PragueOnco 2011 – Společně proti zhoubným nádorům
V ČR se značně přeceňuje význam nákladné diagnostické a léčebné techniky i celkové spotřeby léků, a to na úkor lidského faktoru na všech úrovních zdravotnictví. Proto ubývá nejen onkologů, ale také jiných lékařských odborníků a zdravotních sester. Náklady na onkologickou léčbu s přibývajícími pacienty i novými léčebnými možnostmi samozřejmě rostou, ale jejich zvyšování neznamená automatické zlepšení péče.
Zlepšení úrovně onkologické péče lze dosáhnout i bez finanční zátěže systému. Rozhodnutí o léčbě každého individuálního nemocného se zhoubným onemocněním by měla vyplynout z konsensu multidisciplinárního týmu a multidisciplinární komunikace na celonárodní úrovni. Mezioborové týmy jsou také základem funkčnosti Komplexního onkologického centra (KOC).
Mezioborová spolupráce ve vyspělých zemích je ve srovnání s námi stále o krok dál a komplexní přístup péče o nemocné se zhoubnými nádory má na řadě pracovišť prostor ke zlepšení. Mylná je představa, že doporučené postupy a protokoly mohou nahradit diskusi a společné rozhodnutí specialistů. Potřeba mezioborové spolupráce je zatím nedostatečně vnímána plátci péče. U vybraných klinických situací by mělo být vyhodnocení v mezioborovém týmu podmínkou pro další úhradu onkologické péče.
Dalším úkolem je zapojit i zahraniční, zvláště evropské odborníky, a zasadit tak naše úsilí do evropského a eventuálně světového kontextu. Proto jsme se opět ucházeli o podporu Evropské onkologické společnosti, již jsme získali jako jediná onkologická konference v ČR.
Na kongresu jsme letos přivítali profesora Freda Hirsche z University of Colorado Cancer Center USA, který se dlouhodobě zabývá problematikou léčby karcinomu plic a je průkopníkem prediktivní onkologie.
Téma multidisciplinarity v onkologii zaujalo i dalšího vzácného hosta, profesora Thomase Tursze, generálního ředitele Institutu de cancérologie Gustave Roussy v Paříži, který spojuje výzkumný onkologický program s aplikací nových postupů v léčebné praxi a seznámil nás s koncepcí Národních onkologických center. Takové pracoviště v Praze zatím chybí.
Vzácným hostem kolokvia byl i profesor Eric van Cutsem z univerzity v Lovani, jeden z nejvýznamnějších evropských odborníků v oblasti kolorektálního karcinomu, jenž auditorium zaujal přehlednou přednáškou mapující všechny možnosti onkologické léčby této nemoci, včetně novinek. Zástupcem odborníků z bývalého východního bloku, tedy těch, kdo dobře rozumějí našim problémům, je profesor Cezary Szczylik z Varšavy, jenž představením nových léčebných možností renálního karcinomu uvedl diskusi s českými odborníky.
Naším věrným a velmi milým hostem zůstává velký evropský příznivec Onkologické kliniky, profesor Jean Klastersky, který nás tentokrát seznámil s organizací multidisciplinární onkologické léčby v Belgii. Aby byla onkologická léčba úspěšná, musí být provedena ve správné době, ve správné dávce a ve správném sledu. Chceme se prostě jen společně domluvit, jak nejlépe léčit onkologické pacienty.
Zdroj: Medical Tribune