PragueONCO míří vysoko – a nepadá
Na konci ledna v Praze proběhlo již šesté mezioborové sympozium PragueONCO. Tato akce získala své pevné místo v kalendáři nejen onkologů, ale řady dalších specialistů. Je místem, kde se potkávají a diskutují odborníci, kteří by se jinak možná míjeli. „Poslední dvě písmena názvu PragueONCO znamenají komunikaci. Vznik nádoru je primárně poruchou komunikace mezi buňkami, komunikace je na druhou stranu podmínkou pro vytváření aliancí napříč jednotlivými odbornostmi, bez kterých se v onkologii dále nepohneme,“ říká k tomu děkan 1. lékařské fakulty UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., která tuto akci pořádá.
„Není to kongres jen o přístrojích, nových lécích a technologiích, ale především o lidech, kteří je společně využívají, ať jsou pacienty, nebo zdravotníky,“ vysvětluje vědecká sekretářka konference doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc., z Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN a dodává: „PragueONCO vnímáme jako výkladní skříň naší kliniky, tento kongres má ale mnohem širší záběr. Jde o první konferenci, která je spolupořádaná všemi třemi pražskými lékařskými fakultami.“
Jde o jediný český kongres konaný pod záštitou ESMO. Mimořádně úspěšní jsou organizátoři, i pokud jde o komunikaci se špičkovými zahraničními odborníky. Také letos do Prahy přijelo několik odborníků, kteří v onkologii udávají směr vývoje v celosvětovém měřítku. „V tom se řídím heslem prvního pokořitele Everestu Edmunda Hillaryho: ‚Miřte vysoko, ve snadném vítězství je málo statečnosti‘,“ říká k tomu doc. Tesařová.
Jedním z výrazných motivů letošního PragueONCO je podle doc. Tesařové generační výměna. „I proto jsme pozvali některé mladé odborníky, kteří se přes svůj věk dostali pozoruhodně daleko.“ V předvečer kolokvia proběhl interaktivní seminář pro onkologické pacienty, zaměřený na problematiku nežádoucích účinků onkologické léčby a podpůrnou terapii, s křtem knihy „Ať žijí stomici“ Michala Vaněčka. „Pacientské organizace se už nestarají jen o vstupenky a poukázky na rekreace, jak tomu bylo dříve, ale velmi aktivně se starají o nemocné v léčbě a zasazují se o zlepšení kvality a dostupnosti péče,“ komentuje doc. Tesařová.
Tradiční součástí kolokvia je i paliativní seminář věnovaný terminální onkologické péči a sesterská sekce s programem nových léčebných technologií a ošetřovatelských postupů
Zdroj: Medical Tribune