Přeskočit na obsah

Poplatkový populismus před volbami

“Znovu zdůrazňujeme, že naše sdružení s reformou plně souhlasí a navrhuje jak ponechat regulační poplatky, tak i minimalizovat výjimky v jejich placení. Pokud existuje skupina občanů, pro které jsou poplatky objektivně limitujícím faktorem v přístupu ke zdravotní péči, měl by to řešit sociální systém,” vysvětluje postoj LpR předseda MUDr. Roman Flašar. Sdružení považuje za důležité i to, aby regulační poplatky zůstaly příjmem zdravotnických zařízení, protože mimo jiné částečně kompenzují pokles návštěv pacientů.

“Dosavadní výsledky ukazují, a my jako lékaři z praxe to můžeme nejlépe posoudit, že poplatky fungují. Ubylo zbytečných návštěv i předepisování léků do zásoby, zkrátily se čekací doby a máme více času na každého pacienta,” říká R. Flašar. Z informací členů LpR navíc vyplývá, že počty případů konfliktu či neochoty pacientů platit poplatky jsou minimální a neodrážejí současný negativní mediální ohlas.

“Jsme přesvědčeni, že motivací pro kritiku změn není kultivace a reforma systému zdravotní péče, ale pouhý předvolební populismus,” tvrdí R. Flašar. “Tito politici by měli přestat využívat nepopulárních, ale nutných kroků reformy k vlastnímu zviditelnění. Měli by sami navrhnout reformu, která zajistí kvalitní a dostupnou péči pro všechny.” Návrh na zrušení poplatků by podle LpR vedl u praktických lékařů k opětovnému přeplnění jejich čekáren.

U specialistů více, v nemocnicích jinak?

“Pokud měl autor novely v úmyslu odstupňovat poplatky v ambulancích praktického lékaře a v ambulancích specialistů, bylo by vhodnější ponechat je u praktiků na stávající úrovni 30 Kč, zvýšit poplatky u ambulantních specialistů na 60 Kč a v nemocnicích na 90 Kč, čímž by došlo na námi již dříve navrhovaný systém 30–60–90,” píše se v prohlášení podepsaném MUDr. Romanem Flašarem a MUDr. Ivanem Suchardou, předsedou a místopředsedou LpR.

Sdružení dále navrhuje, aby z péče hrazené veřejným zdravotním pojištěním byly v nemocnicích vyjmuty tzv. hotelové služby (zejména stravování), protože nejsou součástí zdravotní péče, na jejíž bezplatné poskytování mají občané ústavní nárok. Pacient by je měl dostal transparentně vyúčtovány. “Vycházíme z myšlenky, že například novorozenci nedostávají většinou nemocniční stravu, malé dítě dostává poloviční porce a pacienti před operací a po ní nejedí, takže by v těchto situacích platili přiměřeně méně,” objasňuje návrh R. Flašar.

 

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 13/2008, strana B4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené