Pravice vládne i ve sněmovně
Jste novým předsedou zdravotního výboru, což je funkce s velkým vlivem. Co v ní chcete dokázat?
Především chci posílit prestiž i postavení výboru v Poslanecké sněmovně a v celém systému. Mám pocit, že dosud výbor pro zdravotnictví trochu zaostával. Bylo to dáno především tím, jak byl veden a kým. Já bych si přál, aby se nyní dostal na podobnou úroveň jako prestižní velké výbory, jako například rozpočtový, hospodářský či zahraniční.
Jak byste si posílení představoval?
Je evidentní, že zdravotní výbor bude tím zásadním místem, kde budou jednotlivé zdravotní reformy diskutovány a kde se budou odehrávat veškeré legislativní změny.
Tak tomu doposud nebylo?
Nebylo to tak, protože ministerstvo zdravotnictví vedl občanský demokrat Tomáš Julínek a poté Daniela Filipiová, ale vedení výboru patřilo opozici, ať již Davidu Rathovi nebo Jaroslavu Krákorovi (ČSSD). Z toho plyne, že ministr neměl v předsedovi výboru oporu.
Na druhé straně šéf výboru si může zvát ministra "na kobereček", žádat po něm vyjasnění nejasných kroků, požadovat klíčové podklady
Nevím, jestli se dá říci, že tím byla zajištěna kontrola ministerstva. Ta existovala a bude jistě existovat v jiných oblastech. Na druhé straně - práce na legislativních či pozměňovacích návrzích a tak dále je obrovská a já jsem přesvědčen, že bude dobře, když bude existovat synergie uvnitř koalice. Křeslo ministra dostala sice TOP 09, ale ODS získala díky této pozici ve výboru významný vliv na zdravotnictví.
Jak bude vypadat spolupráce v následujících dnech? Vláda nemá prázdniny. Sejdete se tedy už v blízké době s ministrem?
My se s doc. Hegerem známe delší dobu. Potkávali jsme se na různých odborných fórech, pravidelně komunikujeme, vyměňujeme si názory. Samozřejmě první krok bude pozvání ministra na zdravotní výbor. Já už jsem absolvoval s panem ministrem několik jednání. Nyní probíhá stěhování výboru do větších prostor, připravujeme kompletní zázemí. Chceme pořádat velmi pravidelná setkání odborné veřejnosti se členy výboru a s ministerstvem. Rád bych, aby byl výbor mnohem akčnější než dosud. Legislativu by nadále připravovalo ministerstvo, ale většina změn a diskusí by měla probíhat na výboru.
Říkáte, že se stěhujete do větších prostor. Posílil zdravotní výbor i početně?
Ano. Namísto původních dvaceti má nyní třiadvacet členů. Z původních zůstalo pouze šest poslanců, ostatní jsou nové tváře. Došlo k mimořádnému posílení odborníků. Jsou zde zastoupeni profesoři, docenti Takže nyní se výbor velmi posunul směrem k lékařům a odborníkům.
Jakou legislativu chcete stihnout během sta dnů hájení?
V současné době máme také dovolenou, takže změny budou přicházet postupně. Tým, který na výboru vzniká, tvoří postupně přehled zákonů, jež byly projednány v minulém volebním období, popřípadě byly zamítnuty. Tyto návrhy budeme v blízké budoucnosti konzultovat s ministerstvem zdravotnictví. Druhá věc je reforma zdravotnictví, na které bude pracovat skupina expertního týmu - lidí z ministerstva zdravotnictví, výboru pro zdravotnictví a zástupců jednotlivých politických stran.
Zdroj: Medical Tribune