Přeskočit na obsah

Postgraduální školení v obezitologii mají svou tradici

Obezita je závažný problém ohrožující zdravotními komplikacemi českou, evropskou i celosvětovou populaci. Dostatečná péče nejenom o pacienty s obezitou, ale také o osoby s nadváhou nebo s normální hmotností, které jsou obezitou ohroženy, patří k závažným úkolům současného zdravotnictví.

Výskyt obezity jako závažného a život ohrožujícího onemocnění rychle narůstá. Celosvětový trend je patrný také v České republice, kde každým rokem přibývá obézních mužů a žen. V současnosti je v naší dospělé populaci 23 % obézních a dalších 30 % osob s nadváhou, což je více než 1 500 000 obyvatel ČR. Prevalence nadváhy a obezity v naší populaci stoupá jak v dětském, tak v dospělém věku, i když některé epidemiologické studie ukazují mírný pokles vzestupu prevalence obezity u dívek mladšího školního věku. Otázkou je, zda tento pozitivní trend bude trvalý.

Nebezpečí nadváhy a zejména těžších stupňů obezity spočívá hlavně v tom, že jsou spojeny se závažnými komorbiditami. U těchto nemocných je zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob, včetně hypertenze, dále dyslipidémie, nealkoholické steatohepatitidy, onemocnění žlučníku, pohybového aparátu, ale také mnoha typů nádorů. Obezita zkracuje očekávanou délku života. Každé třinácté úmrtí v zemích Evropské unie je vázáno na nadměrnou hmotnost a metabolické a další zdravotní komplikace s ní spojené. Naprosto zásadní úlohu má obezita ve vývoji diabetu 2. typu – dvě třetiny mužů a tři čtvrtiny žen s diabetem mají nadváhu nebo jsou obézní.

Z těchto důvodů je nutná přiměřená péče o osoby, které mají zvýšené riziko vzniku nadváhy a obezity nebo které nadváhou nebo obezitou již trpí. Tato péče je realizována mimo jiné lékaři; v případě prevence a léčby lehkých stupňů obezity se jedná především o praktické lékaře, u osob obezitou již trpících pak o lékaře, kteří se léčbě obezity věnují, tedy praktické lékaře, internisty, pediatry, endokrinology, diabetology a další odbornosti. Předpokladem k tomu, aby mohla tato péče být úspěšná, je dostatečné vzdělání lékařů, kteří se touto problematikou ve svých ambulancích zabývají.

Správná péče vyžaduje vzdělané odborníky

Prevence nadváhy a obezity již od dětství, ale i v dospělosti umožňuje zabránit vzniku zdravotních komplikací ovlivňujících jak kvalitu, tak i délku života. Základními faktory, které se při prevenci uplatňují, jsou přiměřené množství kvalitní potravy v kombinaci s dostatečnou pohybovou aktivitou. Důsledkem dodržování těchto zásad je nejenom prevence nadváhy a obezity, ale i celkové zlepšení kvality života. Rovněž správná léčba obezity všech stupňů, která vede k poklesu aspoň o 5–10 % původní váhy, navozuje zlepšení stávajících komplikací obezity. Kromě tradiční změny životosprávy, která je ovšem zásadní, se uplatňují i další metody léčby, například farmakoterapie. Bohužel, výběr v současnosti dostupných přípravků k léčbě obezity není velký. Účinné moderní léky se objevují především v terapii diabetu a obezity a lze předpokládat, že v budoucnosti se některé z nich objeví i v léčbě obezity jako takové. Trendem posledních let je využití bariatrické chirurgie, která je účinná také v terapii lehčích stupňů obezity provázené komplikacemi, především diabetem mellitem 2. typu, kde má nezastupitelnou úlohu. Mluví se také o tzv. metabolické chirurgii.

Správná péče o pacienta s nadváhou a obezitou je základem přijatelných výsledků léčby. Proto již od roku 1993 Česká obezitologická společnost pod vedením doc. Hainera začala pořádat týdenní postgraduální školení v obezitologii, které je určeno internistům, diabetologům, endokrinologům, pediatrům a dalším odborníkům, v jejichž praxi se obézní pacienti vyskytují.

Předmětem školení jsou přednášky a praktická výuka v hodnocení záznamů příjmu potravy. Přednášky se týkají vzniku a vývoje obezity, prevence obezity, obezity u dětí, ale věnují se také potravinářské tematice – náhradě cukru a tuku v redukční dietě, úloze mléčných výrobků v redukční dietě. Dalšími tématy přednášek jsou nemoci komplikující obezitu, dietní léčba obezity, fyzická aktivita v léčbě obezity, medikamentózní a chirurgická léčba obezity, psychologická léčba či aktivity redukčních klubů.

Školení je v letošním roce podporováno dotačním programem ministerstva zdravotnictví, v předchozích dvou letech bylo podpořeno Potravinářskou komorou ČR.

Postgraduální školení v obezitologii pro pediatry

Stravovací návyky a zařazení dostatečné pohybové aktivity do své životosprávy získává člověk již v dětství. A protože výskyt obezity v dětství se zvyšuje, přibývá především dětí s těžšími stupni obezity, je nutná dostatečná informovanost lékařů o obezitě, což se týká pediatrů primární péče i pediatrů na klinických pracovištích.

Jako jedna z prvních zemí na světě jsme v roce 2009 zahájili týdenní postgraduální školení v obezitologii pro pediatry. Od té doby s výjimkou roku 2011 školení pokračují každoročně. Z hlediska prevence a léčby lehkých stupňů obezity se školení zaměřuje především na pediatry primární péče, u dětí obezitou již trpících jsou pak důležití i další odborníci, kteří se léčbou obezity zabývají, tedy pediatři, endokrinologové, tělovýchovní lékaři, dorostoví lékaři a další odbornosti.

Předmětem týdenního školení jsou přednášky a praktická výuka v hodnocení záznamů příjmu potravy. Přednášky se opět týkají vzniku a vývoje obezity, prevence obezity, obezity u dětí, potravinářské tematiky – náhrady cukru a tuku v redukční dietě, úlohy mléčných výrobků v redukční dietě. Zaměřují se rovněž na nemoci komplikující obezitu, dietní léčbu obezity, fyzické aktivity v léčbě obezity, medikamentózní a chirurgickou léčbu obezity, psychologickou léčbu či aktivity redukčních klubů. Přednášejí odborníci na daná témata. Velká péče je v průběhu školení věnována potravinám, protože na lékařských fakultách není této tematice věnována adekvátní pozornost.

Postgraduální školení v pediatrii bylo v letech 2009 a 2010 financováno projektem COPAT (Childhood Obesity Prevalence and Treatment), který byl realizován na Endokrinologickém ústavu a byl financován z Norských fondů. V roce 2012 bylo školení podpořeno Potravinářskou komorou, v letošním roce je podpořeno dotačním programem ministerstva zdravotnictví. Obě školení jsou akreditována ČLK a mají rovněž akreditaci IASO‑SCOPE.

Další běh školení pro lékaře proběhne v Endokrinologickém ústavu v Praze v termínu od 4. do 8. listopadu, pro pediatry pak 25. až 29. listopadu. Školení jsou organizována ve formě přednášek významných představitelů oboru obezitologie v ČR. Bližší informace a přihlášky lze získat na adrese vraisova@endo.cz, tel. 224 905 236 nebo 224 905 121.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené