Power/CT porty a PICC pro vysokorychlostní podání
Multidetektorové CT přístroje (MDCT) výrazně zkrátily čas vyšetření a zvýšily kvalitu zobrazení. Umožňují staging a následné hodnocení léčby nádorových onemocnění, provádění CT angiografie a perfuzní vyšetření mozku nebo jater. Všechny zmíněné typy CT vyšetření vyžadují vysokorychlostní intravenózní podání jódové kontrastní látky, které umožňující speciální žilní vstupy, tzv. power/CT porty.
Průměrná rychlost aplikace kontrastní látky u výše uvedených zobrazovacích metod je 3–4 ml/s. Kromě rychlosti je důležitý celkový objem, koncentrace jódu v kontrastní látce a viskozita, která závisí na teplotě kontrastní látky.
Střednědobý a dlouhodobý žilní vstup u onkologicky nemocných s periferním žilním deficitem lze zajistit intravenózním portem nebo periferně zaváděným centrálním katetrem (PICC). Do standardních portů a PICC lze podávat kontrastní látku rychlostí do 2 ml/s, resp. 1,5 ml/s. Do některých vstupů nelze kontrastní látku tlakovou pumpou aplikovat. Při vyšších rychlostech hrozí riziko poškození komůrky portu a ruptury katetru. V posledních letech jsou dostupné tzv. power neboli CT porty a PICC, jejichž konstrukce umožňuje podání kontrastní látky rychlostí 4–5 ml/s při max. tlaku 300 psi. Maximální rychlost a tlak jsou dány výrobcem a u portu závisejí i na průměru portové jehly.
U portů je power varianta většinou o 20–50 % ekonomicky náročnější než standardní port. Cenový rozdíl se postupně snižuje a existuje předpoklad, že se ceny srovnají. Zavedení se nijak neliší od standardní procedury. Nemocný je vybaven průkazem, náramkem nebo klíčenkou, na kterých je napsáno, že se jedná o power technologii. Část výrobců označuje i komůrku portu písmeny CT, které jsou vidět na snímku hrudníku, eventuálně na topscanu hrudníku při CT vyšetření (obr. 1).
Periferně zaváděné centrální katetry, tzv. PICC, zažívají dnes v České republice rozmach. Při správné péči je totiž jejich životnost cca 3–6 měsíců, což se využívá v léčbě některých solidních tumorů. V současnosti je drtivá většina dodávaných katetrů ve verzi power. Na daném vstupu je uvedena maximální rychlost podání. Pokud se jedná o vícecestný PICC, je vstup určený k vysokorychlostnímu podání rovněž označen (obr. 2).
Počet implantací portů a PICC každoročně stoupá. Rovněž se zvyšuje i počet zavedených power/CT verzí daných vstupů. CT s podáním kontrastní látky se stalo standardem v hodnocení léčby u onkologicky nemocných. Zvažujeme‑li zavedení střednědobého až dlouhodobého žilního vstupu při periferní žilní insuficienci, měl by být vybrán vstup umožňující vysokorychlostní podání kontrastní látky, tzv. power/CT port nebo PICC.
Zdroj: Medical Tribune