Přeskočit na obsah

Praktici přivítali jaro interaktivním vzděláváním

Zdá se, že organizátoři zvolili v roce 2007 při přípravě prvního ročníku konference atraktivní formu, která svou podobou i kvalitním odborným obsahem oslovila velké množství nejen praktických lékařů. Nešlo totiž o tradiční prezentace jednotlivých témat vyzvanými odborníky, ale často spíše o aktivní diskusi účastníků nad zvolenými odbornými okruhy, jak naznačovalo i slůvko "interaktivní" v názvu konference. Potvrzením zájmu o tento druh vzdělávání jsou i rok od roku stoupající počty účastníků konference. Také letos mělo více něž dvanáct set návštěvníků možnost vybírat z bohatého odborného programu. Jeho vysokou úroveň zajistila rovněž tradiční spolupráce SVL ČLS JEP s dalšími vybranými odbornými společnostmi. Tento rok jmenovitě s Českou diabetologickou společností ČLS JEP, Českou gastroenterologickou společností ČLS JEP, Českou pneumologickou a ftizeologickou společností ČLS JEP, Českou sexuologickou společností ČLS JEP, Společností rehabilitační a fyzikální medicíny ČLS JEP a Českým institutem pro metabolický syndrom.

Setkání praktických lékařů na jarní interaktivní konferenci umožnilo diskutovat nejen o odborných novinkách v diagnostice čí léčbě pacientů v primární praxi, ale také o organizačních či administrativních překážkách, s nimiž se praktici ve svých ordinacích setkávají. "Uplynulé období před nás postavilo celou řadu výzev odborných i profesních. Rozvoj všeobecného lékařství s sebou přináší stále nové možnosti v diagnostice i farmakoterapii nemocí," zdůraznil při zahájení konference předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc.

"Například po zavedení nového diabetického kódu pro všeobecného praktického lékaře se nám na jednu stranu rozšiřují možnosti péče o tyto nemocné, na druhou stranu narážíme na omezení v oblasti farmakoterapie. Zdravotní pojišťovny sice umožňují automatické nasmlouvání výkonů, vydávají však seznamy doporučených léků ve snaze snížit finanční objemy preskripce. Přitom jen při letmé kontrole se seznam ukáže jako chybný a zavádějící," dodává doc. Býma.

Podle něj situace, kdy mnoho léků zlevňuje, automaticky neznamená úsporu v objemu preskripce v primární péči, protože stále existují tisíce nemocných, u nichž je terapie z odborného hlediska indikována, avšak stále ji nemají. Prosazování takových restrikcí ze strany zdravotních pojišťoven není podle praktických lékařů na místě a hrozí zablokováním rozvoje oboru všeobecného lékařství i kvalitní péče o nemocné v primární praxi.

Důkazem vnímání aktuálnosti problémů týkajícího se nastavení podmínek pro dispenzarizaci diabetiků v ordinaci praktického lékaře byl i nebývalý zájem o nedělní blok věnovaný diabetologii, na němž prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., seznámil posluchače s aktualizací doporučeného postupu pro diagnostiku a léčbu diabetu. Následně se MUDr. Igor Karen věnoval novinkám v péči o diabetika v ordinaci praktika, včetně doporučení, jak postupovat při dispenzarizaci nového pacienta s diabetem a při nasmlouvání nového kódu se zdravotní pojišťovnou, který by tuto péči kryl.

MUDr. Karen také informoval kolegy o jednání SVL ČLS JEP se zástupci ministerstva zdravotnictví, zdravotních pojišťoven a České diabetologické společnosti ČLS JEP s cílem modifikovat současný systém péče o diabetiky a nastavit pravidla spolupráce mezi specialisty a praktickými lékaři, včetně odpovídajícího uvolnění diagnostických a terapeutických možností (o diskusi na toto téma u kulatého stolu i jejích předběžných závěrech MT informovala v čísle 08/2010, pozn. red.).

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené