Přeskočit na obsah

Potvrzení kvality Českého národního registru dárců dřeně

Registr získal certifikát kvality WMDA již v roce 2005 a letos svou vysokou úroveň po dvouleté přípravě potvrdil. Jde o mimořádný úspěch v mezinárodním měřítku.

"Ve světě je zatím akreditováno 17 registrů dárců. Plnou akreditaci pro všechny standardy kvality však zatím obhájily pouze registry Anglie, USA, Francie a nyní i náš Český národní registr dárců dřeně. Certifikace WMDA se obnovuje v pětiletých cyklech. Znamená splnění přísných kritérií stanovených WMDA pro nábor dárců dřeně, vyšetření jejich transplantačních znaků, zajištění bezpečnosti a kvality odběrů krvetvorných buněk a mnoha dalších organizačních, etických, právních i finančních souvislostí," vysvětluje primář Vladimír Koza.

Český národní registr dárců dřeně se stará o nábor, registraci a vyšetření dobrovolných dárců kostní dřeně v tuzemsku a zajišťuje také odběry dřeně k transplantaci nemocným s leukémií a jinými nemocemi krve.

Na konci září 2010 v něm bylo zapsáno 34 950 dobrovolníků ochotných na vyzvání darovat kostní dřeň nemocnému člověku, pro něhož jsou cizí krvetvorné buňky jedinou nadějí na vyléčení. Registr zřídila a financuje Nadace pro transplantace kostní dřeně.

Jde o největší databázi svého druhu v tuzemsku. Ve více než 60 podobných registrech na celém světě je evidováno celkem 14 970 553 lidí. Všechny spolupracují, takže pro nemocného z tuzemska je možné díky tomu zajistit dárce kostní dřeně z prakticky kteréhokoli místa na světě, pokud má shodné tkáňové znaky jako náš pacient.

To platí i opačně, takže tuzemský dárce může pomoci nemocnému v zahraničí tím, že registr jeho buňky odešle k transplantaci na příslušné místo.

Největší zahraniční databází vhodných dárců k transplantacím kostní dřeně v ČR je registr v Německu, který v současnosti disponuje více než třemi miliony dobrovolných dárců. Shodní dárci kostní dřeně pro české pacienty jsou dále nejčastěji nacházeni registry v Anglii s více než 700 000 dárci a v USA, jejichž databáze čítají na 5 milionů dárců.

"V některých státech fungují registry, které evidují až kolem 12 % všech obyvatel země. Toto číslo je až neuvěřitelné a ještě překvapivější je, že právě takové registry se objevují v blízkovýchodních zemích, o nichž slýcháme v denním zpravodajství tolik negativních zpráv. Velmi dobře si stojí rovněž nám kulturně blízké Německo, kde registr dárců dřeně zná až 75 % obyvatel," upozorňuje Vladimír Koza.

Český národní registr dárců je provázaný s Hematologicko-onkologickým oddělením Fakultní nemocnice Plzeň, které je jako jediné transplantační centrum v ČR i celé východní Evropě držitelem prestižní evropské akreditace JACIE na celý program transplantací kostní dřeně a jehož laboratoře mají evropskou akreditaci kvality EFI.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené