Poraďte svým pacientům: Antikoncepce stále opředena mýty
Plánovaní rodičovství patří k těm nejprogresivnějším změnám životního stylu za posledních pět desetiletí. Počátkem 60. let minulého století dostaly ženy vynálezem kombinované hormonální antikoncepce možnost spolehlivě regulovat dobu otěhotnění i počet dětí, které chtějí přivést na svět. První „pilulka“ byla provázena nepříjemnými nežádoucímy účinky. Vývoj se však nezastavil, dávka estrogenu v moderních přípravcích činí pouhý zlomek jeho množství v „první generaci“. Byly objeveny nové progestiny. Výskyt nežádoucích účinků u přípravků moderní kombinované hormonální antikoncepce je minimalizován a existuje skutečně málo léků (pokud vůbec nějaký), jejichž bezpečnost by byla pod tak přísnou kontrolou nejen lékových agentur, ale i samotné veřejnosti. Přesto však doposud existují i mezi lékaři neopodstatněné předsudky vycházející ze situace v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Proto na nejčastější otázky týkající se antikoncepčních mýtů odpovídá doc. MUDr. David Cibula, CSc., z gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN, který je současně prezidentem Evropské společnosti pro antikoncepci a reprodukční medicínu.
Jak dlouho se smí hormonální antikoncepce užívat? Není lépe přípravky střídat? Za jak dlouho je vhodné udělat přestávku v užívání?
Pokud ženě zvolený přípravek vyhovuje, není důvod jej měnit. Stejně neopodstatněné je přerušení užívání z důvodu „aby si tělo od hormonů odpočinulo“. Jediným důsledkem takové pauzy může být, že žena nechtěně otěhotní. „Doporučení“ některých lékařů vychází z kontraindikací, které byly platné před mnoha lety a vztahovaly se k přípravkům, které se již nepoužívají a byly staženy. Doposud však lékaři, převážně negynekologové, své pacientky nesprávně informují o kontraindikacích, a to právě v těch případech, kdy žena pro své onemocnění spolehlivou reverzibilní antikoncepci potřebuje, protože nemůže ze zdravotních důvodů otěhotnět kdykoli. Kdy nemůže žena hormonální antikoncepci užívat?
Absolutními kontraindikacemi kombinované hormonální antikoncepce, tedy té, která obsahuje jak ethinylestradiol, tak některý z progestinů, jsou: anamnéza hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie, dlouhodobá imobilizace, aktivní onemocnění jater (virové onemocnění, cirhóza), benigní i maligní tumor jater, hemodynamicky významná srdeční vada, ischemická choroba srdeční, anamnéza centrální mozkové příhody, neléčená hypertenze, diabetes s orgánovými komplikacemi, karcinom prsu (minimálně do pěti let po léčbě), těhotenství a kojení. Mnohé z těchto tzv. absolutních kontraindikací překračujeme, pokud by těhotenství bylo spojeno s vyšším rizikem než užívání spolehlivé antikoncepce, zejména neníli možné provést sterilizaci nebo využít jiné formy zábrany těhotenství (například nitroděložní tělísko).Mohu užívat antikoncepci, mám-li diabetes, epilepsii nebo jinou závažnou chorobu?
Mladé diabetičky by měly otěhotnět v době, kdy je jejich choroba plně kompenzována léčbou. Proto i ony potřebují spolehlivou antikoncepci. Pečlivé zvážení všech okolností při výběru antikoncepční formy vyžadují diabetičky s orgánovými komplikacemi. I u nich se však ukázalo, že hormonální antikoncepce je méně škodlivá, než jsme se původně domnívali. Epileptičky potřebují spolehlivou ochranu před neplánovaným těhotenstvím po většinu svého fertilního věku z mnoha důvodů. U určité formy, tzv. katemeniální epilepsie, je užívání hormonální antikoncepce dokonce součástí léčby, protože redukuje frekvenci záchvatů, které bývají nakupeny do určité fáze menstruačního cyklu. Vyrovnání hormonálních koncentrací má v tomto případě terapeutický efekt. Další skupinou pacientek, kde zvažujeme prospěch hormonální antikoncepce, jsou ženy s hyperprolaktinémií. Je známo, že estrogeny zvyšují produkci prolaktinu, ale při dobře léčeném prolaktinomu není důvod, proč by tyto ženy hormonální antikoncepci neužívaly. Ve kterých případech mohou užívat hormonální antikoncepci migreničky?
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 2/2006, strana 12
Zdroj: