Politika SÚKL zůstala zachována
Z výroční zprávy vyplývá, že ani poměrně dramatické změny na nejvyšším postu se na cílech a dlouhodobě stabilní politice vyplývající z dohledové funkce ústavu nijak negativně nepodepsaly. „Chtěli bychom spíše rozvíjet některé činnosti, které již byly nastartovány mými předchůdci,“ řekl v úvodu tiskové konference Dr. Beneš.
Na tento rok SÚKL mimo jiné plánuje spuštění nového webového portálu, který by více odpovídal potřebám jeho návštěvníků než organizační struktuře vlastního ústavu. Informace by však neměly být určeny pouze zdravotníkům, ale i pacientům. „Současně chceme v tomto duchu podporovat i aktivity nevládních organizací, protože cítíme v oblasti informování široké veřejnosti určitý dluh,“ komentoval plány ředitel Beneš.
SÚKL dále spolupracuje na tvorbě legislativy umožňující tzv. e‑preskripci, která by mohla být realitou během dvou až tří let. Jejím nutným předpokladem je ovšem vytvoření fungujícího centrálního úložiště dat, pravděpodobně ve správě SÚKL, což by měl umožnit nový zákon o léčivech, na jehož tvorbě ústav spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví. Funkční systém e‑preskripce by měl např. vést k omezení nadbytečného výdeje léků stejné lékové skupiny předepsaných různými lékaři. „Ve svém důsledku to povede k vyšší efektivnosti při nakládání s léčivými prostředky a větší bezpečnosti pro pacienty,“ říká PharmDr. Beneš. Elektronická autorizace předpisů také vyloučí možnost jejich falšování.
Oficiální distribuce léků je bezpečná
Z výroční zprávy SÚKL dále vyplývá, že rok 2006 byl poznamenán celkovým poklesem výdajů na léčivé přípravky (o 9,6 % oproti roku 2005), ale zároveň byl patrný růst ceny za jedno balení (o 5,0 % oproti předchozímu roku). Průměrně jeden občan České republiky loni spotřeboval 31 balení léčivých přípravků.
V loňském roce provedli inspektoři SÚKL 1 204 kontrol v lékárnách, při nichž udělili 10 pokut v celkové výši 302 350 korun. Protože je v Čr registrováno 2 360 lékáren, znamená to, že kontrola proběhla zhruba v každé druhé. To dokumentuje, jak velký důraz klade dozorový orgán na bezpečnost v této oblasti. Ukazuje se, že právem, protože také v České republice se již objevily padělky léčivých přípravků. „Zdravotníci však mohou být klidní, protože v žádném oficiálním distribučním kanále jsme je zatím neodhalili. Čtyři případy padělků byly loni odhaleny na tržnicích, další dva jsme ve stejném prostředí objevili letos. Určité nebezpečí může představovat i internetový prodej provozovaný neseriózními firmami. Zjistili jsme například 34 webových stránek nabízejících léčivé přípravky v rozporu s právními předpisy,“ upozornila JUDr. Lenka Čechurová. Zároveň připomněla, že pro internetový prodej dostalo od SÚKL povolení 41 lékáren. Jejich seznam je na www.sukl.cz. Lidé si tam mohou ověřit, zda nakupují přes internet od lékárny, která k tomu má povolení.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2007, strana B8
Zdroj: