Policie vyslýchá německé lékárníky pro podvod
Německá policie vyšetřuje více než 100 lékáren kvůli importu léků pro přípravu intravenózní chemoterapie. Lékárníci jsou podezřelí z toho, že používají pro její výrobu přípravky, které nebyly za tímto účelem v Německu registrovány. Prošetřovány jsou i dvě zahraničně obchodní společnosti, jedna z Dánska a druhá z britského Isle of Man.
Okresní návladní v Mannheimu ve svém tiskovém prohlášení uvedl, že jako hlavní v současné době přichází v úvahu obvinění ze zpronevěry, protože tyto chemoterapeutické léky byly nakoupeny v zahraničí za nízké ceny, avšak v Německu byly ilegálně prodávány za vysoké ceny shodné s cenami registrovaných přípravků. Hlavní obětí této údajné finanční zpronevěry jsou zdravotní pojišťovny, protože právě jim byly naúčtovány tyto „nafouknuté“ ceny. Celá věc vyšla najevo, když si jedna z pokladenských společností všimla podezřelých nesrovnalostí ve vyúčtování jednotlivých přípravků určených k chemoterapii. Zatím není jasné, zda byli poškozeni také pacienti. Okresní návladní uvedl, že je pravděpodobné, že tyto podvodné léky byly ve skutečnosti neúčinné nebo neobsahovaly aktivní složky v dostatečném množství.
V této fázi vyšetřování postižené zdravotní pojišťovny předběžně odhadují své ztráty na několik milionů eur, neboť jeden chemoterapeutický cyklus stojí od 15 000 do 25 000 eur (asi 420 000 až 700 000 Kč). Podle německé hematologické a onkologické společnosti se v tamním zdravotnictví každoročně spotřebuje přípravků intravenózní chemoterapie v hodnotě 900 milionů eur (asi 2,5 miliardy Kč). Přitom zisková marže lékárny, jež infuzi připravuje, se obecně pohybuje v rozmezí 10 až 50 procent. V Německu z celkem 21 000 nezávislých lékáren ale pouze asi 300 subjektů disponuje licencí na přípravu intravenózních chemoterapeutických roztoků.
Zdroj: