Přeskočit na obsah

Použití indometacinu jako tokolytika

Vzhledem k tomu, že indometacin inhibuje syntézu prostaglandinů, dokáže působit jako účinné tokolytikum. Jedná se o nesteroidní antiflogistikum (NSA), které dokáže relaxovat děložní svalovinu, a jehož podávání je velice jednoduché, poměrně levné a pro rodičku bezpečné. Nicméně při jeho podávání musíme myslet na několik aspektů. Mým záměrem je rozebrat výhody a nevýhody užívání indometacinu. Začněme však osvětlením mechanismu jeho účinku.
Prostaglandiny fungují jako důležité mediátory konečné fáze porodu při kontrakcích děložní svaloviny. V termínu porodu stoupá v plodové vodě koncentrace kyseliny arachidonové a prostaglandinů E2 a F2α. Podání prostaglandinů rodičce, v závislosti na dávce a způsobu podání, pomáhá dozrání děložního hrdla a/nebo zahajuje porod. Zároveň také zvyšuje koncentraci volného kalcia v buňkách myometria, a tím aktivuje kinázu lehkých řetězců myosinu a zahajuje kontrakce dělohy. Prostaglandiny zvyšují rovněž novotvorbu gap junctions v myometriu, které napomáhají synchronizaci aktivity dělohy. Syntéza prostaglandinů je stimulována cytokiny, produkty bakterií včetně fosfolipázy, endotoxiny, hormony uvolňujícími kortikotropin (CRH) a kortikosteroidy. Nesteroidní antiflogistika, jako je indometacin, inhibují enzym cyklooxygenázu, který konvertuje kyselinu arachidonovou na prostaglandin F2. Výsledkem je snížené množství tvorby prostaglandinů. Jednotlivá NSA se liší svou aktivitou a také nežádoucími účinky. Indomethacin je jedním z nejužívanějších léků této skupiny, která zahrnuje kyselinu acetylsalicylovou, buprenorfen, sulindac, naproxen a fenoprofen.

Komentář

Autor: Prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc.

Článek Barbary Parrilové detailně rozebírá klady a možná rizika léčby předčasného porodu pomocí indometacinu, blokátoru syntézy cyklooxygenázy, preparátu sice u nás známého, nicméně v běžné porodnické praxi téměř nevyužívaného. Svůj rezervovaný přístup k němu mají spíše neonatologové než porodníci, a to vzhledem k možnosti výskytu závažných nežádoucích účinků na plod a novorozence. Navíc je tento preparát u nás registrován jako antirevmatikum, antiflogistikum a antiuratikum k léčbě bolestivých stavů v ortopedii, chirurgii, stomatologii a revmatologii. Z gynekologických idikací je obecně uznávaná pouze primární dysmenorea. V české porodnické praxi dominují v tokolytické léčbě β2-mimetika a ionty magnézia. Nověji k nim přibyly blokátory oxytocinových receptorů. Blokátory cyklooxygenázy neboli inhibitory sekrece prostaglandinů jsou léky zabraňující tvorbě prostaglandinů, mediátorů děložních kontrakcí. Prostaglandiny jsou dvacetiuhlíkaté cyklopentanové karbocyklické kyseliny, které jsou odvozeny od membránových fosfolipidů (primárně kyseliny arachidonové) cestou enzymatického působení fosfolipázy A a cyklooxygenázy (prostaglandin syntetázy). Tyto biochemické reakce umožňují farmakologické ovlivnění kontraktility myometria. V současné době je k dispozici mnoho látek, které negativně ovlivňují činnost prostaglandin syntetázy. Patří mezi ně kyselina acetylsalicylová, ibuprofen, indometacin a další. V současnosti je nejvíce sledovanou látkou indometacin.

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 3/2004, strana 41

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené