Přeskočit na obsah

Práci Centra pro hypertenzi VFN ocenila i ESH

Vzhledem k vysoké prevalenci arteriální hypertenze – v České republice se pohybuje kolem 30 % dospělé populace – je síť lékařů věnujících se této problematice poměrně hustá. Věnuje se jí mnoho internistů, kardiologů, ale i diabetologů a nefrologů.  S ohledem na častý výskyt vysokého krevního tlaku se tímto onemocněním denně zabývá i mnoho praktických lékařů. Péči o hypertoniky pak zastřešují specializovaná centra poskytující komplexní diagnostiku i terapii nemocným s rezistentní hypertenzí anebo suspektní sekundární hypertenzí. O činnosti největšího a „nejdéle sloužícího“ centra v České republice, ale i o systému péče o hypertoniky u nás MT hovořila s prof. MUDr. Jiřím Widimským, CSc., vedoucím Centra pro výzkum, diagnostiku a léčbu arteriální hypertenze VFN v Praze a současným předsedou České společnosti pro hypertenzi.

Arteriální hypertenze se v populaci vyskytuje častěji než například onemocnění ischemickou chorobou srdeční, o níž se mluví mnohem více a která je jednou z nejobávanějších komplikací vysokého krevního tlaku. Hypertenze je zároveň spolu s diabetem, kouřením a dyslipoproteinémií nejzávažnějším rizikovým faktorem rozvoje aterosklerózy. S ohledem na multidisciplinární charakter problematiky hypertenze je nezbytné, aby se jí zabývala celá řada zdravotníků – praktičtí lékaři, internisté, kardiologové, nefrologové, diabetologové (je známo, že až 70 % diabetiků trpí současně také hypertenzí), endokrinologové a odborní lékaři  pracující ve specializovaných centrec h.

Běžnou péči doplňují specializovaná centra

Podle prof. Widimského je systém péče o hypertoniky v České republice nastaven poměrně dobře a mezi jednotlivými lékaři, kteří je mají v péči, funguje dobrá spolupráce.

Navzdory vysoké prevalenci arteriální hypertenze v naší populaci se však stále setkáváme s velkými nedostatky v léčbě tohoto onemocnění, což se odráží na neuspokojivé míře kontroly hypertenze. „Podle průzkumů a výsledků studií se zdá, že pouze přibližně jedna čtvrtina všech nemocných s vysokým krevním tlakem je adekvátně léčena. Nedá se však říci, že by Česká republika v porovnání se západními zeměmi nějak zaostávala, podobně neuspokojivá situace je i v západní Evropě a dalších vyspělých zemích, kde se počet kompenzovaných hypertoniků pohybuje od 10 do 25 procent. Právě specializovaná centra, jako je to naše, by měla přispět ke zlepšení kontroly a diagnostiky hypertenze v České republice,“ říká prof. Widimský a dodává, že podnětem k vytvoření těchto specializovaných pracovišť byly povzbudivé zkušenosti ze zahraničí.

Zaměření na diagnostiku, léčbu i výzkum

Úkolem Centra pro výzkum, diagnostiku a léčbu arteriální hypertenze VFN v Praze, které vzniklo jako první v ČR již v roce 1999, je zaměřit se na pacienty s rezistentní formou hypertenze, kteří špatně odpovídají na standardní léčbu. „Snažíme se u těchto nemocných odhalit a léčit sekundární specifické formy hypertenze a používat vhodnější skladbu antihypertenziv. Diagnostika sekundární hypertenze je významná zvláště proto, že mnoho těchto nemocných dokážeme vhodným terapeutickým zásahem úplně vyléčit nebo u nich alespoň dosáhneme účinné kontroly dříve rezistentní hypertenze. Dá se říci, že jsme v tomto ohledu úspěšní, protože každý třetí nemocný, který je v našem centru vyšetřován, odchází s nově diagnostikovanou sekundární hypertenzí a s doporučením k příslušné léčbě,“ popisuje činnost centra prof. Widimský.

Třetí oblastí, které se centrum věnuje, je výzkum arteriální hypertenze nejen v oblasti patogeneze, diagnostiky, ale i léčby. „Náš výzkumný tým participuje v řadě výzkumných záměrů, grantů a klinických studií na různých úrovních a výsledky své práce publikuje v domácích i zahraničních odborných časopisech. V roce 2006 například publikovali pracovníci centra šest odborných článků v prestižních zahraničních časopisech, jako jsou The Journal of Hypertension, The Journal of The American Society of Hypertension nebo Kidney And Blood Pressure Research. Výrazem kvality naší práce je i ocenění Evropské společnosti pro hypertenzi za výsledky výzkumu funkčních vlastností tepen u primárního hyperaldosteronismu – nejčastější formy sekundární hypertenze. V neposlední řadě zajišťujeme též pregraduální i postgraduální výuku kardiologie v oblasti arteriální hypertenze v rámci výuky na 1. lékařské fakultě i různých odborných akcích. V dubnu každoročně například organizujeme na pražské Novoměstské radnici symposia s názvem Arteriální hypertenze, současné klinické trendy. Letos už to bude šestý ročník a jsem rád, že se setkává s velkým zájmem ze strany lékařů. Loni jich například symposium navštívilo více než 400,“ připomíná prof. Widimský aktivity centra pro hypertenzi.

Kvalitu dokládá status Centrum excelence

Existence specializovaného centra zaměřeného na výzkum, diagnostiku a léčbu arteriální hypertenze ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze má i praktické důvody. Kvůli výrazné multidisciplinárnosti problematiky arteriální hypertenze je totiž potřeba, aby se na diagnostice a léčbě pacientů rezistentních na standardní léčbu podílelo hned několik specialistů z různých oborů a koncentrace klinik a dalších odborných pracovišť v rámci VFN tuto spolupráci umožňuje. Hlavní část centra pro hypertenzi se nachází na III. interní klinice 1. LF UK a VFN, jeho součástí je však i  II. interní klinika a Klinika nefrologie 1. LF UK a VFN v Praze. Na poli diagnostickém, léčebném i vědecko-výzkumném spolupracují tato pracoviště také s Radiodiagnostickou, Chirurgickou a Urologickou klinikou 1. LF UK a VFN v Praze a dále s Ústavem klinické biochemie a laboratorní diagnostiky a Ústavem biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN v Praze.

Centrum pro hypertenzi disponuje jak ambulantními kapacitami, tak lůžkovou částí, kde jsou  každoročně hospitalizovány stovky pacientů z celé České republiky s podezřením na sekundární hypertenzi. Ambulantním vyšetřením či vyšetřením za hospitalizace s následnou dispenzarizací v centru projde každý rok více než 2 000 nemocných s vysokým krevním tlakem.

„Kvalitu poskytované péče i výzkumné práce členů týmu centra dokládá také ocenění Evropské společnosti pro hypertenzi, která našemu pracovišti v roce 2006 udělila status Hypertension Excellence Centre,“ upozorňuje prof. Widimský a dodává, že cílem Evropské společnosti pro hypertenzi bylo vytvořit síť spolupracujících specializovaných pracovišť po celé Evropě ve snaze nejen více medializovat problematiku vysokého krevního tlaku, ale především zvýšit kvalitu a dostupnost poskytované léčby. K získání zmíněného statusu Centra excelence musí dané pracoviště splnit poměrně přísná kritéria týkající se vlastní činnosti odborné i publikační, dále personálního i materiálního vybavení, vlastní historie fungování, mezinárodního renomé atd. V České republice je podobných Center excelence šest, což svědčí o vysoké kvalitě péče poskytované našim pacientům. Pro porovnání v nesrovnatelně větším Německu byla v loňském roce „pouze“ čtyři taková centra.

 Spolupráce jak s praktiky, tak specialisty

„Za výhodu našeho centra v porovnání s obdobnými pracovišti považuji jednak naše dlouhodobé zkušenosti, jednak úzké napojení na pracoviště invazivní kardiologie a invazivní radiologie – například katetrizaci suprarenálních žil provádí ve větší míře pouze naše centrum a obdobné pracoviště v Hradci Králové. Invazivní kardiologové nám naopak zabezpečují provedení PTA renální arterie u pacientů se sekundární hypertenzí vzniklou na podkladě stenózy arteria renalis,“ vypočítává prof. Widimský.

V centru jsou vyšetřováni pacienti na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře v případě, že hypertonik neodpovídá adekvátně na standardní terapii anebo je podezření na sekundární hypertenzi či je u něj přítomno více rizikových kardiovaskulárních faktorů. „Tato spolupráce probíhá jak s praktickými lékaři, tak s dalšími specialisty,“ podotýká závěrem prof. Widimský.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 10/2008, strana A8

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené