Posiluje nás to, že nemáme co skrývat! Rakouská lékařská komora spolupracuje se sdružením Pharmig
Rakousko patří k našim bezprostředním sousedům, na mapě Evropy náležíme do stejné geografické oblasti a navíc jsme tvořili ještě před necelým stoletím jednotný stát. Od rozdělení Rakouska‑Uherska neuběhlo tolik času, aby se mezi námi tak prohloubily kulturní rozdíly, jak se tomu stalo. Přistup k transparentní spolupráci mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi toho je výstižným příkladem.
Rakouská reforma zdravotnictví začala v roce 2013 s cílem zajistit dlouhodobě ekonomicky udržitelnou zdravotní péči. Rámec reformy je definován ve vládním plánu (Gesundheits‑Zielsteuerungsgesetz), který vymezuje všem institucím, jež se podílejí na zdravotní péči, jejich odpovědnost a místo, čímž jsou také vyloučeny nadbytečné a paralelní struktury. Podstatnou roli v tomto plánu hraje spolupráce odborníků s farmaceutickými společnostmi. Rakouská lékařská komora spolu s asociací Pharmig nyní uvádí v život brožuru Code of Conduct (Etický kodex, Die Zusammenarbeit zwischen Ärzten und Pharmazeutischer Industrie, Eine Information von Ärztekammer und Pharmig), která obsahuje zásady transparentní spolupráce mezi lékaři a zástupci farmaceutického průmyslu.
O rakouské reformě i launchi nové éry spolupráce průmyslu a odborníků přednášel na půdě AIFP (Asociace inovativního farmaceutického průmyslu) generální tajemník Pharmig Dr. Jan Oliver Huber. Po skončení semináře poskytl MT rozhovor.
Můžete, prosím, představit Pharmig čtenářům MT?
Pharmig je dobrovolné sdružení zastupující zájmy farmaceutického průmyslu v Rakousku. V současnosti má 120 členů, a to nejen originálních či inovativních farmaceutických společností, ale i generických a také malých rakouských podniků. Pharmig byl založen v roce 1954, letos jsme tedy oslavili již šedesáté výročí.
Naším cílem a pracovním nástrojem je spolupráce s lékaři, univerzitami, ale i pojišťovnami, politiky a pacientskými organizacemi, z nichž má sice každý trochu nebo zásadně odlišný zájem, ale jen při vstřícném a otevřeném jednání lze dospět v diskusi k výsledkům, z nichž profitují všichni zúčastnění. Farmaceutický průmysl má enormní zájem na spolupráci se všemi těmito skupinami, protože bez jejich spolupráce by nemohl vyvíjet, ověřovat, vyrábět a uvádět na trh léky. K našim prioritám řadíme především transparentnost spolupráce: považujeme ji za svoji silnou stránku a jsme hrdi na to, že nemáme co skrývat. Transparentnost je naší nejúčinnější obranou před nařčením z korupce.
Jakým způsobem podporujete pacientské organizace?
Existuje i kodex spolupráce s pacientskými organizacemi, který například říká, že pacientská organizace musí mít více než jednoho donora a musí zveřejňovat na svých webových stránkách výši podpory od jednotlivých společností. Tyto organizace nedostávají od státu žádnou podporu a potřebují ekonomické zdroje k tomu, aby mohly fungovat, aby mohly mít své sídlo, telefon, profesionálního manažera apod.
Kdo je v Rakousku hlavním partnerem sdružení Pharmig?
Jak už jsem řekl, jde o instituce v systému pojištění a úhrad zdravotní péče, představitele poskytovatelů zdravotní péče – lékaře, nemocnice, univerzity, ale i lékárníky a již zmíněné pacientské organizace. Velmi si ceníme spolupráce s Rakouskou lékařskou komorou, která podporuje naše snahy o transparentní (nikoli však bezplatnou) spolupráci lékařů s farmaceutickým průmyslem. Vývoj nových léků by byl bez této spolupráce nemyslitelný, nemožný. Farmaceutický průmysl si spolupráce s odborníky z řad lékařů váží a rád jejich práci ohodnotí i finančně. Za léčbu pacientů pobírají také plat, je tedy zcela samozřejmé, že za práci pro farmaceutické společnosti dostanou zaplaceno.
V současnosti se všemi partnery připravujeme několik významných projektů, například podporu zdraví dětí a dospívajících či program psychosociálního zdraví včetně prevence návykových onemocnění.
Můžete odhadnout, jaký podíl na příjmech rakouských lékařů mají platby od farmaceutického průmyslu? To je velmi rozdílné, záleží na množství a náročnosti práce, kterou odborník pro průmysl provede, i na tom, o jakého odborníka se jedná. Můj odhad, ale je to skutečně odhad, činí rozmezí od nuly do padesáti procent. \\ Chlubí se rakouští lékaři svou spoluprací s farmaceutickými společnostmi? Naše asociace pracuje s lékaři již dlouho a otevřenost nyní patří k naší národní kultuře, ale vždy tomu tak nebylo. Vycházíme ze stejných „kořenů“ jako Češi, Slováci či Maďaři, kde počáteční snahy o zavedení průhledné spolupráce narážely či stále narážejí na neporozumění či dokonce odpor. Myslím, že většina rakouských lékařů je hrda na spolupráci i výši ocenění. Jde totiž o prestižní záležitost, protože farmaceutické společnosti spolupracují s těmi nejlepšími odborníky, což znamená, že i výše ocenění je určitou značkou kvality práce a odborné úrovně.
Proč se Pharmig rozhodl zveřejňovat výši plateb svých členů lékařům? Podmínkou naší spolupráce je důvěra a transparentnost. V Rakousku jde o dlouhodobý proces snahy o maximální průhlednost spolupráce farmaceutického průmyslu s lékaři. Zásadně odmítáme tvrzení, že farmaceutické firmy lékaře podplácejí. Zveřejněním odkrýváme karty, čímž dokazujeme naši jednotu, sílu a ochotu jednat otevřeně. Je to naše zbraň vůči těm, kteří neprávem obviňují farmaceutický průmysl z podplácení a ovlivňování veřejných institucí. Jednoznačně tím dokazujeme, jaké jsou naše úmysly, že nám záleží na vývoji a výrobě inovativních léků, na rozšíření léčebných možností pro všechny občany Rakouska, na vzdělávání lékařů i pacientů.
Jaký je postoj rakouských lékařů k zveřejňování plateb? Rakouská lékařská komora ve spolupráci s asociací Pharmig uspořádala tiskovou konferenci, kde vysvětlila zástupcům médií význam naší vzájemné spolupráce. Prezident Rakouské lékařské komory doktor Artur Wechselberger ocenil přístup farmaceutického průmyslu a podpořil proces, který vede k transparentnosti podmínek spolupráce. Představil i brožuru Code of Conduct, která obsahuje přehled postupů a pravidel spolupráce tak, jak jsou zakotvena v etickém kodexu sdružení Pharmig a v etickém kodexu lékařů. Těší nás, že většina lékařů bere placenou spolupráci s farmaceutickým průmyslem jako čest a neskrývá ji. Není také proč. Bez vzájemné spolupráce by nebylo nových léků. Odborníci – „opinion leaders“ ve svých oborech – pak přednášejí své zkušenosti s novými přípravky, učí své kolegy, a tím přispívají nejen k uvádění nových léků do praxe, ale především k rozvoji svého oboru a zdraví léčených pacientů. To je velmi užitečná práce, na kterou je nutné být hrdý, a je dobře, že ji farmaceutický průmysl může nyní zcela transparentně ocenit.
Zdroj: Medical Tribune