Přeskočit na obsah

Portál O lécích.cz má zbrusu nový kabát

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) představuje novou podobu informačního portálu pro širokou veřejnost s názvem O lécích.cz. Ten nabízí na internetové adrese www.olecich.cz garantované informace o lécích, lékárnách, klinických studiích či očkování. Cílem portálu je nejen informovat, ale i vzdělávat veřejnost v oblasti lékové problematiky a chránit společnost před neověřenými a nepřesnými informacemi z lékové oblasti.

Informační portál pro veřejnost prošel grafickou i funkční úpravou. S novým názvem O lécích.cz i nadále přináší odborně garantované informace z oblasti lékové problematiky, ale také hojně využívanou on‑line poradnu. Návštěvníkům na dotazy položené prostřednictvím služby

Zeptejte se odpovídají lékárníci i lékaři z oborů všeobecný i dětský lékař, gynekolog, lékař specializovaný na cestovní medicínu, dětský pneumolog nebo lékař se zaměřením na sportovní medicínu. Úplnou novinkou je publikace infoLISTY, která je speciálně připravovaná pro návštěvníky portálu O lécích.cz.

Každý měsíc se jejím prostřednictvím představí vybrané téma z oblasti léků. První číslo bylo věnováno diskutované problematice antibiotik.

„Pacienti, ale i zdravotníci naleznou na jednom místě mimo jiné databáze léků, lékáren, klinických studií a očkování. Zde si snadno vyhledají například informace o dostupnosti a úhradě léku nebo údaje o konkrétní lékárně v jejich okolí. Naším cílem je, aby lidé všechny informace týkající se léků našli na našem portálu, který by se tak měl stát hlavním rozcestníkem v lékové oblasti,“ říká ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv PharmDr. Martin Beneš.

Léčivý přípravek si návštěvník portálu může vyhledávat podle obchodního názvu, účinné látky, ATC klasifikace. Kromě SPC, příbalové informace, ceny a úhrady je možné zjistit, zda se lék také obchoduje na našem trhu a zda je aktuálně skutečně dostupný v lékárnách.

Pakliže není, má pacient, popř. i zdravotník možnost zjistit, jakou terapeutickou alternativou by se dal nahradit. Portál www.olecich.cz je informacemi opravdu nabitý, a i když je primárně určený pro širokou laickou veřejnost, mnohé jsou užitečné i pro samotné zdravotníky.

„Velice užitečná informace pro lékaře, na kterou se pacienti často při preskripci léčivých přípravků ptají, je očekávaný doplatek na předepsaný lék. Jedná se o informaci ověřovanou z 2 000 lékáren, takže má svou vypovídací hodnotu, byť skutečný doplatek v té které lékárně se může poněkud lišit,“ upřesňuje PharmDr. Beneš s tím, že důležitou a užitečnou funkcí bude také možnost pacientů nahlásit prostřednictvím tohoto portálu nežádoucí účinek léku.

Tímto způsobem pacienti už dnes nahlásí SÚKL několik desítek nežádoucích účinků léků měsíčně, a pokud nemocný souhlasí, SÚKL může o takovém hlášení posléze informovat i samotného ošetřujícího lékaře. „Naším zájmem je posunout informaci o jednotlivém terapeutickém případu, např. výskytu konkrétního závažného či neobvyklého nežádoucího účinku po požití daného léku, do obecné roviny a sdílet ji se všemi odborníky,“ vysvětluje PharmDr. Beneš.

Informace užitečné jak pro pacienta, tak lékaře

Praktické může být vyhledávání lékáren. Návštěvníci portálu zde najdou nejen základní informace, jako je adresa a kontakt, či dokonce otevírací doba, ale také informaci, zda lékárna přijímá elektronické recepty. V některých případech je zde uveden i přímo odkaz na webové stránky dané lékárny. Všechny informace o lékárnách by měly být velmi aktuální, protože si je lékárny obsluhují samy.

Portál dále nabízí nejreprezentativnější databázi všech klinických hodnocení (vyjma 1. fáze a bioekvivalenčních studií), která probíhala v České republice od roku 2008, postupně do tohoto seznamu budou přibývat i starší klinické studie.

Výhodou je, že vyhledávat lze studie i podle části názvu, indikační skupiny či diagnózy. Na stránkách www.olecich.cz je možné nalézt také relevantní informace o očkování dětí a rady pro cestovatele.

„Informační portál pro veřejnost nenahrazuje lékaře ani farmaceuta, je však nástrojem, s jehož pomocí může lékař či farmaceut předat pacientům informace, jež mu nestíhá pro nedostatek času sdělit se všemi podrobnostmi. Takto informovaný nemocný má pak možnost si sám v klidu domova nastudovat všechny informace o předepsaném léčivém přípravku.

Nový portál by mohl být zprostředkovatelem lepší komunikace mezi zdravotníky a pacienty. Ti byli v minulosti často v informační defenzivě. Je však známo, že informovaný pacient se lépe stará o své zdraví, a proto se tuto informační asymetrii alespoň v oblasti lékové problematiky snažíme tímto portálem zlepšit,“ říká ředitel SÚKL M. Beneš.

Důležitou informací také je, že všechny údaje zveřejněné na portálu jsou neustále aktualizovány z informačního systému SÚKL, takže se návštěvníci na jejich správnost mohou vždy spolehnout.

Tímto způsobem se lékař i pacient může okamžitě informovat o změnách cen a úhrad a spoluúčasti pacienta u léčivých přípravků, které prošly revizním řízením, i o aktuální dostupnosti daného léku v lékárnách.

O lécích i v mobilu

Plnohodnotná verze portálu O lécích.cz je dostupná také pro mobilní telefony, což umožní získat informaci o lécích a lékárnách kdykoli a kdekoli. Tato možnost může být výhodou například v okamžiku výskytu nežádoucího účinku nového léku, se kterým pacient dosud nemá žádnou zkušenost.

Nemocný tak díky zjednodušené grafice může získat okamžitý přístup k databázím léků, včetně jejich příbalové informace a aktuálního SPC. Aplikace by měla být optimalizovaná pro všechny platformy tzv. chytrých telefonů umožňujících připojení k internetu. Portál O lécích.cz doplňuje ještě prezentace na sociální síti Facebook s aktualitami z oblasti léčiv pro pacienty, možností využít službu Zeptejte se a přehledem často kladených dotazů.

Informační portál pro veřejnost spustil Státní ústav pro kontrolu léčiv v roce 2009 a průběžně jej rozšiřoval o nové služby. V letošním roce jej navštívilo 150 000 zájemců.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené