Přeskočit na obsah

Poslední verze kompenzací: ministr ustoupil ambulancím

Od 1. července náleží poskytovatelům zdravotních služeb od zdravotních pojišťoven kompenzace za ztráty a na mimořádné náklady spojené s epidemií COVID-19 podle schválené kompenzační úhradové vyhlášky.

Bez vyhlášky by podle propočtů ministerstva hrozil poskytovatelům v letošním roce propad v souhrnu o 30,8 miliard korun proti plánovaným úhradám. Nedosáhli by na ně kvůli propadu v počtu ošetřených pacientů. Díky kompenzační vyhlášce vydají zdravotní pojišťovny na zdravotní služby ještě o osm miliard korun více, než s čím počítaly zdravotně pojistné plány na letošek. Vyhláška počítá s tím, že se ve druhém pololetí významně nezhorší epidemiologická situace, a naopak pacienti budou znovu naplno vyhledávat zdravotnická zařízení jako dříve.

Ještě 24. června, jen sedm dní před plánovanou účinností, zapracovalo ministerstvo zdravotnictví do vyhlášky o kompenzace úhrad služeb poskytnutých v roce 2020 poslední změny a následně ministr Adam Vojtěch vyhlášku podepsal a poslal k vydání.

Tyto změny se týkaly ambulantních specialistů. Těm původní návrh kompenzační vyhlášky sliboval kompenzační zvýšení hodnoty bodu (pro každou odbornost jinak podle reálných propadů) v průměru o dvě procenta. Po připomínkovém řízení zvýšilo ministerstvo hodnotu bodu o další dva procentní body a po mimořádném jednání vyvolaném Sdružením ambulantních specialistů ještě o sedm procentních bodů, ve výsledku tedy v průměru budou od července mít ambulantní specialisté navýšení hodnoty bodu o 11 procent.

„Na jednání jsme přinesli sedm modelů dalšího vývoje. Ukázalo se, že odpovídají aktuálním datům, která má ministerstvo zdravotnictví od zdravotních pojišťoven. Diskutovali jsme celkový objem peněz, které kompenzace ambulantním specialistům budou pojišťovny stát,“ popsal předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. Ve výsledku bude podle něj hodně záležet na tom, jestli se potvrdí mírně optimistický odhad vývoje počtu návštěv pacientů. Každopádně po posledních jednáních odvolalo sdružení svůj protest a varování před likvidací soukromých ambulancí. Pokud nepřijde druhá vlna epidemie, což byl základní předpoklad tvorby kompenzační vyhlášky, ambulance přežijí. „Už se nemusíme obávat ekonomického ohrožení, ani snížení kvality a dostupnosti péče poskytované ambulantními specialisty,“ uvádí Jojko. Za úspěch považuje Jojko také to, že dojednané vyšší navýšení hodnoty bodu bude platit i pro nemocniční ambulance.

Praktickým lékařům návrh kompenzační vyhlášky slibuje od 1. července více peněz za signální výkon epizody péče, a to 61 korun. Dále se zvýší úhrada za mimokapitační výkony.

Nemocnice dosáhnou díky kompenzační vyhlášce na plnou úhradu slibovanou letošní vyhláškou, už když vykážou alespoň 78 až 82 procent loňského objemu péče. Před posledním navýšením úhrad pro ambulantní specialisty uváděl ministr, že z osmi miliard, které má vyhláška rozdělit navíc nad původní plány, půjde pět a půl miliardy do nemocnic. Z toho dvě a půl miliardy jako kompenzace na přímé náklady v souvislosti s COVID-19 a tři miliardy za nadprodukci v nemocnicích. Zbývající dvě a půl miliardy korun kompenzací si rozdělí ostatní segmenty.

I v této upravené podobě vyhlášku kritizuje prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Návrh předložený ministerstvem je diskriminační, když znevýhodňuje poskytovatele ambulantních služeb oproti nemocnicím. Komora požaduje spravedlnost, aby vyhláška přiznávala zdravotnickým zařízením napříč segmenty obdobné kompenzace,“ uvedl. Zatímco nemocnice dostávají na odměny pro zaměstnance, ambulantním specialistům ani praktikům nedorovná úhrady ani na sto procent původního plánu. Ambulantní specialisté původně prosazovali vzorec, který by jim stejně jako nemocnicím zaručil stoprocentní úhradu za 80 procent práce, což bylo pro ministerstvo nepřijatelné. Když na tento princip ministerstvo nepřistoupilo, další jednání už podle Kubkových slov představovalo „licitace jen o to, jak velké ztráty poskytovatelé budou mít“. Po posledním navýšení hodnoty bodu by podle Kubka aspoň neměl být letošní rok pro ambulance likvidační. „V konečném důsledku by tak ambulantní specialisté, alespoň podle hrubých odhadů, neměli být zásadním způsobem poškozeni v porovnání s ostatními poskytovateli ambulantních služeb. Zvýhodnění nemocnic však v ministerském návrhu přetrvává,“ uvedl.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené