doporučené postupy v moderní terapii karcinomu prsu. PragueONCO se každoročně zabývá také léčbou kolorektálního karcinomu. V příštím roce se můžeme těšit na profesora Volkera Heinemanna z Mnichova, který přijede už podruhé a bude se věnovat cílené léčbě metastatického kolorektálního karcinomu. Dále přivítáme profesora Axela Grotheyho z Mayo Clinic v USA, který je specialistou na antiangiogenní léčbu kolorektálního karcinomu. Každoročně se také snažíme pozvat naše české nebo slovenské kolegy, kteří se úspěšně uplatnili v zahraničí. Na šesté kolokvium přijede pan doktor Ondřej Kalous z výzkumné laboratoře translační onkologie University of California a paní doktorka Petra Hamerlik z výzkumného centra Dánské onkologické společnosti z Kodaně, která se zabývá problematikou rezistence zhoubných mozkových nádorů k léčbě. Kromě témat karcinomu prsu a kolorektálního karcinomu, mozkových nádorů, genomiky a imunoterapie bude zmíněna i problematika maligních lymfomů, plicních nádorů, karcinomu prostaty či vrozených malignit v gynekologii. Odborný program bude doplněn o celou řadu kulatých stolů s význačnými odborníky, které efektivním způsobem v krátkém čase pomohou zodpovědět klíčové problémy týkající se léčby jednotlivých zhoubných nádorů a dojít ke konsensu s praktickým dopadem na dosavadní léčebné nebo diagnostické postupy.
Nechybí ani pohled sester a pacientů
Tradičně bude celý jeden den konference patřit onkologickým sestrám, které přes svoje nelehké pracovní podmínky nacházejí stále více prostoru pro vzdělávání a jsou už dávno rovnocennými pracovními partnerkami lékařů. Lednový program, zaštítěný Českou asociací sester, je zaměřen na praktické aplikace teoretických novinek. Druhý den konference věnujeme opět paliativní péči v rámci akreditace ESMO Designated Center of Integrated Oncology and Paliative Care. Seminář opět zaštítila také Česká společnost paliativní medicíny České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
V předvečer kolokvia proběhne v hotelu Clarion interaktivní seminář pro onkologické pacienty. Pacientské organizace prodělávají zásadní přeměnu ze spolků organizujících zábavu pro přeživší nemocné na životaschopné organismy na dobrovolnické bázi, které budou do budoucna zásadně ovlivňovat podobu a podmínky péče o léčené nemocné.
Protože se PragueONCO koná krátce po světové konferenci ASCO GI, věnované nádorům zažívacího traktu, bude ve středu 21. 1. 2015 celé odpoledne zasvěceno žhavým novinkám z této konference.
V průběhu kolokvia probíhá i posterová sekce s cenou děkana 1. lékařské fakulty pro tři nejlepší postery postgraduálních studentů.
Posílení mezioborové spolupráce
Cílem letošního kolokvia zůstává zlepšit vzájemnou koordinaci jednotlivých lékařských disciplín, které společně o onkologického pacienta pečují. Proto jsme se opět úspěšně ucházeli o podporu Evropské onkologické společnosti, kterou jsme jako jediná onkologická konference v České republice také získali. Na základě fungující spolupráce je možné sjednotit i vzájemný pohled na vedení a cíl terapie. Na druhé straně chceme ale zdůraznit individuální přístup ke každému pacientovi s možností ušití léčby na míru, zvlášť v současné době, kdy se omezování léčby zaměňuje s její standardizací. Náklady na onkologickou léčbu s přibývajícími nemocnými, novými léčebnými možnostmi a především s přežíváním většího množství pacientů se zhoubnými nádory samozřejmě rostou. V souvislosti se snahou ušetřit je opakovaně skandalizována malá účelnost onkologické léčby. Přitom racionální terapie v onkologii je zajištěna každoročně upravovanými standardy onkologické léčby (Modrá kniha), registry nákladné terapie i jasnou představou o vývoji v incidenci a mortalitě nádorových onemocnění v rámci dat Národního onkologického registru. Rozhodnutí o léčbě každého individuálního nemocného se zhoubným onemocněním by měla vyplynout z konsensu multidisciplinárního týmu. Cílem kolokvia je multidisciplinární komunikace na celonárodní úrovni.
Prostor pro diskusi o péči o onkologické pacienty
Doufám, že stručný výčet všech hlavních bodů v bohatém programu PragueONCO byl dostatečně lákavou návnadou pro všechny, kteří by o účasti uvažovali. V minulých ročnících jsme, myslím, dokázali, že česká onkologie je v úzkém spojení s tou světovou, že péče o onkologické pacienty je na vysoké úrovni a probíhá ve vzájemném dialogu a za pomoci celé řady dalších odborníků v rámci multidisciplinárních týmů. Rádi bychom v rámci společného setkání u příležitosti pražského mezioborového onkologického kolokvia započali šťastně každý onkologický rok, a tak posouvali českou onkologii směrem do Evropy. Chceme se prostě jen společně domluvit, jak nejlépe léčit naše onkologické pacienty.
Zdroj: Medical Tribune