Pravidelný screening u diabetiků 2. typu
Diabetici mají dvakrát vyšší náklady na zdravotní péči než pacienti, kteří diabetem netrpí, čerpají více zdrojů zdravotní péče a také ambulantní návštěvy a hospitalizace jsou v této skupině pacientů dvakrát častější. Navíc kromě celkové zátěže, kterou diabetici 2. typu pro systém zdravotní péče představují, může být péče o ně náročná i pro lékaře, a to vzhledem k řadě screeningových vyšetření, která je zapotřebí při sledování diabetiků 2. typu pravidelně provádět. Toto zjištění podporují studie, které dokládají, že ošetřující lékaři se při péči o diabetiky v dostatečné míře nezaměřují na screeningová vyšetření patologických stavů, které s diabetem souvisejí. Je také doloženo, že u těchto pacientů může obtížný úkol řádně léčit diabetes jako takový interferovat s rutinním screeningem malignit. Na základě potřeby zlepšit úroveň lékařské péče o diabetiky 2. typu jsem navrhl mnemotechnickou pomůcku HELP, která se ukázala velmi užitečnou pro připomenutí problémů, na které je třeba se při každé návštěvě takového pacienta zaměřit:
H: hemoglobin A1c (HbA1c), hypertenze
E: eyes (oční vyšetření)
L: lipidy (vyšetření koncentrace lipidů)
P: proteinurie, podiatrie (vyšetření dolních končetin), očkování proti pneumokokové infekci a chřipce
American Diabetes Association, National Cholesterol Education Program, sedmá zpráva Joint National Committee on Prevention, Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention) vydaly doporučení, která se týkají otázek vedení léčby u pacientů s diabetem. Na tomto místě uvádím přehled těchto doporučení pro problémy zdravotní péče zahrnuté v mnemotechnické pomůcce HELP, pokud jde o podstatu těchto stavů, frekvenci opakování vyšetření a cílů screeningu a léčby. Uvádím také odbornou literaturu, která tato doporučení podporuje, a v tabulce 1 shrnuji nejdůležitější poznatky této diskuse.
Řádná léčba pacientů s diabetem 2. typu vyžaduje pravidelné provádění řady screeningových vyšetření. Používání mnemotechnické pomůcky HELP je jednou z možností, jak si tyto kroky připamatovat a organizovat.
…
Komentář
Autor: Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc.
Specializovaná péče o diabetiky 2. typu je u nás zajišťována převážně diabetology, pouze o necelých 16 % diabetiků 2. typu se komplexně stará praktický lékař. V řadě ostatních zemí, včetně Spojených států, jsou diabetici 2. typu sledováni a léčeni svými praktickými lékaři. Adekvátní specializovaná péče o diabetika 2. typu je náročná a zahrnuje kromě korekce hyperglykémie také pravidelnou kontrolu skupiny rizikových faktorů, které se podílejí na vzniku a rozvoji specifických i nespecifických cévních komplikací diabetu. Počet evidovaných diabetiků v České republice podobně jako i jinde ve světě narůstá a současně s tím se zvyšuje i absolutní výskyt mikrovaskulárních i makrovaskulárních komplikací diabetu u nás. Pomineme-li výsostně důležitou prevenci diabetu 2. typu a jeho včasnou detekci, pak má při ovlivnění výskytu cévních komplikací zcela zásadní význam správná léčba diabetu a pravidelná a včasná detekce a léčba počínajících komplikací, zejména rizikových faktorů, které k jejich vzniku a vývoji významně přispívají. Důležité jsou vedle ovlivnění hyperglykémie i léčba hypertenze, korekce dyslipidémie, detekce bílkoviny v moči a pravidelné oční kontroly a kontroly nohou. Přestože je péče o diabetiky v ČR na vysoké úrovni, podle zveřejněných údajů ÚZIS z roku 2003 je postižena diabetickými komplikacemi více než čtvrtina dispenzarizovaných diabetiků. Počet diabetiků s retinopatií a nefropatií narůstá, a i když je hlášen mírně nižší výskyt syndromu diabetické nohy, počet diabetiků s amputací končetiny se zvýšil. Při sledování diabetika 2. typu je pro prevenci, včasnou detekci a léčbu jeho komplikací nejdůležitější provádět pravidelně několik základních vyšetření. Dodržení tohoto postupu by podle autora článku mělo usnadnit heslo HELP.
…
Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 4/2004, strana 32
Zdroj: