Požární bezpečnost staveb pro zdravotnictví (4)
Vdruhém dílu (viz MT 6/2008) jsme se zabývali typizací chráněných únikových cest a třetí (viz MT 8/2008) byl věnován zvláštním požárně bezpečnostním požadavkům na provedení a vybavení únikových cest v budovách zdravotnických zařízení. Tentokrát je tématem normativní úprava únikových požárních cest v zařízeních sociální péče (domech s pečovatelskou službou a ústavech sociální péče) a ve zvláštních zdravotnických zařízeních pro děti (kojeneckých ústavech a dětských domovech).
Domy s pečovatelskou službou
Únikové cesty v požárních úsecích bytů s pečovatelskou službou, případně únikové cesty na tyto požární úseky navazující, se řeší podle ČSN 73 0802 s následujícími doplňky:
Nechráněná úniková cesta, spojující požární úseky s východem na volné prostranství nebo s chráněnou únikovou cestou (případně u změn staveb podle ČSN 73 0834 s částečně chráněnou únikovou cestou), musí tvořit požární úsek bez požárního rizika.
Pokud tato úniková cesta ústí do chráněné únikové cesty (případně do částečně chráněné únikové cesty), musí být v místě zaústění oddělena požárním uzávěrem klasifikace alespoň EW 30-Sm-C; požární uzávěr musí být opatřen transparentní plochou umožňující průhled na druhou stranu dveří (její velikost má být nejméně 0,06 m2).
Jediné nechráněné únikové cesty z požárního úseku nebo z jeho části může být užito, pokud délka této cesty není větší než 20,0 m a cestou není evakuováno více než 12 osob (podle projektovaného počtu osob, kterým je poskytována sociální péče). Délka dvou a více nechráněných únikových cest nesmí být větší než 35,0 metru.
Jedna chráněná úniková cesta může být navržena v případě, že z každého podlaží nebude evakuováno více než 12 osob. Toto platí pro požární úseky umístěné nejvýše do třetího nadzemního podlaží a u chráněné únikové cesty s nuceným větráním nejvýše do pátého nadzemního podlaží.
Šířka únikových cest z posuzovaných požárních úseků nesmí být menší než 1,1 metru. Dveře na těchto cestách mohou mít šířku 0,9 metru. Pokud se zde trvale (nebo pravidelně) vyskytují osoby neschopné samostatného pohybu, musí být šířka schodišťového ramene a podesty taková, aby umožňovala manipulaci s nosítky. U pravoúhle lomeného schodiště je tato šířka alespoň 1,5 metru (nosítka mají zpravidla rozměr 0,6 m × 2,0 m). V komunikačních prostorech, jimiž vedou únikové cesty, musí být vyznačen směr úniku značkami podle ČSN ISO 3864 a ČSN ISO 3864-1.
Ve vícepodlažních objektech, kde jsou požární úseky umístěny výše než ve třetím užitném nadzemním podlaží nebo jsou v podlažích, která mají od nejbližší úrovně východu na volné prostranství svislou vzdálenost větší než 9,0 m, musejí být zřízeny evakuační výtahy. Evakuační výtahy (kromě dále uvedeného případu) musejí tvořit součást chráněné únikové cesty, která přísluší úniku z daného požárního úseku.
U změn staveb je dovoleno zmenšit klec evakuačního výtahu až na velikost rozměrově odpovídající přepravě osob na vozíkách pro invalidy; mobilní prostředek pro příslušný evakuační výtah musí být v zařízení k dispozici. Zpravidla se jedná o vnitřní rozměr klece 1 100 × 1 400 mm.
Ústavy sociální péče
Únikové cesty v požárních úsecích lůžkových částí zařízení sociální péče, s projektovanou kapacitou nejvýše 20 lůžek a v každé samostatné jednotce pro ubytování, s příslušenstvím nebo bez něho, případně únikové cesty na tyto požární úseky navazující, se řeší podle ČSN 73 0802 s následujícími doplňky:
Nechráněná úniková cesta, spojující požární úseky s východem na volné prostranství nebo s chráněnou únikovou cestou, musí tvořit požární úsek bez požárního rizika.
Pokud tato úniková cesta ústí do chráněné únikové cesty, musí být v místě zaústění oddělena požárním uzávěrem klasifikace alespoň EW 30-Sm-C; požární uzávěr musí být opatřen transparentní plochou umožňující průhled na druhou stranu dveří (její velikost má být nejméně 0,06 m2).
Jediné nechráněné únikové cesty z požárního úseku nebo z jeho části může být užito, pokud délka této cesty není větší než 15 m a cestou není evakuováno více než 12 osob (podle projektovaného počtu osob, kterým je poskytována sociální péče). Délka dvou a více nechráněných únikových cest nesmí být větší než 30 metrů. V části objektu, kde jsou umístěny takové požární úseky, může být navržena jedna chráněná úniková cesta (případně u změn staveb podle ČSN 73 0834 částečně chráněná úniková cesta), pokud z každého podlaží nebude evakuováno více než 12 osob. Toto však platí nejvýše pro 3 nadzemní podlaží.
Šířka únikových cest z posuzovaných požárních úseků nesmí být menší než 1,1 m; u dveří, kde není předpoklad přemísťování lůžek, stačí 0,9 metru. Pokud se v lůžkových částech zařízení sociální péče trvale (nebo pravidelně) vyskytují osoby neschopné samostatného pohybu, musí být šířka schodišťového ramene a podesty taková, aby umožňovala manipulaci s nosítky. U pravoúhle lomeného schodiště je tato šířka alespoň 1,5 metru (nosítka mají zpravidla rozměr 0,6 m × 2,0 m).
Ve vícepodlažních objektech, kde jsou tyto požární úseky umístěny výše než ve třetím užitném nadzemním podlaží nebo jsou v podlažích, která mají od nejbližší úrovně východu na volné prostranství svislou vzdálenost větší než 9,0 m, musejí být zřízeny evakuační výtahy. Evakuační výtahy (kromě dále uvedeného případu) musejí tvořit součást chráněné únikové cesty, která přísluší úniku z daného požárního úseku. Pokud dveře evakuačního výtahu ústí do požární předsíně, musejí být požární uzávěry chráněné únikové cesty současně také kouřotěsné (klasifikace EI-Sm-C).
U změn staveb stávajících ústavů sociální péče (podle ČSN 73 0834) je dovoleno zmenšit klec evakuačního výtahu až na velikost rozměrově odpovídající přepravě osob na vozíkách pro invalidy; mobilní prostředek pro příslušný evakuační výtah musí být v zařízení k dispozici. Zpravidla se jedná o vnitřní rozměr klece 1 100 × 1 400 mm. Uvedené řešení je však možné jen v případech, kdy evakuační výtah slouží lůžkové části zařízení sociální péče, kde se nepředpokládá evakuace pomocí pojízdných lůžek či nosítek.
Únikové cesty musejí být vybaveny nouzovým osvětlením. V komunikačních prostorech, jimiž vedou únikové cesty, musí být vyznačen směr úniku značkami podle ČSN ISO 3864 a ČSN ISO 3864-1.
Kojenecké ústavy a dětské domovy pro děti do tří let
Při navrhování požární bezpečnosti platí zásada: kojenecký ústav nebo dětský domov pro děti do tří let je analogický zdravotnickému zařízení skupiny LZ 2 za předpokladu, že lůžková jednotka nesmí mít více než 30 lůžek (skupinu LZ 2 tvoří lůžková zdravotnická zařízení s jednou a více lůžkovými jednotkami; lůžková jednotka nesmí mít více než 50 lůžek pro dospělé osoby nebo 30 lůžek pro děti, případně 30 lůžek při současném obsazení dětmi i dospělými).
Z požárního úseku jeslí může vést jedna nechráněná úniková cesta, pokud její délka není větší než 15 m, nemá větší požární zatížení než 10 kg·m-2 a její šířka je alespoň 1,1 m, s šířkou dveří 0,9 metru.
U změn staveb jeslí je dovoleno užití jedné částečně chráněné únikové cesty v souladu s ČSN 73 0834.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 12/2008, strana B6
Zdroj: