Poslouží metformin jako prevence některých onkologických onemocnění?
Metformin je perorální antidiabetikum ze skupiny biguanidů, snižující jak bazální, tak postprandiální glykémii. Nepůsobí stimulaci sekrece inzulinu, a nevyvolává tudíž hypoglykémii. Má několik mechanismů účinku: snižuje tvorbu glukózy v játrech inhibicí glukoneogeneze a glykogenolýzy, zvyšuje citlivost na inzulin ve svalech, zlepšuje vychytávání a utilizaci glukózy v tkáních, ve střevě zpomaluje absorpci glukózy. Ze studií otištěných v Cancer Prevention Research vyplývá, že by metformin skutečně mohl zasáhnout do kancerogeneze, a to ovlivněním energetického metabolismu nádorových a prekancerózně změněných buněk.
Tyto závěry jsou významné i proto, že metformin je relativně málo toxické a dlouholetým užíváním prověřené léčivo.
Nové údaje o metforminu byly předmětem tiskové konference Americké asociace pro výzkum nádorů. Michael Pollak, MD, z McGill University v kanadském Montrealu uvedl, že nové studie jsou významné zejména proto, že ukazují přínos metforminu již ve fázi prevence nádorových onemocnění.
"Na rozdíl od chemoterapie a radioterapie, které nádorové buňky přímo ničí svým cytotoxickým účinkem, působí metformin rafinovaněji - zásahem do energetického metabolismu buňky. U některých pacientů - zvláště u diabetiků s nádorovým onemocněním - bylo pozorováno, že po podání metforminu dochází ke snížení koncentrace hormonů, které stimulují buněčný růst, včetně inzulinu," uvádí dr. Pollak.
První prezentovaná klinická studie, která probíhala v Japonsku, je klinickým hodnocením, v němž byl metformin podáván jako preventivní protinádorové léčivo. Studie se účastnili nediabetičtí pacienti s dysplastickými změnami v epiteliálních kryptách rekta (ACF - aberrant crypt foci). Tito pacienti byli randomizováni do dvou léčebných skupin.
První skupina účastníků užívala po dobu jednoho měsíce nízkou dávku metforminu (250 mg/den), druhá skupina byla kontrolní - bez léčby. Po jednom měsíci studijní terapie měli pacienti ve skupině s metforminem nejen méně ACF, ale byl popsán také významný pokles indexu PCNA (proliferační antigen buněčného jádra), což je významný marker proliferace. Dr. Honoso, hlavní zkoušející této studie, popisuje její výsledky jako velmi podnětné, neboť jde podle jeho slov o první klinickou studii, kde se podařilo prokázat inhibici kolorektální kancerogeneze.
Metformin potlačil proliferaci epiteliálních buněk tlustého střeva i tvorbu ACF v oblasti rekta. Nízké dávky metforminu navíc nebyly doprovázeny žádnými nežádoucími účinky, jakými jsou například laktátová acidóza, hypoglykémie nebo průjem. V dalším výzkumu, který vedli odborníci z Národního institutu pro výzkum rakoviny (NCI) v Bethesdě v americkém státě Maryland, byl metformin hodnocen na myším modelu karcinomu plic, indukovaném expozicí tabákovému kouři. Pokusné myši byly vystaveny karcinogenu 4-(methylnitrosamino)-1-(3-pyridyl) -1-butanonu, který je přítomen v tabákovém kouři. Poté jim byl podáván metformin rozpuštěný ve vodě. Po dvanácti týdnech se ukázalo, že myši, které metformin nedostávaly, měly ve 100 % případů prokázaný výskyt karcinomu plic.
Naopak ve skupině myší, jimž byl metformin ve vodě podáván, došlo k asi 33% snížení multiplicit tumoru i ke zmenšení velikosti tumoru o přibližně 34 procent. Vědci přepokládali, že by metformin mohl zasáhnout do signální kaskády mTOR zapojené do časného stadia kancerogeneze, došlo ovšem pouze k její mírné inhibici. Proto přistoupili k intraperitoneální aplikaci metforminu s cílem dosáhnout vyšších koncentrací léčiva. Poté se ukázalo, že metformin aktivoval 5'AMP proteinkinázy v jaterní tkáni, důsledkem čehož byla inhibice fosforylace receptoru pro IGF-1 (insulin-like growth factor 1). Po dvanácti týdnech léčby byl u skupiny myší, jimž byl metformin aplikován intraperitoneálně, zaznamenán 72% pokles ve výskytu tumoru.
Závěrem lze tedy shrnout, že dlouho známé a hojně užívané antidiabetikum je zřejmě schopno zasáhnout do procesu kancerogeneze. Podle slov vědců by na základě výsledků těchto pilotních studií měly následovat rozsáhlejší výzkumy, které by účinnost metforminu v prevenci nádorů ověřily.
Zdroj: Medical Tribune