Přeskočit na obsah

Postavení Avastinu v léčbě karcinomu prsu

Koncem roku 2010 proběhla v Evropě i USA jednání o další registraci Avastinu pro léčbu pokročilého karcinomu prsu. V této souvislosti se šíří řada nepřesných či zavádějících informací. Považujeme proto za nutné uvést tyto informace na pravou míru.

 

Stav v Evropské unii

V EU byla na základě výsledků studie E2100 registrována kombinace paclitaxel + bevacizumab v první linii léčby metastazujícího karcinomu prsu a následně na základě výsledků studie AVADO též kombinace docetaxel + bevacizumab.

Komise pro humánní medicínské produkty (CHMP) Evropské medicínské agentury (EMA) nyní znovu zhodnotila uvedené registrace s přihlédnutím k výsledkům studie RIBBON I a doporučila zrušit registraci kombinace docetaxel + bevacizumab, protože tato kombinace vede jen k malému prodloužení doby přežití bez progrese a benefity jasně nepřevažují nad riziky.

Komise současně doporučila, aby nadále byla registrována kombinace paclitaxel + bevacizumab, protože data přesvědčivě dokumentují přínos Avastinu na prodloužení doby přežití bez progrese a bez negativního vlivu na celkové přežití. Přínos z této léčby jasně převažuje nad riziky.

EMA nepochybně při svém rozhodování vzala v úvahu skutečnost, že metastazující karcinom prsu je chronické onemocnění s relativně dlouhou dobou celkového přežití, ve studiích hodnotících léčbu první linie se proto jen výjimečně dosahovalo statisticky významného prodloužení přežití.

Ve studii E2100 dosáhlo přežití bez progrese v rameni s paclitaxelem 5,8 měsíce a v rameni s kombinací paclitaxel + bevacizumab 11,3 měsíce, celkové přežití pak 24,8 vs. 26,5 měsíce. Doba přežití po progresi proto tvoří výrazně delší část celkového přežití než doba přežití bez progrese. V kontrolním rameni studie E2100 tedy tvořilo přežití po progresi více než 3/4 doby celkového přežití, léčba v dalších liniích mohla celkové přežití ovlivnit více než vlastní léčba ve studii.

Autoři studie E2100 léčbu v dalších liniích nesledovali, uvádějí však, že vzhledem ke komerční dostupnosti Avastinu mohla být řada nemocných tím lékem dále léčena.

 

Stav v USA

V USA byla k léčbě metastazujícího karcinomu prsu registrována kombinace paclitaxel + bevacizumab s tím, že definitivně bude o registraci rozhodnuto v kontextu s výsledky dalších studií. Ačkoli dosud byla řada léků registrována na základě prodloužení přežití bez progrese, FDA nyní vyžaduje prodloužení celkového přežití. Primárním cílem studií s Avastinem však bylo vyhodnocení přežití bez progrese, tomu odpovídala i velikost populace v jednotlivých studiích. Hodnocení celkového přežití bylo pouze sekundárním cílem, a také proto byla jak ve studii AVADO, tak ve studii RIBBON I nemocným nabídnuta v následné linii léčba Avastinem.

Poradní komise pro onkologická léčiva (ODAC) Úřadu pro potraviny a léky (FDA) dne 20. Července 2010 doporučila, aby registrace nebyla prodloužena. FDA již dvakrát (v září a v prosinci) odložil definitivní rozhodnutí a umožnil společnosti Genentech dodat další data, která by zachování registrace podporovala.

V současné době je tedy i v USA platná registrace pro kombinaci paclitaxel + bevacizumab.

V ODAC jsou zastoupeni jen minimálně kliničtí onkologové. V nejnovější verzi doporučení NCCN z října 2010, které tvoří právě kliničtí onkologové, je i nadále kombinace paclitaxelu s bevacizumabem.

V České republice rozhodl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) k 1. březnu 2010 o úhradě bevacizumabu v kombinaci s paclitaxelem pro první linii léčby nemocných s metastazujícím karcinomem prsu. Kombinace bevacizumabu s docetaxelem hrazena nebyla.

Doporučením CHMP (a tím méně stavem v USA) tedy není nijak dotčena úhrada kombinace bevacizumab + paclitaxel.

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené